כך תטוסו חכם גם במחלקת עסקים

המשבר הכלכלי מאיים גם על ענף התעופה, ובעיקר על מחלקות היוקרה ■ אילו חברות תעופה מציעות את מחלקות העסקים הטובות ביותר, וכמה זה עולה?

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

שדרוג של כרטיס הטיסה ממחלקת תיירים למחלקת עסקים הוא בוודאי החלום המתוק של כל נוסע. במחלקת עסקים המושבים רחבים יותר, מספר הנוסעים קטן יותר, והכי חשוב - יש הרבה יותר מקום לרגליים.

טיסה במחלקת עסקים, שמחירה גבוה במאות ואף באלפי דולרים מטיסה במחלקת תיירים, היא תענוג יקר, שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו. זו הסיבה שבדו"ח האחרון של יאט"א, הארגון הבינלאומי של חברות התעופה הסדירות, שעסק בתחום נסיעות הפרימיום, נכתב כי הירידה בביטחון הפיננסי יחד עם ההאטה בסחר העולמי צפויות לגרום להאטה בשוק הטיסות העסקי במחצית השנייה של 2012.

מחלקת העסקים באל עלצילום: אל על

עם זאת, דוד מימון, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים בחברת אל על, מדווח כי השנה היתה עלייה של 5% במספר הנוסעים במחלקת עסקים לעומת 2011, "וגם המחיר נשאר יחסית יציב".

יעל קטן, מנכ"לית בריטיש איירוויס ישראל, שותפה לדעה זו: "אין השפעה של המצב הכלכלי על ההזמנות במחלקות עסקים, לא בטיסות הישירות מישראל ללונדון ולא בטיסות ההמשך ליעדים רחוקים יותר". ובכל זאת, בריטיש איירוויס יצאה במבצע חורף, שמעניק לחברי המועדון המתמיד של החברה שטסים במחלקת עסקים עד אמצע דצמבר, טיסה חינם הלוך ושוב במחלקת עסקים או שתי טיסות הלוך ושוב במחלקת תיירים.

איך אפשר בכל זאת להוריד את מחיר הטיסה במחלקת עסקים? "בדומה למחלקת התיירים, גם במחלקות העסקים של חברות התעופה יש טווח של מחירים, שנקבע לפי זמינות הכרטיסים, זמן ההזמנה מראש, גמישות לשינויים וזמן השהייה ביעד", אומרת איריס כהן-תורג'מן, מנהלת השיווק של סיגנל טורס. לדבריה, שדרוג למושב במחלקת עסקים ניתן לעתים לנוסע שרכש כרטיס במחלקת תיירים במחיר גבוה או ששילם בנקודות של נוסע מתמיד. כך למשל, שדרוג בטיסות אל על ללונדון או לפרנקפורט ממחלקת תיירים לעסקים יעלה 200 נקודות או 100 נקודות בתוספת 70 דולר לכל כיוון. שדרוג בטיסות לניו יורק, לעומת זאת, יעלה 700 נקודות או 300 נקודות בתוספת 250 דולר לכיוון.

נראה כי מהשדרוג למחלקת עסקים נהנים בעיקר חברי מועדון הנוסע המתמיד: ב-2012 הנפיקו חברי המועדון של אל על כ-50 אלף שוברי שדרוג - מספר דומה למספר המימושים בשנים 2010 ו-2011, אף שמספר חברי המועדון גדל והולך בהתמדה.

צילום: יונייטד איירליינס

כהן-תורג'מן מוסיפה כי "למי שנוסע בתדירות גבוהה, חברת התעופה מקנה עדיפות בהשגת מקומות במחלקת העסקים בתקופות עמוסות, והסיכוי שלו להשיג מחיר נמוך יותר במחלקה - גבוה יותר. כמו כן, מעמד בכיר במועדוני הנוסע המתמיד מקנה לנוסע עדיפות בהליך השדרוג".

יפה וקסמן, מנהלת המחלקה העסקית באופיר טורס, אומרת כי "המידע על שיעור המשתדרגים למחלקת עסקים לעומת שיעור רוכשי כרטיסים למחלקה זו הוא מידע עסקי חסוי של חברות התעופה ומשתנה מחברה לחברה. עם זאת, להערכתי, השיעור הוא בסביבות 30% משתדרגים ו-70% רוכשי כרטיסים".

מעבר לחוויית הטיסה הנוחה יותר, הנוסע במחלקת עסקים נהנה מצ'ק-אין לנוסע העסקי בנתב"ג, כמו גם בשאר שדות התעופה, שמתבצע בדלפק ייעודי נפרד. כך גם העלייה למטוס נעשית בעמדה נפרדת, וזאת כדי שנוסעי המחלקה לא ייאלצו להמתין בתור הרגיל.

מחלקת העסקים בדלתאצילום: דלתא

"לקוח שנוסע במחלקת עסקים מצפה שהשירות יהיה אישי יותר ומהיר יותר מהשירות במחלקת תיירים, אך לא רק חוויית השירות צריכה להיות איכותית יותר, אלא גם תוכני הבידור והחלק הגסטרונומי בטיסה", אומרת יהודית גריסרו, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על. "יש ציבור לא מבוטל בקרב נוסעי מחלקת העסקים שעליו נמנים נוסעים שלרוב יורדים מהטיסה ויוצאים לסדר יום גדוש, ולכן חשוב שפרק הטיסה בנסיעה יהיה נוח ויאפשר להם לחטוף תנומה כמו שצריך".

באיזה חברה כדאי לטוס

אם כבר מחליטים להשקיע ולרכוש כרטיסים למחלקת עסקים, כדאי לדעת באיזה מחלקה תקבלו יותר והאם זה משפיע על המחיר. חלק מחברות התעופה שמפעילות קווים מנמלי הבית שלהן לישראל, משנות את היצע המטוסים שלהן החל מעונת החורף שתחל ב-28 באוקטובר, וכתוצאה מכך גם ישתנה מבנה ומראה מחלקות העסקים שלהן.

במקרה של בריטיש איירוויס, החברה תעבור בקו תל אביב-לונדון ממטוסי בואינג 777 ו-767 למטוסי איירבאס איי-321 - מה שיוביל לגידול של 12% במספר המושבים במחלקת העסקים, וגם לגידול באורך המיטות במחלקה - מ-1.80 מטר כיום לכמעט 2 מטר. "עם הרכישה של BMI, בריטיש איירוויס התרחבה ועשתה שינוי במערך צי המטוסים שלה וגם בהחלטה אילו יעדים יקבלו אילו מטוסים", אומרת קטן. "החברה התחשבה בצרכים המיוחדים של ישראל, שהשוק שלה צריך מושב שנפתח למיטה, ולא קיטלגו אותנו כיעד אירופי קצר טווח שיכול להסתפק במושב רגיל", אומרת קטן.

לונדון

כשמשווים בין הנתונים הפיסיים של מחלקות העסקים בקו לונדון-תל אביב של אל על ובריטיש איירווייס, ההבדל המרכזי הוא שמספר המושבים במחלקה של בריטיש איירווייס הוא 23, לעומת 35-40 במחלקות של אל על. בשאר הפרמטרים, כמו רוחב המושבים וזווית ההטיה שלהם, שתי החברות דומות, וכך גם מחיר הטיסה במחלקות העסקים בשתי החברות.

בלופטהנזה הגרמנית, שכמו בריטיש איירווייס עברה גם היא למטוסים צרי גוף, החל מסוף אוקטובר, לא תהיה מחלקת עסקים מרווחת כבעבר במטוסים המופעלים בארבעת הקווים מגרמניה לישראל - מינכן, פרנקפורט, ברלין ודיסלדורף - ובמקומה תפעל מחלקת עסקים זהה לזו המופעלת בטיסות בקווים בתוך אירופה.

ההבדלים ניכרים כשמשווים, למשל, בין מחלקות העסקים של לופטהנזה ואל על בקו פרנקפורט-תל אביב: במחלקה של לופטהנזה אין בכלל מערכת בידור, ואילו באל על יש מסך מרכזי ושבעה ערוצי שמע; בלופטהנזה אין שקע למחשב הנייד ורוחב המושב אינו עולה על 45 ס"מ, ואילו באל על השקע קיים, והרוחב הוא 52 ס"מ. בנוסף, בלופטהנזה אין כל אפשרות להטות את הכיסא למצב שכיבה, ואילו באל על ההטיה אפשרית עד 110 מעלות.

הנוסעים במחלקת העסקים של לופטהנזה יזכו לחוויית טיסה פחות מפנקת לעומת אלה שיטוסו באל על, אבל גם ישלמו כ-200 דולר פחות. עם זאת, ליעדים ארוכי טווח המטוסים של לופטהנזה מציעים חוויית טיסה איכותית יותר במחלקת העסקים.

פאריס

מי שבוחר לטוס לפאריס במחלקת העסקים של אל על, כדאי שישים לב לאיזה דגם של מטוס הוא עולה. יש לאל אל ארבעה דגמים של מטוסי בואינג שעושים את קו פאריס-תל אביב, אבל רק בשניים מהם (400-747 ו-200-777) יש לנוסע מסך אישי שמאפשר לו לבחור את הסרט או הסדרה האהובים עליו, ולא להתפשר על מה שמוצג במסך המרכזי, כמו במטוסי בואינג 767 ו-737 של אל על או באיירבאס 320 של אייר פראנס, באותו קו.

גם את ההטיה הרחבה ביותר של המושב ניתן למצוא במחלקות העסקים במטוסים 400-747 ו-200-777 - עד 167 מעלות, לעומת 137 מעלות באייר פראנס, או 110 מעלות בלבד בבואינג 737 של אל על.

ניו יורק

אם חשוב לכם המרווח בין שורות המושבים במחלקת העסקים, כדי שיהיה לכם יותר מקום לרגליים בזמן הטיסה, במטוסים 400-747 ו-200-777 של אל על תקבלו את החלופה הטובה ביותר, עם מרווח של 157 ס"מ, לעומת 81 ס"מ בלבד במחלקת העסקים של אייר פראנס. לעומת זאת, מחיר הטיסה במחלקת העסקים לפאריס זהה בכל המטוסים של אל על - 2,165 דולר - בעוד שבאייר פראנס המחיר נמוך בכ-500 דולר.

לניו יורק מפעילות שלוש חברות קווים ישירים מתל אביב: אל על, דלתא ויונייטד איירליינס. בשלושתן יכול הנוסע במחלקת העסקים ליהנות ממושבים שיכולים להיהפך למיטה בהטיה של 170-180 מעלות. ואולם, בעוד שבמטוס בואינג 400-747 של יונייטד, דלתא ואל על יש כ-50 מושבים, במטוס אל על מסוג בואינג 200-777 יש רק 35 מושבים.

ציריך

אם חשובים לכם המרחב האישי והפרטיות שלכם בטיסה, במחלקת העסקים של דלתא המושבים מסודרים בתצורה של 1-1 בסיפון העליון או 1-2-1 בסיפון התחתון, לעומת המחלקות של אל על ויונייטד, שבהן המושבים הם בתצורה של 2-3-2 או 2-2-2. המחיר במחלקת העסקים של דלתא נמוך ב-500 דולר מאשר באל על.

המטוס שמפעילה חברת סוויס לציריך מעניק יתרונות בולטים למחלקת העסקים של חברה זו לעומת המחלקה של אל על לאותו יעד. נוסעי סוויס נהנים ממסך אישי עם 22 סרטים ו-40 ערוצי טלוויזיה, לעומת מסך מרכזי בלבד באל על. סוויס מציעה גם שקע למחשב נייד, שלא קיים באל על, וגם אפשרות להטות את המושב עד ל-180 מעלות, לעומת 110 מעלות בלבד באל על. לעומת זאת, באל על מספר המושבים קטן משמעותית לעומת זה שבסוויס - 16 מול 53 מושבים. מחירי הטיסה כמעט זהים בשתי החברות.

פרנקפורט

מעבר לנתונים הפיסיים של מחלקות העסקים, יש חשיבות מכרעת לחוויית השירות שממנה נהנה הנוסע. אמנם מספר המושבים במחלקת העסקים קטן יותר מזה שמחלקת בתיירים, אבל כל חברת תעופה מציבה מספר דיילים שונה עבור לקוחותיה במחלקת הפרימיום.

כך למשל, במחלקת העסקים של לופטהזנה היחס הוא דייל לכל עשרה נוסעים, בבריטיש - דייל לכל שבעה נוסעים, ובאייר פראנס - דייל אחד לכל 11 נוסעים. באל על היחס בין דיילים למספר הנוסעים הוא הקטן ביותר - דייל אחד לכל 16 נוסעים. רק בטיסות ליעדים רחוקים, כמו ניו יורק, מציעה אל על דייל אחד לכל תשעה נוסעים, אך גם דלתא וגם יונייטד איירליינס מציעות יחס דומה - דייל אחד לכל שמונה נוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker