מנכ"ל ארקיע: לא לסגור את שדה דב - אלא להזיז

בהתאם לתוכנית החדשה, ייבנה מסלול ההמראה והנחיתה במרחק של 300 מטר מהים, שבו ממילא לא מתאפשרת בנייה, ויוקם טרמינל חדש באזור תחנת הכוח רידינג

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מנהל חברת התעופה ארקיע, גד טפר, מעלה תוכנית חדשה שלפיה שדה התעופה דב בתל אביב לא ייסגר כמתוכנן, אלא יועתק לשטח סמוך - כך שלא יפריע לתוכניות הבנייה באזור. טפר ייפגש בעניין השבוע עם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ובהמשך ישוחח על כך גם עם שרי התחבורה והשיכון.

בהתאם לתוכנית החדשה, ייבנה מסלול ההמראה והנחיתה במרחק של 300 מטר מהים, שבו ממילא לא מתאפשרת בנייה, ויוקם טרמינל חדש באזור תחנת הכוח רידינג.

לפי התוכנית, מעבר הנוסעים בין חלקי שדה התעופה יהיה תת קרקעי, כך שהוא לא יפריע להקמת בתי מגורים. טפר אמר בסוף השבוע ל-TheMarker כי הקמת מתקני השדה החדש תוכל להתבצע על ידי יזם פרטי שיקבל לשם כף זכיון (BOT), וארקיע תהיה מוכנה לקחת על עצמה את ההוצאות הפעלתו כשדה מופרט.

הצעתו של טפר באה בהמשך לדיון שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת בחודש שעבר, שבו דווח על ידי מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) גיורא רום ורמ"ח תכנון וארגון בחיל האוויר כי בעוד הממשלה קבעה מועד לפינוי הפעילות האזרחית מהשדה, חיל האוויר כלל לא נערך לפינוי עתידי של השדה. על פי החלטת הממשלה פעילות התעופה האזרחית בשדה דב אמורה להסתיים עד יוני 2016 ולעבור לנתב"ג ולעין שמר.

שדה דבצילום: דודו בכר

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, הצטרף והביע תמיכה בתוכנית החדשה. שני המנהלים של חברות התעופה סקרו בפני הוועדה את ההשלכות הקשות של סגירת שדה דב על שתי החברות, ועל קהל המשתמשים בשירותיהן. לדבריהם, הנתונים מצביעים על כך שסגירת שדה דב תביא לצמצום של כ-40% בתעופה הפנים-ארצית, לירידה משמעותית בתיירות הפנים ולניתוק תושבי אילת ממרכז הארץ.

חיוני לתושבי האזור והפריפריה

לדברי טפר וסירקיס, סגירת שדה דב תביא להפסקת השימוש במטוסי הטורבו פרופ (ATR), שאינם מתאימים לפעילות מנתב"ג, ולהפסקת הפעילות גם לשדות התעופה חיפה וראש פינה, שאינם מתאימים לנחיתת מטוסי גדולים יותר.

מנהלי חברות התעופה קראו למשרד התחבורה לשקול תוכנית להמשך פעילות השדה לצד בנייה במתחם הגוש הגדול. זאת, תוך ניצול הרצועה הסמוכה לחוף הים ואזור רידינג, שבה לא מתאפשרת בנייה על פי חוקי התכנון.

בדיון הביע רום את עמדת רת"א שלפיה פעילות שדה תעופה עירוני בתל אביב חיונית לתושבי האזור וכן לתושבי הפריפריה, ששדה דב מאפשר להם להגיע למרכז תל אביב בטיסה. רום אמר לוועדה כי במגעיו עם צה"ל ועם משרד הביטחון הוא לא התרשם כי בצה"ל נערכים לפינוי חלקו הצבאי של השדה. חיזוק לדיווחו של רום התקבל גם מנציג חיל האוויר לוועדה, שאמר לחברי הכנסת כי צה"ל אינו נערך לפינוי השדה ואינו שוקל חלופות לפעילות המתקיימת בשדה דב.

יו"ר הוועדה, פרופ' אבישי ברוורמן, קרא בהודעת הסיכום של הישיבה לממשלה לשקול את הצמדת פינוי הפעילות האזרחית בשדה להפסקת הפעילות הצבאית. כמו כן קראה הוועדה לממשלה לשקול חלופות תכנוניות למתחם, שיאפשרו המשך קיום התעופה לצד מגורים. הוועדה אף קראה לממשלה להקים צוות שיבחן את ההשלכות הכלכליות של מהלך סגירת שדה דב על ארקיע וישראייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker