נכנעים לאל על: ועדת הכלכלה ביקשה לדחות הסכם השמים הפתוחים - תעופה ותיירות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נכנעים לאל על: ועדת הכלכלה ביקשה לדחות הסכם השמים הפתוחים

ועדת הכלכלה דורשת לעצור את התקדמות ההסכם עד שתושלם בדיקה של השלכות ההסכם על חברות התעופה הישראלית

80תגובות

ועדת הכלכלה של הכנסת דורשת ממשרד התחבורה והממשלה לעצור את התקדמות הסכם השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי עד שתושלם בדיקה כלכלית מקפת של השלכות ההסכם על חברות התעופה הישראלית. יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, אמר ל-TheMarker בתום הדיון כי הוא מברך את חברי הכנסת על שהבינו את הצורך להגן על האינטרסים של חברות התעופה הישראליות לפני ההתקדמות.

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, אמר כי הוא מוטרד לא רק כמנכ"ל אל על אלא גם מההיבט הלאומי וטען כי "מה שקורה פה הוא לא אחראי". הוא הזכיר דברים שאמר השבוע סמנכ"ל יאט"א (ארגון חברות התעופה הבינלאומי) לפיהם "עבור חברות התעופה הישראליות פתיחת השמים לתחרות בזמן שבו דירוג הבטיחות מצוי בקטגוריה 2 זה כמו לשלוח מתאגרף לזירה עם יד אחת קשורה מאחורי הגב".

לטענת שקדי, "חברות התעופה שנמצאות בבריתות יכולות לנקוט מהלכים שאסורים על החברות הישראליות, כמו תיאום זמנים ומחירים". הוא ביקש שרת"א תציג לוועדה ניתוח כלכלי שיבחן גם את ההתמודדות של הרשות עם מקרה של קריסת אחת מחברות התעופה.

מיכל פתאל

שר התחבורה, ישראל כץ, טרם אישר למנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) גיורא רום, לחתום בראשי תיבות על ההסכם החדש שהושג עם האיחוד האירופי, כחלק מתחילת הליך אישורו של ההסכם החדש.

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכם החדש, בניגוד לכמה מדרישותיהן של חברות התעופה הישראליות. מנהלי חברות אל על, ישראייר וארקיע, ניסו לשכנע את שר התחבורה, שלא לחתום על ההסכם החדש, לפני שיובטחו מלא האינטרסים שלהן לתחרות מול חברות התעופה האירופאיות.

לטענת מנהלי חברות התעופה הישראליות, הסכם התעופה שגובש איננו שיוויוני, יפגע בפעילותן באירופה ועלול להביא לפיטורי עובדים.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "המשרד ממשיך לקדם את הסכם השמים הפתוחים. במקביל לכך, המשרד מקיים דיונים אינטנסיביים עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. באחרונה נפגש השר כץ עם נציגי כל חברות התעופה הישראליות. במסגרת הפגישות השמיעו חברות התעופה את עמדותיהן בנוגע להסכם".

בפתח הדיון אמר היו"ר שאמה-הכהן, כי "להחלטה על פתיחת השמיים יש השלכות תחבורתיות, תיירותיות, צרכניות וכלכליות - בכל הנושאים עליהם אחראית הוועדה. המושג נשמע חיובי וקוסם, עם הבטחה להורדת מחירים שהוועדת הכלכלה מקדמת כמעט תמיד, אבל אנחנו לא יודעים מה יהיה המחיר. יש הטוענים שההסכם יביא לקריסת חברות התעופה הישראליות, והממשלה חייבת להחליט האם המחיר תואם את התועלת. בראשי מהדהדים הדי המשפט שאמר מנכ"ל אל על, לפיו אין לו ספק שהחברות הישראליות לא יוכלו להתקיים  לאורך זמן לאחר חתימת ההסכם".

ממלא מקום מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, אמר כי "עוד מ-2006 כל הדו"חות והחלטות הממשלה מעידים שחתימה על הסכם עם האיחוד האירופי תפיק למשק תועלות כלכליות רבות. מדובר בפריצת דרך משמעותית והיסטורית למדינת ישראל".

היו"ר שאמה-הכהן שאל את יצחקי האם המשרד מוכן לחתום על הסכם גם במחיר קריסת חברת תעופה ישראלית. יצחקי השיב: "כל ההיבטים נבחנים וניקח אחריות גם בתחום הזה". ח"כ חמד עמאר הוסיף ושאל אם נבחנו ההשלכות של מצב מלחמה שעלול להוביל להפסקת הטיסות של החברות הזרות. יצחקי השיב לו כי "מתקיימים דיונים והערכות מצב וניתן לכך מענה".

ח"כ יצחק וקנין, שעמד בראש דיוני הוועדה לאישור חוק הטיס, אמר, כי "חברות התעופה לא מרוויחות. אף אחד לא יהיה פילנתרופ. החברות ייסגרו ויהיה פי כמה יותר קשה להפוך את הגלגל. לא הכל כלכלי - צריך לחשוב גם על השיקול הביטחוני וגם על עובדי  החברה". היו"ר שאמה-הכהן, הוסיף, כי 'הוועדה יודעת להגן על הצרכנים ואף עשתה זאת בסוף המושב הקודם גם בענף התעופה, כשאישרה את הצעת החוק שיזם ח"כ אחמד טיבי לפיצוי וסיוע לנוסעים שטיסתם עוכבה או בוטלה; עם זאת הוועדה רוצה לקבל נתונים  מספריים של התועלות מצד אחד והסיכון לענף התעופה מצד שני".

מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), גיורא רום, הסביר כי "ההסכם יאפשר להגדיל את  מספר החברות שיטוסו לישראל וממנה ואת מספר הטיסות". לדבריו, הניסיון בעולם מלמד שליברליזציה בתעופה מגדילה את כמות הנוסעים ומורידה את מחיר הטיסה בשליש בממוצע. "ההסכם אליו הגענו ירד לפרטי פרטים, כדי להגן על האינטרסים של המדינה", אמר רום.

לדבריו, היישום יהיה הדרגתי במשך 5 שנים ויהיה מנגנון שיבחן לאחר שנתיים את ההשפעות על ענף התעופה ויאפשר להקפיא את ההסכם". רום אמר עוד, כי "חברות התעופה הישראליות צריכות להתאים את עצמן למצב החדש, ולהסתכל עליו כהזדמנות ולא כאיום. אם חברות התעופה ימשיכו לרקוד רומבה כשהתזמורת מנגנת רוק אנד רול -  הן יראו משונה".

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, אמר, כי הוא מוטרד לא רק כמנכ"ל אל על אלא גם מההיבט הלאומי. "מה שקורה פה הוא לא אחראי". הוא הזכיר דברים שאמר השבוע סמנכ"ל יאט"א (ארגון חברות התעופה הבינלאומי) לפיהם "עבור חברות התעופה הישראליות פתיחת השמיים לתחרות בזמן שבו דירוג הבטיחות מצוי בקטגוריה 2 זה כמו לשלוח מתאגרף לזירה עם יד אחת קשורה מאחורי הגב". לטענת שקדי, "חברות התעופה שנמצאות בבריתות יכולות לנקוט מהלכים שאסורים על החברות הישראליות, כמו תיאום זמנים ומחירים". הוא ביקש שרת"א תציג לוועדה ניתוח כלכלי שיבחן גם את ההתמודדות של הרשות עם מקרה של קריסת אחת מחברות התעופה.

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' אמרה כי "מדיניות השמים הפתוחים תוביל לקריסה של החברות הישראליות. לא הבנתי מה התועלת של ההסכם, אם יפוטרו עשרות אלפי עובדים.  ההסכם לא עושה היסטוריה למדינה, אלא רק למשרד התחבורה ולרת"א. אם ההסכם ייחתם הדבר היחיד שיעוף זה חברות התעופה שיעופו הביתה".

ח"כ יואל חסון הוסיף: "אין התנגדות לשמים פתוחים, אבל אי אפשר לצאת למהלך לפני שמבצעים ניתוח כלכלי ומסדירים את הבעיות בהן העלאת דירוג הבטיחות. צריך לפתוח את השמים תוך שימור החברות הישראליות - ואם אין לכך מענה אז הדיון הוא בוסרי".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטובף, אמר כי "הסיעה מתנגדת להסכם מאחר שלא נפתרו סוגיות רבות, בהן בעיות התחרות, הרגולציה והביטחון. ח"כ אורי מקלב הוסיף: "לפי הנתונים שהוצגו לנו עד כה, אי אםשר ליישם כזאת רפורמה".

יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, התייחס לדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול ואמר כי  ממנו עולה שהמדינה לא יכולה לקלוט תיירים נוספים - לכן הרפורמה לא תוביל לעלייה במספר התיירים הנכנסים אלא לפגיעה באלפי עובדים.

הממונה על הגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת, עו"ד תמר פינקוס, אמרה כי "בהסכם השמים הפתוחים כמו שהוא היום יש פגיעה בצרכן". לדבריה, ההסכם יגרום לכך שחלק גדול מהצרכנים שיבטלו טיסות לא יוכלו לקבל את כספם בחזרה, לפי חוק הגנת הצרכן, שכן הוא לא יחול על חברות זרות רבות". היא אף הוסיפה, כי ההסכם לא יוזיל את מחירי הנופש.

מנכ"ל ישראייר, דוד קמיניץ, אמר כי "מספר חברות התעופה בעולם שמרוויחות כסף מצומצם מאוד ולא כל המנכ"לים של חברות התעופה בעולם כושלים. ישראייר עשתה ועושה את כל הפעולות להיות חברה פעילה ויעילה בכל הרמות ומעולם לא הרוויחה. המלצתי  לבעלי המניות שלי, שאם יהיה הסכם שמיים פתוחים, שיפסיקו להזרים כסף לחברה".

שאמה-הכהן העיר ואמר כי הוא מניח שאם אל על לא היתה חברה בורסאית המנכ"ל שלה היה אומר דברים דומים. מנכ"ל אל על, שקדי, התייחס לאמירה של היו"ר וכינה אותה "אמירה נכונה".

יו"ר איגוד הטייסים, רוני זהר, קרא למדינה שלא לתת לחברות התעופה האירופאיות לדרוס את החברות הישראליות. "איפה שלא תהייה חברה ישראלית לא תהייה הוזלה", אמר. הוא אף טען כי במשא ומתן לא שותפו משרדי התיירות והתמ"ת. עו"ד פינקוס, אישרה כי לא שותפה במו"מ ואמרה: "ידענו על זה לראשונה לפני שבוע".

עם זאת, סגן ראש מנהל השיווק במשרד התיירות, פיני שני, אמר כי "המשרד והשר בעד ההסכם וסבורים והוא יביא לגידול תנועת התיירים ולהעסקת עוד עשרות אלפי עובדים  בענף התיירות. כל 100 אלף תיירים נוספים שווים 4,000 מקומות עבודה".

עו"ד אשר גורן מרשות ההגבלים העסקים הוסיף: "הרשות סבורה שההסכם יוביל להורדת תעריפי הטיסות. המדיניות של מניעת תחרות כדי להגן על עסק מקומי פשטה את הרגל. מניעת תחרות פוגעת בצרכנים".

מהתאחדות המלונות בישראל נמסר היום (ד') בתגובה להחלטת ועדת הכלכלה, כי "ועדת הכלכלה של הכנסת קיבלה החלטה שמעדיפה ציבור מצומצם ופוגעת ברווחת הכלל. 'שמים פתוחים' הם מגמה כלל עולמית בלתי נמנעת, המעודדת תחרות חופשית בענף התעופה ומביאה התגברות תנועת התיירות והורדות מחירים. ככל שהנוגעים בדבר ילמדו להתמודד עם האתגר מוקדם יותר ולא ייאחזו בהגנות מלאכותיות כן ייטב. ישנה הסכמה כללית ש'שמים פתוחים' פועלים לטובת כלל תעשיית התיירות הן מבחינת התיירות הנכנסת: בתרומה להגדלת מקומות העבודה ולהכנסות המדינה והן מבחינת הורדת עלויות הטיסות לתושבי ישראל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#