רש"ת אישרה מימון שדה"ת בתמנע על חשבון פיתוח הטרמינל בנתב"ג

"התרענו מראש כי הקמת זרוע חמישית לטרמינל היא שגיאה אסטרגית", נמסר מרש"ת

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מועצת המנהלים של רשות שדות התעופה (רש"ת) בראשותו של עובדיה עלי אישרה היום (ב') תוכנית מימון חליפית להקמתו של שדה התעופה הבינלאומי החדש בתמנע, אשר כוללת ויתור על ביצוע פרויקט פיתוח רחב היקף של הטרמינל בנתב"ג.

מימון פרויקט תמנע נאמד ב-1.66 מיליארד שקל, כאשר התוכנית החליפית החדשה אמורה להגדיל את הכנסותיה של רש"ת ולהקטין את הוצאותיה, כדי למנוע מצב של חדלון פירעון.

הצמצום בהוצאות יהיה באמצעות ויתור בשלב זה על פרויקטים להקמתן של זרועות נוספים - רביעית וחמישית במספר, בטרמינל הנוסעים בנתב"ג. לעומת זאת, הכנסותיה של רש"ת יגדלו ע"י ייקור גובה תשלומי האגרות על נוסעים וחברות תעופה, וכן חלקו ימומן באמצעות מכירת המקרקעין של שדה התעופה הקיים באילת. צמצום נוסף בשדה התעופה תמנע יהיה בשטחי בנייה לא נחוצים ופיתוח נוף סביבתי.

הדמייה של שדה התעופה בתמנעצילום: משרד התחבורה

לפני כשבועיים התפטר נציג משרד האוצר, שאול מרידור, מראשות וועדת הכספים של מועצת המנהלים של רש"ת במחאה על גירעון מצטבר שעלול לטפוח ל-4 מיליארד שקל ב-2020, ל-7.2 מיליארד שקל ב-2025, ול9.4 מיליארד שקל ב-2030.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) הסבירו כי תזרים המזומנים שהוצג לוועדה "התבסס על הנחות יסוד ופרויקטים שמועצת הרשות כבר קבעה בעבר שאין בהם צורך תפעול. תחזית התזרים כללה את המימון להקמתה של הזרוע החמישית שטרם נדונה, אושרה או תוכננה והזרוע הרביעית שטרם אושרה במוצעת המנהלים של רש"ת. רק הזרוע החמישית תוקצבה בתחזית התזרים בעלות של כ-5.7 מיליארד שקל".

עוד הסבירו ברש"ת כי "בדיון של ועדת הפיתוח שהתכנסה לפני למעלה משנה - ב25 ביולי 2011 - הדגיש יו"ר מועצת המנהלים, עובדיה עלי, כי הגדלת הזרוע הרביעית זאת שגיאה אסטרטגית".

תוכנית המימון החליפית החדשה, התקבלה בהצבעת תמיכה פה אחד של כל חברי מועצת המנהלים, לרבות שאול מרידור.

עוד נודע ל-TheMarker, כי במטרה לצמצם את העלויות הצפויות סוכם בעבר כי יש לנקוט מספר פעולות: לבחון מול משרד האוצר מתן היתר לרש"ת לקיזוז המע"מ - הוצאת השדה מתחום אילת לצרכי מע"מ; לחילופין לבחון הכרזה על השדה כשטח גלילי, כמתן מענה לסוגיות הארנונה והיטלי ההשבחה וכפתרון לסוגיית המע"מ. כמו כן, החברה הלאומית לדרכים תבחן פתרון לבעיית הניקוז גם ללא הקמת מחלף; במקביל ייבחן צמצום עלויות למחלף המתוכנן (בדרך לשדה התעופה תמנע החדש ז.ב).

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר היום כי "העתקת הפעילות של שדה התעופה מאילת לתמנע לטיסות בינלאומיות הינו צורך לאומי המתחייב ממיקומו ויכולת הקיבולת של השדה הקיים באילת. השדה בתמנע על שם אילן ואסף רמון ז"ל יתן מענה לצורך בשדה חלופי לנתב"ג. חוסנה הפיננסי של רש"ת במהלך השנים האחרונות והיותה מוקד ידע לאומי בתחום התעופה, הם שעמדו בבסיסה של החלטת הממשלה להטיל על רש"ת להקים ולנהל את שדה התעופה בתמנע".

באשר לפרויקטים בנתב"ג נמסר מרש"ת כי "הערכות מוקדמת של רש"ת לרבות פרויקט המסלולים שמגדיל פוטנציאלית את הקיבולת של נתב"ג, הכנסת טכנולוגיות לבידוק כבודת הנוסע, יתנו מענה ראוי לגידול הרב שנתי הצפוי בתנועת הנוסעים בהתאם לתחזית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker