ממתינים בתור |

בידוק המזוודות האוטומטי בנתב"ג יתחיל לפעול רק בקיץ

מערכת ה-HBS החדשה נועדה להחליף את שיטת הבדיקה הביטחונית הקיימת, המבוססת על תישאול הנוסעים וסינונם על פי רמת הסיכון הפוטנציאלי ■ פרוייקט ה-HBS במתכונתו המלאה היה צפוי להיות מושלם באפריל 2012

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

אם חשבתם כי תוכלו להיפטר כבר החודש מסדרת השאלות הביטחוניות בנתב"ג כמו 'האם ארזתם לבד', טעיתם. על אף ההתקדמות, כניסתה המבצעית של מערכת חדשה טכנולוגית HBS לבדיקה ביטחונית בנתב"ג, לא תתקיים החודש כמתוכנן אלא רק בעונת הקיץ הקרובה.

חברות התעופה עודכנו על ידי רשות שדות התעופה (רש"ת) כי טרמינל 3 ייסגר פעמיים לתנועת נוסעים ב-7 וב-14 ליוני הקרוב, לצורך הרצת המערכת החדשה. מערכת ה-HBS החדשה נועדה להחליף את שיטת הבדיקה הביטחונית הקיימת, המבוססת על תישאול הנוסעים וסינונם על פי רמת הסיכון הפוטנציאלי.

עומסים בשדה התעופה בן גוריוןצילום: תצלומים: ירון קמינסקי, ניר קידר, דניאל בר און ואוליבייה פיטוסי

סגירת הטרמינל לתנועת נוסעים תתבצע בשני ימי שישי בנפרד, ל-9 שעות בכל פעם (10:00-19.00) על מנת להקטין את הפגיעה בתנועת הנוסעים הבינלאומית שתועתק בימים אלה לטרמינל 1 הישן בנתב"ג.

המערכת החדשה תכלול 16 מכונות שיקוף, מהן 8 מכונות שיקוף CT ו-8 מכונות בדיקה אקסילון, בעלות של כ-70 מיליון דולר, כולל מערכת שינוע מזוודות חדשה. חברת ג'נרל אלקטריק אחראית על ביצוע התוכנית.

המערכת בנויה כך, שמזוודות הנוסעים עוברות שיקוף במכונת ה-CT ובמידה שהיא מגלה ממצא חשוד, המזוודה עוברת למכונה האחרת. זו מבצעת בדיקת עומק ברזולוציה הרבה יותר גבוה שמסוגלת לגלות את סוג חומר הנפץ והמקום או הכלי המדוייק בו הוצפן. מערכת הבדיקה החדשה, כל המזוודות יעברו את הבדיקה הביטחונית הרחק מעיני הנוסעים. כל התהליך מבוצע אוטומטית.

בשלב הפיילוט הראשון, שהסתיים עוד סוף דצמבר 2010, הותקנו שתי מכונות שיקוף ושתי מכונות בדיקה, במרתף שנבנה במיוחד לצורך כך בנתב"ג. שלב זה כלל בדיקת מזוודות דמי שנרכשו במיוחד לצורך שלב זה בניסוי, ובהן הוסלקו אמצעי חבלה שונים.

בשלב השני של הניסוי, בתחילת 2011 (פברואר-מארס) עברו את התהליך במערכת החדשה מזוודות שכבר נבדקו בשיטה הקיימת. לאחר מכן הורחב הניסוי לבדיקת אמת בלעדית של מזוודות נוסעים בקרב מספר חברות תעופה. אלה היו בדיקות של מזוודות נוסעים, בחברות תעופה שדלפקיהן ממוקמות באולם התחתון של הטרמינל (אזור G) המבודד מאולם הנוסעים היוצאים המרכזי. חברות תעופה אלו היו לופטהנזה, אוסטריין איירליינס וסוויס.

פרוייקט ה-HBS במתכונתו המלאה היה צפוי להיות מושלם באפריל 2012. אלא שהתברר, כי הפרויקט החדשני מצריך עוד התאמות ובדיקות ולכן השלמתו נדחתה פעם נוספת לינואר 2013.

מכונות השיקוף הקיימות לבדיקה הביטחונית המזוודות ישארו באולם היוצאים מטרמינל 3 בנתב"ג עד ינואר 2014, למרות שמערכת הבידוק הטכנולוגית החדשה HBS תתחיל לפעול בינואר 2013.

מרש"ת נמסר בתגובה: רש"ת עובדת על פי התוכנית של בניית מערכת ליבה מורכבת שבנייתה מתבצעת בטרמינל פעיל, תוך יישום לקחי הפיילוט. הרשות מתכננת לבצע בדיקה סופית של המערכת במי שני ושישי בחודש יוני - ימים הנחשבים דלים מבחינת נוסעים. וזאת, תוך תיאום מלא עם חברות התעופה וחברות שירותי הקרקע להעברת הליך הצ'ק אין לטרמינל 1. הטיסות תצאנה כסדרן מיד לאחר הבדיקה. המערכת צפויה להפוך למבצעית ולשפר לאין ערוך את רמת הבידוק הביטחוני ואת השירות לנוסע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker