חופשה על מי מנוחות: במקום מלון, קחו סירה

במחיר של מלון באירופה, אפשר לבלות שבוע עם המשפחה בשיט בתעלות היבשת ■ את מקומן של הקניות, המסעדות והאטרקציות מחליפים הטבע, הבילוי המשותף וכמובן - השטת הסירה ■ "אפשר לשים את השעון בתיק ולשכוח ממנו"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

שמיל טל, רוכב אופניים ותיק, מארגן כבר שנים טיולי אופניים בישראל. אבל בכל פעם שחשב לתכנן טיול בחו"ל, עלתה השאלה איך תעבור הקבוצה ממקום למקום עם האופניים. "ואז חשבנו על סירות", הוא מספר. כך, לפני שנתיים, אירגן טל 16 חברים לטיול שיט עצמאי בתעלות ובנהרות שבחבל נורמנדי בצרפת, שכלל ארבע שעות רכיבה מדי יום.

"בניתי את מסלול השיט באופן מעגלי, כדי שלא נחזור לאותו מקום פעמיים", הוא מספר. "את האופניים הזמנו מישראל, דרך ספק של חברת גורדון טורס, כי היה לנו חשוב שהאופניים יהיו מקצועיים". לחבורה חיכו בצרפת שתי סירות, שבכל אחת מהן יכולים להיכנס עד שמונה אנשים, שליוו אותם במסעם בנהרות ובתעלות. "אם רוצים לנוח מהחיים המהירים, זו החופשה המתאימה. הכל באיזי", אומר טל.

גם משפחת סופר מקרית אונו, המונה שש נפשות, בהן ילדים מגיל שנה וחצי ועד 13.5, יצאה לטיול בסגנון הזה בבלגיה ובצרפת, כשהמטרה העיקרית היתה לנוח ולהתנתק. "זה לא מתאים למי שרוצה לסמן וי על כמה שיותר אתרים, כי בשבוע עוברים מרחק שאפשר לעבור ביום", מסבירה האם רונית. "זה גם לא מתאים לאלה שרוצים לקום בבוקר מוקדם ולחזור בערב מותשים למלון. עוברים ממקום למקום, אבל לא צריך לארוז - כי הבית אתך, אז הכל הרבה יותר גמיש. הילדים גם עזרו לתפעל את הסירה, רכבו על אופניים באזור וטיילו רגלית".

שמיל טל וחבריו בשיט בצרפתצילום: שמיל טל

שיט עצמאי בסירה ובתעלות באירופה הוא חופשה לא שגרתית, שמציעה חוויה מסוג אחר. המטרה היא לגלות מסלולים פחות מוכרים ביעד שאליו מגיעים, באזורים שמוקפים בכפרים, עיירות וטבע - באמצעות סירה שמשיטים לבד.

"זה טיול מסוג אחר - לא דומה לטיול עירוני באירופה, שהרבה משפחות בישראל כבר חוו", אומר אברי אביב, הבעלים של חברת שיט ותיירות. "אין קניונים וחנויות ברחובות, אלא בעיקר טבע ונופים".

"אני אוהבת להגדיר את זה כחופשה בראש אחר", מוסיפה פרומה לוינגר, אחראית תחום שיט נהרות והפלגות באופיר טורס. " יש כאלה שמדמים את זה לחופשה בקרוואן, אבל זה לא אותו הדבר. כששטים בתעלה ובנהר, כשמהירות ההפלגה היא 6–7 קמ"ש, כולם בסירה שותפים לניווט, הילדים עושים הכל יחד עם ההורים ויש הרבה שקט ושלווה. אפשר לשים את השעון במזוודה ולשכוח ממנו".

לדברי שירי גורדון, מנכ"לית גורדון טורס, מדובר בסגנון חופשה שהוא עדיין נישתי בישראל, אבל הפופולריות שלו גדלה והולכת משנה לשנה. "החברות האירופיות בתחום התפתחו מאוד, היצע הסירות גדל - וכשיש היצע גדול, המחירים גמישים יותר", היא אומרת.

התפעול של הסירה הוא משימה פשוטה יחסית. כשהנוסעים מגיעים למקום עם כרטיס עלייה לסירה, המדריך מטעם החברה מסביר להם כיצד משיטים אותה, ואפילו משיט אותה יחד אתם לזמן קצר כדי לראות שהכל בסדר לפני שיוצאים לדרך. באותה הזדמנות הם יכולים גם לשאול את המקומיים שאלות על המסלול ולקבל המלצות על טיולים וסיורים באזור.

לדברי גורדון, לפני שעולים על הסירה רצוי להצטייד באוכל ליום־יומיים הראשונים של הטיול בסופרמרקט המקומי, כי יכול להיות שתגיעו לכפר הבא כשהחנויות או המסעדות כבר סגורות.

לצד האידיליה המצטיירת מתיאור חופשה כזו, יש חשש ששבוע שלם בסירה קטנה עם אותה קבוצת אנשים, עלול להיות אינטנסיבי מדי. לוינגר מסביר: "יש סירות עם סיפון עליון, וזה באמת כמו בצימר. מפליגים שלוש־ארבע שעות, ואז יורדים לטייל בכפר או בעיירה. מי שמפליג יותר שעות חוטא למטרה, לדעתי. הכל צריך להיות נינוח ורגוע, שום דבר לא בוער". ובכל זאת, גורדון מסכימה כי חייבים לנסוע עם אנשים שאוהבים. "מדובר בשעות רבות של בילוי יחד במשך שבוע שלם, אז צריך להביא את זה בחשבון".

איך לבחור סירה לטיול

הסירות מחולקות לחדרים, ויכולות להתאים לעד 12 אנשים בסירה. אם חשוב לכם שהילדים לא יישנו בסלון, שימו לב למספר חדרי השינה והמיטות בעת ביצוע ההזמנה. מחירי הסירות נקבעים על פי גודלן, רמת האבזור, מספר חדרי השירותים והמקלחת, הוותק שלהן והעונה בשנה. הסירה הקטנה ביותר תכיל חדר שינה אחד, לשני מבוגרים, והסירה הכי גדולה - חמישה חדרי שינה, ל-12 איש לכל היותר.

בניגוד לבתי מלון, שמדורגים בשיטת הכוכבים, מרבית הסירות מדורגות בשיטת העוגנים, שנקבעים לפי גיל וגודל הסירות וגם לפי רמת האבזור, מספר שירותים ומקלחות, קיומם של מכשיר טלוויזיה או DVD ומיזוג אוויר.

יש להביא בחשבון שחדרי הסירה אינם מרווחים כמו חדר בבית מלון, ולכן לא כדאי לבחור סירה עם מספר המיטות המדויק להרכב הנוסעים, כדי שלא יהיה צפוף מדי. עם זאת, מחיר הסירה עולה ככל שהיא גדולה יותר. "רצוי לא לקחת יותר מעשרה אנשים בסירה שמיועדת ל-12 איש, כי אחרת זה צפוף מדי", אומרת נטע בן־חורין, מנהלת מחלקת שיט תעלות בחברת תשוט. בן־חורין ממליצה גם לבדוק אם מסלולי השיט מאפשרים לשוט רק הלוך ‏או דורשים הלוך־חזור. במקרה של בחירת מסלול שיט מבסיס לבסיס ‏(הלוך בלבד‏) יש תוספת מחיר. כמו כן, כדאי לבדוק עם סוכן הנסיעות איך מגיעים משדה התעופה לבסיס שבו מקבלים את הסירה, ואת מספר הלוקים ‏(תא מים בין שני סכרים‏) שאותם יש לעבור בכל מסלול, כי ככל שיש יותר מהם, השיט מתארך ומסתרבל.

כמה עולה התענוג

עונת השיא של טיולי השיט באירופה מתחילה בסוף מארס־תחילת אפריל ומסתיימת באוקטובר, כשהתקופה הכי יקרה היא ביולי־אוגוסט. "בשלב הזה יש עדיין סירות פנויות ליולי וגם לאוגוסט ולספטמבר, אבל הבעיה היא מחירי הטיסות. למשפחה שרוצה לצאת לאירלנד בספטמבר, לדוגמה, הסירה יכולה להיות זולה יחסית, 1,260 יורו, אבל כל כרטיס טיסה יעלה 1,100 דולר לאדם, וזו הסיבה שמי שרוצה לצאת לחופשה הזו, צריך להתארגן מראש גם על טיסות, כשהמחירים עדיין נמוכים", מסבירה בן־חורין.

במחיר הסופי של חופשה בסירה באוגוסט־ספטמבר כלול מחיר הסירה, שנע בין 1,200 ל–3,000 יורו; עלות הטיסות ליעד; ומרכיבים נוספים, כמו דלק ‏(כמות הדלק בסירה מספיקה למשך שבועיים‏) - או לחילופין, התשלום יתבצע לפי מונה של שעת הפעלת מנוע, שעל פיו תשלמו בסיום ההפלגה. ממוצע שעות הפלגה בשבוע הוא כ–25 שעות, כשבהצעה המפורטת לשיט כדאי לבקש מחיר משוער לשעת הפלגה, כדי שלא יהיו הפתעות.

בן־חורין מציגה כדוגמה לשטים בסירת Manifique, שמתאימה לעשרה אנשים בצרפת, מחיר שעת ההפלגה של 8 יורו, ובאיטליה 10 יורו לשעה. תשלומים נוספים הם עבור ביטוח על הסירה לשבוע, שעולה 90-160 יורו, ואם תחזירו את הסירה מלוכלכת או עם כיור מלא כלים, תצטרכו לשלם גם על הניקיון ‏(75-160 יורו‏). מחיר ניקיון הסירה אמור אף הוא להופיע בהצעה.

שיט סירות בנהר באירלנדצילום: מיכאל סופר

שניים בסירה אחת

מיכאל וציפי סופר, תל אביב

יעד: בני הזוג סופר, בשנות ה-50 לחייהם, נסעו בפעם הראשונה לטיול בסירה באירלנד ב-2009. אחר כך הם נסעו לטיול דומה גם בצרפת, ועכשיו הם נוסעים לטיול בסירה בבלגיה.

למה חופשה בסירה: מיכאל: "אין דבר אחד שגורם לי לחזור כל שנה לטיול כזה, זה מורכב מהרבה דברים: הפאוזה מהחיים, השקט, ולשם שינוי אתה לא קם בבוקר של החופשה וחושב איך אתה מספיק לעבור את החנות הזו, האתר הזה והרחוב ההוא. אני קם ויודע שעוד שעה או שעתיים, איך שיתחשק לי, אני אעצור בנקודה מסוימת, ואז אחליט מה לעשות".

החוויה הזוגית: מיכאל: "אנשים שואלים אותנו איך אנחנו יכלים להיות 24 שעות ביחד במשך שבעה ימים. התשובה, לדעתי, היא בתעסוקה האינסופית בסירה ומחוצה לה. ביומיום אנחנו עובדים קשה, יוצאים מוקדם בבוקר ומגיעים מאוחר בערב. בסוג כזה של טיול יש לנו אפשרות להיות ביחד. שואלים אותי למה אנחנו לא יוצאים לחופשה הזו עם עוד זוגות, ואני אומר שמספיק שאני צריך לסבול את מערכת היחסים שלי, למה אני צריך לסבול את של אחרים?", הוא אומר בחיוך.

טיפ לדרך: מיכאל: "גם אם אתם זוג, ובאופן כללי מתאימה לך סירה קטנה לשני אנשים, אני ממליץ לקחת סירה קצת יותר גדולה, גם בשביל הרגשת הבטיחות הכללית, שהסירה יותר יציבה, וגם כדי שלכל אחד מבני הזוג יהיה מקום בסירה. בנוסף, הביאו בחשבון שאתם לא שטים לעיר פעילה עד שעות מאוחרות, והמשמעות היא שיכול להיות שכשתגיעו אחרי הצהריים, המסעדות והחנויות כבר יהיו סגורות, אז כדאי להצטייד במזון בהתאם".

משפחת שריף בשיט בצרפתצילום: אילן שריף

גיטרה ומפוחית בתעלות של בורגונדי

אילן שריף מפרדס חנה, שטייל עם אחיו איתן, אמיר ואדר, והוריו, אהרון ואייריס מקיבוץ גשר הזיו

יעד: אילן: "לפני כחודש יצאנו לטיול בבורגונדי שבצרפת. האפשרויות לאן לנסוע בסגנון החופשה הזה הן רבות. כמעט כל מדינה אירופית מציעה אפשרות של שיט כזה, אבל בסופו של דבר, בחרנו בצרפת".

למה חופשה בסירה: אילן: "חיפשנו בילוי של כל הגרעין המשפחתי, מה שלא יצא לנו לעשות כשהיינו קטנים. כשאנחנו ביחד בישראל, בדרך כלל אנחנו רצים אחרי הילדים הקטנים במפגשים משפחתיים - אז בחרנו במשהו יותר פסטורלי. זה היה קצת מסובך, כי יש עניינים בריאותיים של ההורים, ואמא שלי רצתה חופשה שמשלבת טיולים, ומצד שני שלא יהיה קשה מבחינה פיסית, ואז עלה הרעיון של שיט תעלות. האחים שלי אוהבים לשוט, ואמנם זה מאוד שונה משיט על הים, אבל זה דיבר אליהם והתאים לכולם - טיול בשלווה סטואית, שגם מגיעים למקומות יפים באמצע אירופה וגם התנאים טובים מאוד".

החוויה המשפחתית: אילן: "הכל היה קצת מלחיץ בהתחלה, אבל כולם ידעו מי האנשים שאתם הם הולכים לבלות את הימים הקרובים ולא היו הפתעות. אני חושב שזה תלוי מאוד בדינמיקה המשפחתית. המשפחה שלנו מתנהלת בנינוחות. האחים שלי גם ככה חיים בקיבוץ בבתים קרובים לבית של ההורים, אז הם רגילים לראות אותם ולבלות זמן אתם. ידענו לקראת מה אנחנו הולכים, ובסך הכל אנחנו משפחה בלי משברים גדולים. שכרנו אופניים, ועשינו הרבה טיולים כפריים, והאחים שלי הביאו כלי נגינה, גיטרה, מנדולינה, מפוחית - וניגנו על הסיפון".

טיפ לדרך: אילן: "לשלב בין תכנון לחוסר תכנון: לשמור זמן לדברים ספונטניים, כמו לעצור על שפת הנהר או לקחת עוד כיסא או שניים לפיקניק בצד. את רוב האוכל אכלנו בסירה, כי לא היו הרבה מסעדות באזור, וצריך להבין שאין בסירה כלום, אפילו לא מלח, פלפל וסוכר. עדיף לעשות עצירה בדרך לבסיס היציאה הראשון בסופרמרקט, כי לאורך הנהר יש רק מרכולים קטנים יחסית.

משפחת כהן בשיט בהולנדצילום: אילן כהן

גיבושון על מי נהר

ארז ורינת כהן וילדיהם רז ים ואיתי מקיבוץ אור הנר

לאן נוסעים: משפחת כהן יצאה כבר שלוש פעמים לשוט בנהרות אירופה. בפעם הראשונה, ב-2007 יצאו ארז ורינת עם שני הבנים הגדולים והחמים להולנד; בפעם השנייה, ב-2010, יצאו לוונציה שבאיטליה, אז ההורים של ארז הצטרפו לטיול; ובפעם השלישית, בשנה שעברה, יצאו ללונדון, כשהיו להם כבר שלושה ילדים, והצטרפו אליהם זוג חברים עם הילדים שלהם.

למה חופשה בסירה: ארז: "אני איש ים ועוסק בספורט אתגרי, קייט־סרפינג, ואני גם סקיפר של יאכטה, אף שזה לא חשוב בסירה הזו. הפעם הראשונה היתה מעניינת ומלאת אדרנלין: לקבל כלי שיט של 12 מטר ולהתמודד עם כיוון הזרמים והרוחות, נתן לי הרגשה אדירה. זה לא היה מסובך, כי זה נהר ולא ים, אבל עדיין היה מרתק".

החוויה המשפחתית: ארז: "זה טיול מגבש. יש הזדמנות להיות עם הילדים מהבוקר עד הערב, לבלות אתם ולראות איך הם מפעילים את הסירה. מעבר לכך, עבור הילדים מדובר בחופשה מעצימה. היכולת לנהוג בסירה באופן חוקי מעניקה עוצמות שהילדים לא מרגישים ביומיום. הם מרגישים שנותנים להם אחריות וסומכים עליהם. הילדים התלהבו מהכל: מההפלגה, מלהחזיק את ההגה, לרדת במקומות סתמיים ופשוט לטייל".

טיפ לדרך: ארז ממליץ לעשות תיאום ציפיות עם בני המשפחה לפני המסע. "לשוט בסירה זה שונה מטיול בבית מלון, כשיש חדרנית או מישהו שמנקה ומגיש את האוכל", הוא אומר. "הסברנו לילדים שהם צריכים להתנהג  כאילו זה הבית ולנקות אחריהם, ושאנחנו מתפעלים את היאכטה לבד והם צריכים לעזור לנו בקשירות ובעגינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker