שיט בקוטב, אופנועי שלג או מזחלות איילים בלפלנד: תיירות חורף זה לא רק סקי

"זה דבר אחר לחלוטין מסקי - אלה טיולים לאנשים שאוהבים טבע. טבע פראי שרגל האדם כמעט ולא נגעה בו, עולם בעלי חיים לא מוכר - משהו הרבה יותר קיצוני ממה שרואים בטיולים רגילים" ■ תתפלאו, אבל זה מתאים לכל אחד שהוא טיפה אנרגטי - אין דרישה לטפס על הרים או משהו כזה, בעיקר מדובר בהתנסויות בספורט שלג ■ אבל איך מתמודדים עם הקור?

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

בעוד שבישראל השמש עדיין זורחת, באזורים אחרים בעולם החורף בעיצומו, ואמור רק להתגבר ככל שהעונה תתקדם. מי שירצה לחוות חורף מושלג ואמיתי, עמוס בקרחונים ובטמפרטורות נמוכות, בדרך כלל חושב על אפשרות לחופשת סקי, שנהפכה לפופולרית ביותר בשנים האחרונות, גם לנשים ולילדים. אך יש גם דרך אחרת לחוות את השלג והקור - בטיולי חורף.

"זה דבר אחר לחלוטין מסקי. אלה טיולים לאנשים שאוהבים טבע. זה טיול שבאמת מטיילים בו, רואים דברים חדשים והולכים ברגל - ולא טיול בילוי או כזה שמעבירים בו את הזמן באיזה אתר נופש", אומר מולה יפה, בעלי חברת הטיולים אקספלור. "זה מתאים לכל אחד שהוא טיפה אנרגטי, כי זה לא טיול פסיבי. עם זאת, ההליכות קלות ולא מצריכות כושר".

שיט בספינת מפרש באנטרקטיקהצילום: אי–פי

לדברי חזי שקד מחברת הטיולים אקו שטח, "זה לא טיול שהולכים בו הרבה. אין דרישה לטפס על הרים או משהו כזה, בעיקר מדובר בהתנסויות בספורט שלג, כשהרבה מהדברים מוטוריים. הבעיה היא הקור, אבל זו הסיבה שאנשים נוסעים למקומות האלה".

יוסי ברגינסקי, מנהל כרמל לג'נד מקבוצת סיגנל טורס, אומר שאין סיבה אמיתית לחשוש גם מהקור. "הקור היא סוגיה שמפחידה רבים, ותמיד קיים סימן שאלה באוויר - 'האם אני אשרוד?' - אבל זה לא טיול הישרדות, והקור הוא דבר שמתגוננים ממנו. שכרנו מחסן ציוד שעם הנחיתה נוסעים אליו ומצטיידים מכף רגל ועד ראש בציוד שתואם את הצרכים והטמפרטורות ששוררים באזור. עם זאת, נמליץ לבוא עם לבנים תרמיים וגרביים חמים. לא צריך לעלות לשכן שנוסע לטיול סקי ולבקש את הציוד שלו".

"בטיולים האלה רואים טבע פראי שרגל האדם כמעט ולא נגעה בו, עולם בעלי חיים לא מוכר - זה משהו הרבה יותר קיצוני ממה שרגילים לראות בטיולים רגילים", אומר רענן בן בסט, מנכ"ל החברה הגיאוגרפית-ברק אפיק, "אנטרקטיקה היא בגדר פנטזיה להרבה אנשים כי זה להגיע לקצה העולם, אבל לא רק יעד זה מושך את הישראלים.

לפלנד, רומניה ויעדים נוספים נכנסים לקטגוריה של המקומות שמספקים חוויה שישראלים לא יכולים לעבור בבית. כשיש שלג בחרמון כולם נוסעים, אבל רובם לא באים בשביל הסקי - אנשים רוצים להבין מה זה חורף אמיתי, לחוות אופנועי שלג, טיולים ברגל בשלג, ואפילו לבקר בבר קרח ולקבל כוס מקרח ולשתות".

לרוב, הטיולים שמשווקות החברות מאורגנים, ונמשכים בין ארבעה ימים לשבוע לרומניה וללפלנד, ותקופה ארוכה יותר של כמעט שבועיים באנטרקטיקה. "יש אנשים שאומרים לי שהם כבר ראו קרחון אחד ביום הראשון אז מה יש להם לראות עשרה ימים קרחונים, אז אני עונה להם שזה כמו שאדם יגיד שהוא קרא ספר אחד אז בשביל מה יקרא עוד. כל קרחון הוא אחר ומתפעמים ממנו בצורה שונה כי הוא מלווה בנופים חדשים וחיות שונות", אומר יפה.

חופשות החורף כלל לא זולות, וכדי לראות את הייחוד שהאתרים השונים מציעים, החופשה יכולה להגיע למחירים של אלפי יורו במקרה של טיולים ליעדים מרוחקים כמו אנטרקטיקה. גם יעדים קרובים יותר כמו לפלנד או רומניה אינם זולים במיוחד, ומתחילים בכ-1,400 לטיול ברומניה ועד 2,700 יורו לאדם בטיול מאורגן ללפלנד.

מעבר ליעדים אלה, שאליהם יוצאים בחודשים הקרובים, יש יעדים נוספים כמו איסלנד, אלסקה והקוטב הצפוני, שאליהם אפשר לנסוע רק בקיץ, אך הטיולים המאורגנים כבר מוצעים למכירה. "אפשרי לנסוע לשם גם בחורף שלנו, עובדה שגרים אנשים באיסלנד בחורף, אבל זה לא לאנשים קונבנציונליים כי הטמפרטורות בתקופה הזו נמוכות מאוד", אומר יפה. כך שמי שרוצה לדאוג לעצמו לחופשה מקוררת בקיץ יכול לעשות זאת כבר עכשיו.

טיול בן 18 יום באלסקה דרך החברה הגיאוגרפית, הכולל את קרחון האברד - הקרחון הגדול ביותר בצפון אמריקה - עלה בשנה שעברה כ-7,600 דולר לאדם. טיול של 14 יום לאיסלנד, הכולל מסע באופנועי שלג בקרחון ואטניוקול, עלה כ-4,200 יורו לאדם.

רומניה: מכרות מלח תת-קרקעיים

הגעה: הנחיתה בבוקרשט, הבירה, וממנה יוצאים בנסיעה לאזור רכס הרי הקרפטים המושלגים.

החוויה: הטיול עובר בעיירות קטנות וכפרים ציוריים, ומציע פעילויות כמו רכיבה על טרקטורונים בשלג, נסיעה באופנועי שלג, טיולי ג'יפים בהרים, רכיבה במזחלות סוסים - שהיא הדרך המסורתית של המקומיים להתנייד בחורף - פארק חבלים להתנסות בשלג ושילובים של מקומות עם חיבור לתרבות הרומנית כמו הכנסייה השחורה, שנבנתה במאה ה-14, ובית הכנסת של קהילת ברשוב, וביקור במכרה מלח שנטען שיש בו סגולות ריפוי, שבו ניתן לראות דמויות מפוסלות במלח.

צילום: תמי סומברג / החברה הגיאוגרפית

"אנחנו לוקחים את כל הטוב מפעילויות החורף ברומניה ומשלבים את זה לטיול שבו ישנים בקרפטים, באותו בית מלון שמציע בסופו של יום קר ג'קוזי ובריכה וסאונה, וביום נהנים מכל החוויות שיש לאזור להציע בחורף. הטיול בעל אופי אתגרי פעיל אבל מיועד לכל אחד, כי אין מגבלה פיסית. כל בן אדם בריא יכול לנסוע על טרקטורון או ג'יפים ויכול ללכת טיפה ברגל", אומר חזי שקד מאקו שטח.

מחירים: אקו שטח, לשבעה ימים - 1,438 יורו; החברה הגיאוגרפית, לארבעה ימים - 1,137 יורו.

לפלנד: מבקרים את סנטה קלאוס

הגעה: יעד זה זוכה לביקושים גבוהים יותר מבעבר בזכות הטיסות הישירות לרובניימי, שנחשבת לבירת לפלנד, המופעלות על ידי כמה סיטונאים, ומקצרות את אורך הטיסה לחמש שעות בלבד - לעומת 18 שעות כשהיה מדובר בשלוש טיסות המשך.

החוויה: לפלנד ידועה בעולם בתור המקום שבו סנטה קלאוס מכין את מתנות חג המולד וממנה הוא יוצא לרחבי העולם לחלק את המתנות, כך שבחלק מהטיול יבקרו הנוסעים בכפר הקרוי על שמו. מעבר לכך, הטיולים כוללים בין היתר מסע רכיבה על מזחלות שלג ממונעות בידי אופנועי שלג, הליכה באזור המפלים הקפואים, ביקור בחוות כלבי האסקי ורכיבה עצמאית על מזחלות רתומות לכלבים, קורס קצר בנהיגת מזחלות איילים, קורס הליכה על מגלשיים בשלג, נסיעה לצפייה בזוהר הצפוני, ביקור במוזיאון ארקטיקום, ביקור בפארק חיות הבר ברנוא ושיט בשוברת הקרן "סמפו" למפרץ בוטניה הקפוא ולארמון הקרח לומינילה.

טיול מזחלות בלפלנדצילום: בטי כהן / החברה הגיאוגרפית

מחירים: כרמל לג'נד, לאדם בחדר זוגי לשבעה ימים - 2,200-2,750 יורו; אקו שטח - 2,430 יורו; החברה הגיאוגרפית - 2,430 יורו.

אנטרקטיקה: פינגווינים על הסיפון

הגעה: ליעד זה ניתן להגיע רק בהפלגה. "אין שדות תעופה או בתי מלון באזור, ולכן ההגעה והלינה היא באנייה", אומר יפה. "האנייה עמידה לקרח, והיא לרוב אינה גדולה, אלא כזאת שיכולה להכיל 100-180 נוסעים, בניגוד לאוניות קרוז, אך יש בה את כל השירותים שנוסע צריך. הן משמשות בסיס שממנו יורדים לטיולי חוף, בעזרת סירות זודיאק, שהן סירות גומי המשמשות את הנוסעים באניות שלא יכולות להתקרב לחוף". במהלך השיט חוצים את תעלת ביגל ומיצרי דרק.

החוויה: מי שירחיק עד לקוטב הדרומי ייהנה ממראות של שפע על בעלי חייים, זנים שונים של פינגווינים, כלבי ים, פילי ים ואריות ים בנוף של חומות של קרח וקרחונים צפים, מנהרות ומערות, וסיורים בין איים.

צילום: תמי סומברג / החברה הגיאוגרפית

הטיולים רגליים, כיוון שאין כלי תחבורה אחרים, אך אינם ארוכים - והמטיילים יכולים לחזור לאנייה בכל שלב. בירידה לחוף קר יותר בגלל הרוח. הירידות לחוף נמשכות בין שעה וחצי לשעתיים, אך בכל שלב יש אפשרות לחזור לאנייה. בגלל המיקום הגיאוגרפי, הימים מאוד ארוכים - בימים מסוימים השמש זורחת גם בחצות, וכשקמים בבוקר השמש כבר באמצע השמים. הדבר מאפשר חוויה של שקיעה גם בעשר או אחת עשרה בלילה.

מחירים: מחירי ההפלגה (לא כולל טיסות): הפלגה ל-12 יום בחברה הגיאוגרפית - 7,000-9,000 דולר; הפלגה ל-11 יום מטעם אקו שטח - 7,650 דולר; אקספלור - החל מ-6,395 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker