"סגירת שדה דב והשדה באילת תפגע בחברות הישראליות"

ראש המרכז לחקר התעופה במכון פישר: החברות יאלצו לבצע שינויים בצי המטוסים כבר עכשיו" ■ מחר תדון ועדת הכלכלה של הכנסת בתוכנית המתאר הארצית לשדות תעופה פנים ארציים

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

"סגירתו המתוכננת של שדה דב בתל אביב ובנייתו של שדה התעופה בתמנע בשנים הקרובות יפגעו כלכלית בחברות התעופה הישראליות ויאלצו אותן לבצע שינויים בצי המטוסים כבר עכשיו" - כך מתריע ראש המרכז לחקר התעופה במכון פישר, סא"ל (מיל.) ערן רמות, בשיחה מיוחדת עם TheMarker.

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון מחר (ב') בתוכנית המתאר הארצי של שדות התעופה הפנים ארציים אשר במרכזה סגירתו המתוכננת של שדה התעופה דב בת"א ב-2016 והעתקתו של שדה התעופה באילת לתמנע.

בימים האחרונים פורסם, כי מועצת המנהלים של ארקיע הודיעה על מכירתם של שני מטוסי ATR-72 (אשר משמשים בטיסות הפנים ארציות ז"ב) ועל רכישתו של מטוס אמבראייר חדש. צעד זה הוא סנונית ראשונה לצעדים הבאים שעל ארקיע וישראייר לעשות, כדי להתאים את צי המטוסים שלהן לשינויים הצפויים בתשתיות התעופתיות הקרקעיות של ישראל בשנים הקרובות. סגירתו המתוכננת של שדה דב ובנייתו של שדה התעופה הבינלאומי בתמנע ישנו את פעילותן של החברות בפעילותן הפנים ארצית הן מבחינת אופי הפעילות והן מבחינת צי המטוסים", אמר רמות.

שדה דבצילום: דודו בכר

ארקיע וישראייר מפעילות כל אחת מספר מטוסי ATR-72 חלקם כמעט חדשים, כאשר רוב פעילותם מתבצעת בקו שדה דב-אילת, ומיעוטם במספר טיסות בודד לחיפה ובקו
נתב"ג-אילת. "מטוסים אלה אמנם זולים תפעולית להפעלה משדה דב, אך עלולים לגרום
להפסדים כבדים כאשר פעילות החברות תועתק לנתב"ג עם סגירתו המתוכננת של שדה דב.

הסיבה לכך פשוטה: אין הצדקה כלכלית להפעיל מטוס עם כ-70 מקומות ישיבה בשדה תעופה בינלאומי כמו נתב"ג, בעל מסלולים ארוכים ותשתיות מתאימות להפעלת המטוסים הפועלים כיום על ידי אותן חברות, בעלי קיבולת נוסעים ומטען גדולה פי שלוש וארבע", המשיך ואמר.

לדבריו, סגירת שדה דב תחייב את החברות למכור את מטוסי הATR- ולרכוש מטוסים סילוניים בעלי קיבולת גדולה יותר, שתצדיק כלכלית את הפעילות מנתב"ג, בו ניתן להפעיל מטוסים גדולים כדוגמת מטוסי הבואינג 757 והאמבראייר של ארקיע ומטוסי האירובאס A-320 של ישראייר, ישירות לאילת, או לתמנע בעתיד.

"הצעד שנקטה ארקיע לפני  מספר ימים הוא ציון דרך ראשון במגמה זו, שלעניות דעתי תתקדם ככל שנתקרב לסגירת שדה דב ולפתיחת שדה התעופה בתמנע", מציין רמות.

במידה שמגמת מכירת מטוסי ה-ATR והעברת הפעילות לנתב"ג אכן תתממש, מאפיין ראש המכון למחקר התעופה במכון פישר, שני היבטים נוספים למהלך: הראשון - פגיעה בפעילות החברות ובהכנסותיהן: "כאשר שדה דב נסגר לפני מספר שנים והפעילות הועתקה זמנית לנתב"ג חוו החברות ירידה של כ25% בנפח הפעילות. אינני יודע האם מעבר קבוע יגרור ירידה קבועה בפעילות החברות בקו לאילת אך מדובר בנושא שעל החברות ללמוד ולהתכונן אליו".

ההיבט השני השני עוסק בהשפעה על שדה שלכאורה לא קשור לעניין, אך עלול להיות מושפע שלילית - "מכירת מטוסי ה-ATR והשארת החברות אך ורק עם מטוסים גדולים עלולה לסגור את פעילות החברות בשדה התעופה בחיפה ובנגישות תושבי הצפון לחופשות באילת ולטיסות למרכז הארץ. בעובדת ההצטיידות המוותרת על שדה דב וחיפה יש משום קבלת גזירה קשה לחברות וקשה מאד לתעופה הפנים ארצית".

נושאים אלו על לדבריו במלוא כובדם בכנס תשתיות תעופה האחרון שנערך במכון פישר, ובו הובהר שלמעשה עם סגירת שדה דב אין פתרון חלופי מתאים להובלת נוסעים בדרך האוויר שישמש כלי זמין לתושבי המרכז לצורך קשרי עסקים עם ישובי הקצה - אילת, חיפה וקרית שמונה. "מגמת צמצום התשתיות הקרקעיות, למעט שדה תמנע היוצא מן הכלל, לא מבשרת טובות לעתיד התעופה הישראלית, הן בפן הפנימי והן בפן הבינלאומי" סיים רמות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker