התאחדות המלונות פתחה חזית מול משכירי דירות נופש לתיירים

שמואל צוראל, מנכ"ל ההתאחדות, פונה במכתב למנהל רשות המסים, דורון ארבלי, בו הוא מבקש לאכוף את חוקי המס גם על משכירות דירות לתיירים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

התאחדות המלונות פותחת חזית מול משכירי דירות הנופש לתיירים: שמואל צוראל, מנכ"ל ההתאחדות, פונה במכתב למנהל רשות המסים, דורון ארבלי, בו הוא מבקש לאכוף את חוקי המס גם על משכירות דירות לתיירים.

"אנו מבקשים להפנות תשומת לבך לתופעה ההולכת וגוברת, של השכרת דירות לתיירים ברחבי הארץ, בדגש על הערים ת"א, ירושלים, הרצליה, נתניה וחיפה. אתרי האינטרנט מלאים בהצעות לאכסון לתיירים בדירות, בחלק מהמקרים בפרסום מטעה של "מלונות לכאורה", לפרקי זמן שונים, החל מלילה בודד ועד לחודש ומעלה" נכתב.

שמואל צוראלצילום: גילי כהן מגן

צוראל מבקש אכיפה זו כדי להשוות בתנאים של ענף דירות להשכרה לענף המלונאות "עיננו לא צרה במפעילי שיטות אכסון אלו, אנו רק מבקשים כי התחרות תהיה בתנאים שווים", והוא מפרט כי בעוד מלונות ישראל מחויבים בכללי רישוי עסקים מחמירים ובהגשת דו"חות מס ותשלומי מס כחוק, אין המצב דומה אצל משכירי הדירות, וכמו כן לא נאכפת על משכירי הדירות חובת רישום עסק ורישויו. בנוסף מציין צוראל כי לא נאכפת חובת הדיווח לרשויות המס ותשלום המס בהתאם של משכירי הדירות.

"כתוצאה מכך, נוצרים תנאי חוסר שוויון בכושר התחרות בין המלונות לבין משכירי הדירות לתיירות, תוך אפליה לרעה למלונות ופגיעה בעסקיהם.מעבר לכך, קיים כאן חשש של העלמת הכנסות החייבות במס בחוק, וגרימת נזק להכנסות המדינה. לנגד עינינו מתפתחת כאן תעשיית אכסון המגלגלת מיליוני דולרים, ללא מיסוי כנדרש בחוק. אנו מבקשים כי ינקטו פעולות האכיפה הנדרשות להסדרת תחום האכסון התיירותי בדירות".

במקביל לפנייה זו של התאחדות המלונות לרשות המסים, היא מתכוונת לפנות גם לרשויות המקומיות בהן קיימת התופעה של השכרת הדירות לתיירים בדרישה לאכיפה והסדרה של ענף זה לפי חוקי רישוי העסקים וחוק הארנונה.

נדב זיו, מיזמי האתר tellavista המתווך בין בעלי לדירות לבין משכירים אומר כי שוק השכרת הדירות "אינו מסודר ומתנהל ללא חוזים ולעיתים אף מנוהל על ידי מאכרים".
זיו אומר כי "אנו נשמח לעזור בהסדרת השוק ולהפיכתו לשקוף ולמסודר, אולם מדינת ישראל צריכה למצוא את האיזון שיאפשר לשוק השכרת דירות הנופש להתקיים מאחר וחסרים מקומות לינה לתיירים בארץ ובמיוחד בתל אביב ובירושלים. האיזון והבלמים אותם תניח המדינה צריכים לקחת בחשבון כי השכרת דירות הנופש צריכה להיות רווחית בכדי שבעלי הדירות ימשיכו להשכיר אותן. במידה ולא יהיו דירות נופש היצע מקומות הלינה יקטן, מה שבהכרח יוביל להעלאת מחירי חדרי המלון , תופעה שתבריח תיירים מישראל".

זיו מציין כי חלק גדול מהשוק מתייחס לדירות שכירות משנה (סאבלט) לתקופות קצרות וזמניות "מדובר באנשים שמשכירים את הדירה לכל היותר פעמיים בשנה, לשבוע שבועיים בכל פעם. לדעתנו, אין סיבה שאנשים אלו ישלמו מס מאחר ומדובר בשוק חברתי ומן הסתם משכירי משנה אלו לא מגיעים לאף מדרגת מס. מיסוי זה אף יפגע בתופעה תיירותית חברתית יפה זו שנפוצה בכל העולם".

ממשרד התיירות נמסר בתגובה כי "ככלל משרד התיירות אינו עוסק במיסוי מקרקעין או באכיפת חוקי מיסוי אחרים. המשרד מברך על כל הגדלה של אפשרויות האכסון בישראל, במטרה להוזיל את מחירי הנופש בארץ. כמו כן המשרד תומך בכך שכל עסק באשר הוא ישלם מס כחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker