מאות עובדים הפגינו נגד סגירת שדה דב; ניתקו את החשמל לחדר בו מתקיים הטקס

(עדכון) עובדי ארקיע וישראייר מחו על הטקס של שרי התחבורה, האוצר והשיכון לסגירת השדה ■ לאחר שניתקו את זרם החשמל בחדר בו מתקיים האירוע, מערכת ההגברה ומיזוג האוויר שותקו ■ שר התחבורה הודיע ברגע האחרון כי לא יגיע לטקס; משרד התחבורה: "השר נפל הבוקר ונחבל ולצערו לא יוכל להשתתף באירוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר יאיר לפיד ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל חתמו היום (ד') על סגירת שדה התעופה דב בת"א. במהלך הטקס מחו מאות מעובדי חברת התעופה ארקיע, ישראייר, אל על וטייסים פרטיים מעמותת התעופה הכללית, הפגינו בשדה התעופה במחאה על טקס החתימה של שרי האוצר, השיכון והתחבורה. השר ישראל כ"ץ הודיע במפתיע, ברגע האחרון, כי לא יגיע לטקס. ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "השר נפל הבוקר ונחבל ולצערו לא יוכל להשתתף באירוע החתימה בשדה התעופה".

המפגינים נשאו שלטים ובהם נראה שר האוצר, יאיר לפיד, בדמות פינוקיו עם אף ארוך, בניסיון לרמוז על שקריו. על שלטים אחרים הופיע הכיתוב: "שר התחבורה פותח את השמים וסוגר את התעופה"; "רשות שדות התעופה מחסלת את התעופה ומקדמת את הדיוטי פרי"; "תעופה - אאוט, כרישי נדל"ן - אין".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

בנוסף להפגנה, העובדים שיבשו את טקס החתימה, לאחר שניתקו את זרם החשמל בחדר בו מתקיים האירוע, כך שמערכת ההגברה ומיזוג האוויר שותקו.

כחלק מהמחאה לסגירת השדה, חמש שנים לפני פינויו, בין השעות 10.00 בבוקר ל-12.00 בצהריים לא התקיימו טיסות מהשדה לדרום, בגלל הפגנת העובדים שקיבלה את אישור משטרת ישראל.

"אנו מתעוררים לשבוע קריטי, מעורבות של כולנו נחוצה השבוע - התעופה הכללית והמסחרית במתקפה ואנו חייבים להתגייס ולהגן עליה בכל המרץ. חברים, השבוע מתוכנן אירוע מעניין ומוזר מאוד: 'טקס' לכבוד סגירת שדה דב, בהשתתפות שר התחבורה. לא לא, אל תטעו, שר התחבורה לא בא למחות על המהלך, שביחד עם הכוונה לסגור את שדה התעופה הרצליה יביא ללא ספק כלייה על התעופה הכללית במדינת ישראל. להיפך, הוא בא להשתתף בחגיגת הסגירה, שמתוכננת בעוד כמה שנים.

"סגירת שדה דב תביא ללא ספק לפגיעה קשה בתחום התעופה הפנים ארצית בטווח הקצר והארוך. מה יש לשר התחבורה לשמוח ולחגוג כאשר סוגרים תשתיות אוויריות תמורת עסקי נדל"ן? שר תחבורה שממלא את תפקידו יעשה ככל יכולתו להגן ולפתח את תחום התעופה, ולא לחגוג סגירת שדה כה חשוב ומשמעותי לתעופה הישראלית כמו שדה דב", פתחה אגרת ששיגר יו"ר עמותת התעופה הכללית בישראל, שי פופר, לכל אנשי ענף התעופה, לקראת האירוע מחר.

"אני קורא לשר התחבורה להפסיק ולקדם את האינטרסים של עסקני הנדל"ן במדינה ולהתחיל לדאוג לתעופה בישראל. אדוני השר: שדה התעופה חיפה סגור וחברות התעופה והמשתמשים נאנקים ונמקים, שדה התעופה הרצליה בסכנת סגירה, שדה דב בסכנת סגירה והתעופה בסכנה גדולה. אין לך מה לחגוג! כולנו ואתה בראש צריכים להתגייס ולהציל את התעופה", המשיך פופר וכתב.

צילום: עופר וקנין

הוא קרא עוד "לגיוס כללי - ביום רביעי בשעה 10:00 כולנו מתייצבים לצד חברינו מישראייר וארקיע ומפגינים! כולם מגיעים עם חולצה לבנה וסמל האגודה, להיות שותפים ב'חגיגות'". יו"ר הוועד הארצי של עובדי ארקיע, יגאל כהן, אמר היום כי "ביום רביעי, ב-11.00, מתכוונים שרים בממשלה, בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד, לבצע מניפולציה ובצעד מתגרה כנגד עובדי חברות התעופה לקיים טקס לסגירת שדה דב. מדובר בדמגוגיה ובאירוע יחסי ציבור. אנו כלל העובדים, לא מתכוונים לאפשר להם לבוא אלינו הביתה ולבצע טקס לקידום עיניינהם. נחכה להם בהפגנה בשדה דב החל מהשעה 10.00 ונערוך להם קבלת פנים משלנו".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל התחייבה לפנות את שדה דב ומינתה צוות היגוי ברשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שיפעל ליישום ההחלטה. על פי ההחלטה, משרד התחבורה נדרש לאתר שדה חלופי לקליטת התעופה האזרחית והטיסות המסחריות הפועלות כיום משדה דב. ההחלטה קובעת כי פינוי שדה דב יסתיים לא יאוחר מסוף שנת 2018 וכדי לעמוד ביעד שנקבע הוקצו לרשות שדות התעופה תקציבים הנדרשים לקליטת כל הטיסות המסחריות הפועלים כיום משדב דב בנתב"ג.

"תפקידו של משרד התחבורה הוא לתת מענה לדרישות התעופה ולבנות שדות תעופה. במקרה שלפנינו מדובר בשדה תעופה העומד להתפנות וחובה עלינו להכין מבעוד מועד אלטרנטיבות, כדי לעמוד בהחלטת הממשלה".

מחברת ארקיע נמסר בתגובה כי "הנהלת ארקיע מבינה לליבם של העובדים החרדים למקור פרנסתם ובטוחה שהעובדים ינהגו באחריות על מנת לצמצם את הפגיעה בנוסעים".

לפיד: הבטחנו ונקיים, נוריד את מחירי הדיור

"אנחנו עומדים פה כדי שאזרחי המדינה - וגם השווקים, וגם הבנקים למשכנתאות - יבינו שהממשלה הזו נחושה בדעתה לעשות הכול להוריד את מחירי הדיור. זו היתה ההבטחה שלנו, ואנחנו מקיימים אותה". אמר לפיד בטקס החתימה.

לפיד ציין כי, "כדי לאפשר את המהלך הזה, אנחנו מקצים 230 מיליון שקל מכספי רשות מקרקעי ישראל, להסרת חסמים ולהקמת תשתית אלטרנטיבית לשדה התעופה. אנו מתכוננים להאיץ את תהליכי התכנון והבנייה. הקדמנו את הפינוי מ-2018 ליוני 2016, ואנחנו נבנה פה כ-16 אלף דירות. חלק גדול מהן יהיו דירות להשכרה, לפי המודל של תוכנית הדיור הלאומית. מה שלא פחות חשוב, בגלל שלא יהיו מפה יותר המראות ונחיתות אנחנו נסיר גם בפרויקט הזה, וגם בשכונות הסמוכות, את מגבלות הגובה לבנייה, כדי להגדיל למקסימום את מספר הדירות שיבנו באזור. באנו לעבוד ואנחנו עובדים ברצינות".

לפיד אמר כי, "גם כשר אוצר וגם ראש קבינט הדיור, אני רוצה להדגיש שאפילו היום, כשהמצוקה התקציבית ידועה, החלטנו לשנות את סדרי העדיפויות הלאומיים, כך שהכסף הזה ישמש להקלת מצוקת הדיור לפני כל מטרה אחרת. מחירי הדירות הפכו לאיום אסטרטגי על דור שלם במדינת ישראל, ואנחנו נחושים בדעתנו להוריד אותם".

לפיד טען כי ראשי ערים מתנגדים לבניית דירות של 4-3 חדרים, למרות שהביקוש להן הוא הגבוה ביותר, כי הארנונה מדירות אלו נמוכה. לדבריו, "אנו צריכים להזכיר להם, שבכל פעם שאנחנו משווקים קרקעות והם לא מקדמים בנייה לזוגות צעירים, הם מונעים מילדי הערים שלהם לגור ליד ההורים, וליד מקומות העבודה, ובמקום שבו הם גדלו. היות שאנחנו הולכים להיות יותר ויותר אגרסיביים בשיווק הקרקעות, הם יצטרכו לנקוט עמדה: האם הם בעד דיור לזוגות צעירים, או שהם מנסים למנוע את זה. אם ראשי הערים צריכים עזרה ותמריצים, אנחנו נעזור, אבל גם הם צריכים להיות מחויבים לעניין".

לדברי שר האוצר, "מה שמאפשר את הפרויקט הזה הוא שילוב הכוחות. זה שאריאל הביא את המשרד שלו, ואחרי הועדה המקומית של העירייה גדעון סער יגייס את המשרד שלו ואת הידע שלו, וכ"ץ יצר את כל התשתית שמאפשרת את זה, ובנצי ליברמן עושה עבודה גדולה, ולוקר הוא כוח חיובי גדול בפרויקט הזה. כולם עבדו יחד בלי מלחמות אגו, ובלי להתעסק בשאלה מי בא מאיזו מפלגה, כי מה שחשוב זה טובת העניין ולהוריד את מחירי הדירות במדינת ישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום