בלעדי

בגלל הבחירות: ישראל דחתה את החתימה על הסכם שמיים פתוחים

ביקורת באירופה: "הצדדים יחמיצו שנה של יישום ההסכם" ■ משרד התחבורה: ההחלטה לא לחתום כעת - בגלל הבחירות ■ המשמעות של דחיית ההסכם: פגיעה בתחרות ועליית מחירים

זוהר בלומנקרנץ

ביקורת חריפה באיחוד האירופי על החלטת ישראל, שלא להגיע בשבוע הבא (ה-20 בדצמבר) לטקס החתימה על הסכם תעופה חדש לפתיחת השמיים לתחרות. זהו עיכוב נוסף ביישום ההסכם החדש, שנועד להביא להוזלה של מחיר כרטיסי הטיסה, בין ישראל למדינות האיחוד.

מקור בנציבות האיחוד האירופי בישראל אמר היום (ד') בתשובה ל-TheMarker כי "דווקא בתקופה שהאיחוד האירופי חשוף לביקורת מצד ישראל, אירופה היתה מוכנה לחתום על ההסכם; אך ישראל החליטה לדחות אותה - בכך שני הצדדים יחמיצו שנה שלמה של יישום ההסכם".

ישראל כץצילום: אמיל סלמן

במשרד התחבורה הסבירו כי "בהתאם להנחיית ראש הממשלה, בנמין נתניהו, הוחלט שלא לחתום עם האיחוד האירופי על ההסכם הסופי של השמיים הפתוחים שתוכנן בשבוע הבא, בשל הבחירות המתקיימות בימים אלה בישראל. ההחלטה שלא לחתום על ההסכם הסופי עם האיחוד האירופי בתקופה זו נובעת מהצורך להמנע מלקבל החלטות בעלות משמעות מרחיקת לכת ומתוך עיקרון של ממשל תקין ערב הבחירות".

הדחייה בחתימה על ההסכם החדש מצטרפת לשורה ארוכה של עיכובים בההליך אישורו בישראל; זאת בגלל הלחץ הכבד שהפעילו חברות התעופה הישראליות על שר התחבורה, ישראל כץ, שלא לחתום על הנוסח הסופי, בנימוק כי יפגע בהן.

שרי התחבורה של אירופה ייתכנסו ב-20 בדצמבר בבריסל, כחלק מסדרת מפגשיהם העונתית. שר התחבורה כץ הוזמן למפגש, על מנת לחתום על הסכם התעופה החדש בין ישראל לאיחוד האירופי.

הסכם שמיים פתוחים

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, אמר בהצגת דו"חותיה הכספיים של החברה רק בשבוע שעבר, כי "אל על מתמודדת בתקופה האחרונה עם תהליך שמיים פתוחים. אל על אינה מתנגדת להסכם במתכונת הולמת וראויה. כל שאנו מבקשים הוא שיינתן לנו להתחרות בתנאים שווים והוגנים, על מנת לאפשר תחרות הוגנת ואמיתית. נכון להיום, במתכונת המוצעת, לא מתקיימים תנאים בסיסיים המאפשרים תחרות הוגנת אמיתית".

בנוסף, נקטה הנהלת אל על בפעולות מאחורי הקלעים שנועדו לעכב את האישור המלא של הסכם התעופה החדש בין ישראל לאיחוד האירופי לפתיחת השמיים לתחרות ע"י הממשלה והכנסת; זאת קודם שיובטח כי חברת התעופה לא תפגע ממנו.

ההסתדרות תומכת במאבקן של חברות התעופה הישראליות נגד ההסכם בטענות כי ההסכם פותח את השמיים בין המתחרים שהן חברות אירופאיות, תוך הצבת החברות הישראליות במצב נחיתות. ליישום ההסכם השלכות חמורות, בהן הענקת זכויות נחיתה בשדות בינלאומיים ("סלוטים") והבטחת תנאים שיאפשרו לחברות התעופה הישראליות להשתתף בבריתות תעופה שונות.

ההסתדרות אף חידשה את סכסוך העבודה - שהכריזה עוד בחודש פברואר השנה בחברות התעופה הישראליות: אל על, ארקיע וישראייר - בעקבות המהלך שנקט שר התחבורה, ישראל כץ, שאישר את החתימה בראשי תיבות על הסכם השמיים הפתוחים.

סכסוך העבודה הוכרז בחודש פברואר השנה, בעקבות החלטת רשות התעופה האזרחית (רת"א) ומשרד התחבורה לחתום על הסכם שמיים פתוחים, ללא כל ניהול מו"מ עם העובדים וההשלכות של חתימת ההסכם על העובדים. בחברות התעופה בישראל מועסקים כ-7000 עובדים וכ-25 אלף משרות הנתמכות באופן ישיר על ידי סקטור התעופה. שר התחבורה הודיע אז כי הוא מקפיא את החתימה על מנת לבדוק את הנושא מחדש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker