חברות התעופה שובתות; נתניהו יכריע היום על גורל התחרות

(עדכון) הממשלה צפויה להכריע היום אם לאשר את הסכם השמים הפתוחים, ש"יאפשר להוריד את מחירי הטיסה ולפתוח יעדי טיסה חדשים בכל מדינות האיחוד" ■ מאות עובדי אל על, ארקיע, וישראייר יפגינו מחוץ לישיבת הממשלה ■ נתניהו עוד לא חשף את עמדתו

חברות התעופה הישראליות, אל על, ארקיע וישראייר, פתחו היום (ראשון) ב-5:00 לפנות בוקר בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה על כוונת הממשלה לאשר בישיבתה מחר את הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי. מאות עובדי חברת אל על, ארקיע וישראייר מפגינים עכשיו מול ישיבת הממשלה. את השביתה מובילים ההסתדרות ו-ועדי העובדים בחברות התעופה, אך הנהלות החברות משתפות איתם פעולה.

הטיסות הנכנסות ינחתו בישראל כסדרן לאורך היום. מרשות שדות התעופה נמסר כי הטיסות של חברות התעופה הזרות יתקיימו כסדרן.

בהמשך היום מתוכננות כ-25 טיסות בינלאומיות של חברת אל על, כשההחלטה על קיומן ועל המשך השביתה ייקבע בהתאם להחלטת הממשלה שתתקבל בישיבה הבוקר. ועדת החריגים של ההסתדרות אישרה להוציא טיסת אל על של עמותת "חיים", במקרה שהשביתה תמשיך. בטיסה מיוחדת, שתמריא ב-19:30, יוטסו עשרות אבות לילדים חולי סרטן לבוקרשט. כמו כן, ועדת החריגים צפויה לאשר הוצאת מטוס מטען עם כ-60 טון תוצרת חקלאית מתכלה.

בשל השביתה שמאיימת להשאיר בישראל נוסעים רבים, אישרה רשות התעופה האזרחית להקדים בשעה - ל-4:00, את פתיחתו של נמל התעופה בן גוריון להמראות מטוסים, כדי לאפשר לטיסות רבות ככל הניתן להמריא מישראל. בעקבות כך, המריאו בין 28 טיסות של חברות התעופה הישראליות, עליהן 4,500 נוסעים בין השעות 5:00-4:00. במקביל, ביטלה החברה 7 טיסות לאירופה שצפויות מחר. הטיסה האחרונה שהוקדמה שמספרה 007 היתה אמורה להמריא לניו יורק ב-10:40 והוקדמה כבר להלילה ב-1:10.

נוסעים בנתב"ג, היום

הטיסות אותן ביטלה אל על הן 393 לברצלונה, 315 לונדון, 337 לאמסטרדם, 611 למוסקווה, 321 למארסיי, 573 לבוקרשט ו-365 לבודפשט. טיסה 319 לפאריס אמנם בוטלה אך נוסעיה הועברו לטיסה שתצא לבירת צרפת לפנות בוקר. בעקבות הקדמת הטיסות והגעתם הצפויה של אלפי נוסעים, הודיעה רשות שדות התעופה על היערכות מיוחדת לקליטתם במהלך הלילה.

הממשלה תדון היום, לפי הצעת שר התחבורה, ישראל כץ, ושר האוצר, יאיר לפיד, באישור הסכם "שמים פתוחים" בין ממשלת ישראל לבין האיחוד האירופי ו-27 המדינות החברות באיחוד.

בהסכם תומכים גם משרדי החוץ, המשפטים, ראש הממשלה, התיירות ורשות ההגבלים העסקיים. בהצעת הההחלטה שתונח היום על שולחן הממשלה, נאמר כי "בהמשך להחלטת ממשלה מ-12 בספמטבר 2006 ובמסגרת יישום מדיניות הממשלה להגברת התחרות בתחום התעופה האזרחית לישראל וממנה, הממשלה מתבקשת לאשר את הסכם התעופה האירופי־ים תיכוני בין ממשלת ישראל לבין האיחוד האירופי והמדינות החברות בו, שנחתם בראשי תיבות ב-30 ביולי 2012". הממשלה גם מתבקשת בהצעה "לייפות את כוחם של שרי החוץ, התחבורה והתשתיות הלאומיות לחתום על ההסכם וליישמו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יציג בישיבה היום לראשונה את עמדתו בנוגע להסכם. שר האוצר נפגש ביום שישי בביתו ברמת אביב עם שר התחבורה, וכן עם ראשי ועדי העובדים בחברות התעופה וגורמים נוספים. מלשכתו של לפיד נמסר אתמול כי הוא תומך בהצעה שהונחה על שולחן הממשלה, על ידי שר התחבורה ועל ידו.

בניגוד לעמדת ההסתדרות, פירסמה אתמול לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים הודעת תמיכה בהסכם השמים הפתוחים. לדברי צביקה אורן, יו"ר הלשכה, "ההסכם טוב למשק, יתרום לתיירות, למסחר ולשירותים, יוסיף מקומות עבודה בפריפריה ויוריד את מחירי הטיסה לחו"ל".

בהצעת ההחלטה נאמר בין היתר כי הממשלה תתבקש לאשר את הגדלת סכום ההשתתפות של המדינה באבטחת חברות התעופה הישראליות החל מהיום הראשון של עונת קיץ 2015 ועד היום האחרון של עונת חורף 2017-2016 ב-5 מיליון שקל בשנה. הממשלה תשוב ותדון בהשתתפותה בתקציב האבטחה של חברות התעופה הישראליות לקראת עונת קיץ 2017.

בדברי ההסבר להצעה נאמר כי תנועת הנוסעים בין מדינות האיחוד האירופי לישראל מהווה קרוב ל-60% מכלל הנוסעים בטיסות הסדירות הבינלאומיות לישראל וממנה. הממשלה ניהלה מדצמבר 2008 מו"מ לחתימת הסכם שמים פתוחים עם האיחוד האירופי. ב-22 במארס 2012, לאחר יותר משלוש שנים ושמונה סבבי מו"מ מלאים, הגיעו הצדדים לנוסח מוסכם של הסכם תעופה ונחתם מזכר הבנות. ב-30 ביולי 2012, נחתם ההסכם בראשי תיבות על ידי הצדדים. מועצת שרי התחבורה של האיחוד האירופי אישרה את החתימה כבר ב-20 בדצמבר 2012.

בהצעת ההחלטה מודגש כי "הסכם השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי נועד להביא לליברליזציה בקווי התעופה בין ישראל למדינות האיחוד, שיאפשר את הורדת מחירי הטיסה בין ישראל לאירופה ופתיחת יעדי טיסה חדשים בכל מדינות האיחוד האירופי ללא הגבלה. מטרת ההסכם לבטל את הסכמי התעופה הבילטראליים שנחתמו בין ישראל למדינות החברות באיחוד האירופי. כך, כל חברת תעופה אירופית או ישראלית תוכל להפעיל קווי תעופה סדירים לישראל וממנה ללא תלות בזכויות טיס, תדירויות והסכמים פרטניים. כמו כן, יאפשר ההסכם להגדיל ולחזק את התיירות הנכנסת, ובכך לסייע לחוסנו של המשק".

בהצעה נאמר כי הסכם השמים הפתוחים יבוצע הדרגתית במשך חמש שנים, במטרה לאפשר לחברות התעופה הישראליות להיערך למבנה התחרותי החדש בענף התעופה. הצעת המחליטים מציינת גם כי ההסכם עם האיחוד האירופי כולל גם התאמה בין חלק מדיני הטיס של ישראל והאיחוד האירופי בתחומי בטיחות הטיסה, הגנת הסביבה, הגנת הצרכן ובקרת תעבורה אווירית - מה שיבטיח את אימוצם של סטנדרטים מתקדמים בתעופה הישראלית.

בהצעה מודגש כי בעולם בוצעו במהלך השנים מחקרים רבים שהצביעו על תועלות כלכליות ממשיות כתוצאה מיישום מדיניות תעופה ליברלית של שמים פתוחים. בתוך מדינות האיחוד האירופי, הסכמי שמים פתוחים הגדילו את מספר צמדי הערים שביניהן יש קשר תעופתי ישיר ב-74% בשנים 2000-1992. מספר הקווים שבהם יש יותר משני מובילים פעילים בקווים בינלאומיים בתוך האיחוד האירופי, עלה בשנים אלה ב-256%. במקביל, תעריפי הטיסות צנחו ב-34% במונחים ריאליים, ושיעור הגידול השנתי בהיקף הנוסעים צמח ב-9% בשנה ב-2002-1998, לעומת 4.8% בשנה ב-1994-1990.

"מי שמאיים בשביתה, מאיים על עצמו"

אם אכן תאושר היום הצעת ההחלטה, יובא ההסכם החדש לחתימתו של שר התחבורה. לדברי השר כץ, "ההסכם יצטרף את ישראל לחלק מעולם התעופה האירופי, יהפוך את הטיסות למוצר שווה לכל נפש ויאפשר להוריד את מחיר הטיסה בין ישראל לאירופה. כמו כן הוא יפתח יעדי טיסה חדשים, בכל רחבי אירופה, ללא ההגבלה. ההסכם יאפשר להגדיל את התיירות הנכנסת לישראל וייצור אלפי מקומות עבודה חדשים עבור הישראלים".

על פי נתוני רשות שדות התעופה ‏(רש"ת‏) צפויות היום להמריא מנתב"ג 53 טיסות יוצאות ולנחות 38 טיסות נכנסות של חברות התעופה הישראליות. המשמעות היא שכ-8,703 נוסעים יוצאים ו-6,888 נוסעים נכנסים - ובסך הכל 15,591 נוסעים בתעופה הבינלאומית - יושפעו במקרה של שביתה של חברות התעופה.

אל על הודיעה אתמול בערב על ביטול של 7 טיסות שנקבעו להיום - לברצלונה, לונדון, אמסטרדם, מוסקבה, מארסיי, בוקרשט ובודפשט. בנוסף, החברה הקדימה 10 טיסות ליעדים באירופה וטיסה אחת לניו יורק לשעות 05:00-04:00.

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, הודיע אתמול כי ישראייר הקדימה את טיסותיה המתוכננות להיום ופירסמה לוח טיסות למקרה של שביתה. לגבי הטיסות לאילת, אמר סירקיס כי אם תהיה שביתה, יועמדו לרשות הנוסעים אוטובוסים בתשלום מנתב"ג, משדה דב, מחיפה ומאילת, שייצאו בשעה המקורית של הטיסה. כרטיס הטיסה לאילת יישאר בידי הלקוח למימוש עתידי.

חברת ארקיע קראה אתמול לנוסעיה להתעדכן באמצעי התקשורת לגבי אפשרות תחילתה של שביתה היום בבוקר. היום מתוכננות לארקיע 42 טיסות לאילת וממנה ועוד 8 טיסות בתעופה הבינלאומית מנתב"ג ואליו.

לאחר הפגישה עם לפיד ביום שישי, הכריז השר כץ כי "הסכם השמים הפתוחים יובא לאישור הממשלה בכל מחיר, והוא יובא כלשונו. מי שמאיים בשביתות, מאיים על עצמו. מדובר בשביתה מיותרת, שתפגע גם בחברות התעופה עצמן ועלולה לגרום לאיבוד נוסעים שיעברו לחברות זרות. מספיק כבר עם ועדים ואיומים". שר התחבורה הוסיף כי "אי אפשר לשנות תג בהסכם התעופה, אך ניתן לנהל מו"מ עם ההסתדרות על תנאים נוספים". בכך השאיר למעשה פתח להידברות נוספת בין הצדדים.

ביום שישי בבוקר, הפגינו כ-60 מעובדי חברות התעופה הישראליות בשתי קבוצות נפרדות, מול ביתו של לפיד ברמת אביב ומול ביתו של כץ בכפר אחים. שר האוצר יצא אל המפגינים, שוחח עמם והזמין את יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, יו"ר ועד עובדי ארקיע, יגאל כהן, ויו"ר האיגוד הארצי של הטייסים, קברניט רוני זוהר, לפגישה בביתו.

בתום המפגש עם לפיד, אמר אדרי: "שר האוצר הבין את צורכי חברות התעופה הישראליות. אנחנו בעד תחרות, אך זקוקים להגנות שלא יפרקו אותנו. כבר כיום יש שמים פתוחים. למשל, טורקיש איירליינס מטיסה מאות אלפי נוסעים מנתב"ג דרך איסטנבול למזרח הרחוק וארה"ב. השר כץ מכר אותנו, הוא שיקר לפני הבחירות ולא מיישם את מה שנחתם. אני מקווה שיישבו אתנו למו"מ. לפיד לא הבטיח דבר, אך אמר כי יבדוק את הנושא מול השר כץ ונקבל תשובה. הודעת השביתה בעינה עומדת".

במשרד האוצר מגבים את שר התחבורה ותומכים באישור ההסכם החדש. "קורה כאן משהו טוב, משהו היסטורי", אמר בסוף השבוע מקור בכיר באוצר. "ההסכם החדש יהיה לטובת כל אזרחי ישראל. חברות התעופה הישראליות לא אוהבות את המהלך, וניתן להבין אותן. הן דואגות לאינטרס הכלכלי שלהן ומנסות למנוע תחרות".

המקור הוסיף כי הסכם העבודה הקיבוצי החדש המתגבש באל על אינו צריך להוות מכשול בהתייעלות החברה, והסכם שכר חדש יכול להכיל למשל תמריצים. כניסתה של קרן פימי לבעלות על החברה מהווה אף היא איתות חזק בשוק כי לאל על יש פוטנציאל, אך יהיה עליה להסתגל ליותר תחרות.

באוצר אף דוחים את טענות חברות התעופה הישראליות, בדבר אי שוויון מול חברות התעופה האירופיות בהוצאות הביטחון. עם יישומו של הסכם התעופה החדש, יזכו חברות התעופה הישראליות למימון של 80% מהוצאות הביטחון, שכיום מסתכמות בכ–100 מיליון דולר בשנה. לדברי המקור, הממשלה לא יכולה לשאת במלא הוצאות הביטחון, כי הדבר ייצור בעיה על מגבלות החוק באיחוד האירופי, של איסור סבסוד חברות תעופה על ידי הממשלות.

המקור הוסיף כי יישומו של ההסכם יתבצע בהדרגה תוך חמש שנים - משך זמן חריג, שבו אירופה באה לקראת ישראל. יתרה מכך: כעבור שנתיים, קיימת האופציה לבחון אם מתעוררת בעיה לגבי קו טיסה כזה או אחר ולדחות את יישום הגדלת נפח הטיסות ממנו.

בנציבות האיחוד האירופי סירבו בסוף השבוע להגיב לידיעה בדבר אישור ההסכם הצפוי. עם זאת, בעבר האיחוד הביע תקווה כי ישראל תחתום על הסכם התעופה החדש לפתיחת השמים לתחרות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker