הטכניון מתכנן: טיסת מקבץ אוטונומית ראשונה של שלושה לוויינים

פרופ' פיני גורפיל מהפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה: הלוויינים יונעו על ידי מערכת הנעה שמפותחת ברפאל ובטכניון במיוחד עבור הפרויקט

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

הצגת התכנון ראשוני בפרויקט הלווייני סמסון, התקיימה בשבוע שעבר במכון אשר לחקר החלל בטכניון, בחיפה. מהטכניון נמסר היום (ב'), כי למפגש (שלב ה-PDR) הגיעו מומחים מובילים מהתחום, ביניהם נציגים של סוכנות החלל הישראלית, התעשייה האווירית (מפעל חלל), אלתא ורפאל.

במסגרת פרויקט סמסון ישוגר, תוך שנים ספורות, "להק הלוויינים" הראשון בהיסטוריה של החלל. פירוש הדבר: טיסת מקבץ אוטונומית ראשונה של שלושה לוויינים.

"במונח 'אוטונומית' הכוונה לכך שהלווינים יתפקדו ויתקשרו בינם לבין עצמם, ויידעו לנהל מבנה מתואם גם בהיעדר הכוונה מכדור הארץ", הסביר פרופ' פיני גורפיל, מהמעבדה למערכות חלל מבוזרות, מכון אשר לחקר החלל והפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון אשר מוביל את הפרויקט.

צילום: רויטרס

"מעבר לבעיות הכרוכות בעצם טיסת-המקבץ, גם ברמת הלווין הבודד יש כאן חידושים משמעותיים. ראשית כל, הלוויינים יונעו על ידי מערכת הנעה שמפותחת ברפאל ובטכניון במיוחד עבור הפרויקט", המשיך והסביר.

בנוסף, כל לוויין יישא שעון אטומי. "אנחנו רוצים שהלווינים יהיו קלים, ולכן כל אחד מהם יכיל רק 300 גרם דלק, מה שמחייב אותנו למערכות טיסה ואסטרטגיות ניהול מסלול חסכוניות מאוד. יש כאן המון אתגרים, ביניהם המשרעת הגדולה בין קירבה לריחוק בין הלוויינים קירבה מופרזת עשויה לגרום להתנגשות, וריחוק מופרז עלול להביא לאובדן תקשורת של לוויין. צריך להבין שהיבטים חדשים אלה מהווים פריצת דרך אמיתית בטכנולוגיות הנדסת חלל", הדגיש פרופ' גורפיל.

המטרה הראשונית של הניסוי היא להוכיח את אפשרותה של טיסת מבנה ממושכת (שנה לכל הפחות) בחלל. מטרה נוספת היא לבחון את האפשרות לאתר את מיקומם המדויק של שידורים שמקורם בכדור הארץ, וזאת באמצעות ניתוח המידע המתקבל בשלושת הלוויינים בו זמנית.

יישום אפשרי של טכניקה חדשנית זו הוא איתור אנשים במצוקה. התכנון המכני של הלוויינים בוצע על ידי ד"ר ולדימיר בלבנוב מהמכון לחקר החלל בטכניון, ובמסגרתו נקבעו המאפיינים המכניים העיקריים של כל לוויין.

הלווינים ישאו מחשב חללי שהמערתו בוצעו אנליזות שונות עבור הפרויקט, והוא מנהל את פיתוח מערכת ההנעה של הלוויין ברפאל. תכנון המערכות האלקטרוניות ומערכות התקשורת נוהל על ידי הוביק אגלריאן, מהנדס מערכות אלקטרוניות ראשי במעבדה למערכות חלל מבוזרות, בשיתוף המעבדה לתקשורת של הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker