ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכם שמים פתוחים

ההסכם יובא לאישור וחתימה על ידי שר התחבורה, שאמור לבדוק האם יש בהסכם החדש מספיק הגנות על חברות התעופה הישראליות

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו היום להסכמה בעניין הסדר חדש לפתיחת השמים לתחרות. בתום 3 ימי שיחות, חתם מנהל רשות התעופה האזרחית, גיורא רום, על הסכם עם עמיתו האירופי לפתיחה מדורגת של השמים לתחרות.

ישראל כץצילום: טלי מאייר

ההסכם יובא לאישור וחתימה על ידי שר התחבורה, ישראל כץ, שאמור לבדוק האם יש בהסכם החדש מספיק הגנות על חברות התעופה הישראליות.

בשיחות שהתקיימו ביומיים האחרונים הושגה התקדמות בין ישראל לאיחוד האירופי. לדרישתן של חברות התעופה הישראליות, הוכנסו בנוסח ההסכם שינויים כמו "החופש החמישי". מדובר בטיסות "מאסף" - למשל, טיסה מלונדון דרך אתונה לנתב"ג. במקרה זה, נוסעים מלונדון מורשים לרדת מהטיסה באתונה, שממנה ניתן לאסוף נוסעים אחרים לטיסת ההמשך לתל אביב. חברות התעופה הישראליות דרשו הדדיות מוחלטת בטיסות מסוג זה.

עוד נידון עניין התיאום בחוקי התעופה בין ישראל למדינות אירופה. עניין זה מורכב, מפני שלעתים קרובות אין התאמה בחוקי התעופה בין מדינות. למשל, "חוק טיבי" החדש, שאין לו מקבילה באירופה.

"הסכם התעופה המקיף שהושג בתל אביב היום חשוב מאוד להמשך חיזוק קשרי הכלכלה, הסחר והתיירות הכוללים בין ישראל לאיחוד האירופי. ישראל היא שותפת מפתח של האיחוד האירופי, וההסכם יחזק את קשרי התעופה בין שני השותפים ויבסס רמה גבוהה של התקרבות רגולטורית", אמר היום סגן הנשיא הנציבות האירופית והנציב לענייני תחבורה, סים קאלאס, בברכו על ההסכם.

לדבריו, כתוצאה מן ההסכם, יתאפשר לכול חברות התעופה באיחוד האירופי להפעיל טיסות ישירות מכול מקום באיחוד האירופי, וחברות תעופה ישראליות תוכלנה מצדן להפעיל טיסות לשדות תעופה בכול רחבי האיחוד האירופי.

שוק התחבורה האווירית של האיחוד האירופי וישראל ייפתח בהדרגה, במגמה להגיע עד תחילת עונת הקיץ של 2017 לפתיחה מלאה של השוק, ללא כל הגבלה על מספר הטיסות השבועיות בין ישראל לאיחוד האירופי.

קאלאס הוסיף כי "על סמך הניסיון מהסכמים דומים שנחתמו עם מדינות שכנות אחרות של האיחוד האירופי, הפתיחה ההדרגתית של השוק צפויה לעודד מספר רב יותר של טיסות ישירות מישראל ליותר יעדים באירופה במחירים נמוכים מהיום, כמו גם להפחית את מחירי הטיסות לישראל עבור נוסעים אירופיים.

"תנועת תיירות מוגברת בשני הכיוונים צפויה לייצור מקומות עבודה נוספים ותועלות כלכלית בשני הצדדים. יישומו ההדרגתי של ההסכם ייתן לחברות התעופה בשני הצדדים מספיק זמן כדי להתכונן לקראת תחרות גוברת, במקביל לניהול תעבורה אווירית, רגולציה כלכלית, סוגיות תחרות, והיבטים חברתיים".

ההסכם יהיה צעד נוסף בכינון מרחב תעופה משותף רחב יותר בין האיחוד האירופי לשכנותיו. הסכמי תעופה מקיפים דומים עם מדינות שכנות כבר סוכמו עם מדינות מערב הבלקן, מרוקו, ירדן, גיאורגיה ומולדובה. משא ומתן עם אוקראינה ולבנון מתקיים בימים אלה, ומשא ומתן עם אזרבייג'ן ותוניסיה מתוכנן להתחיל בקרוב.

ב-2010 עמד שוק התחבורה האווירית בין האיחוד האירופי וישראל על סך של 6.75 מיליון נוסעים. מדובר בגידול של 13.4% לעומת 2009.

האיחוד האירופי הוא שוק התעופה החשוב ביותר של ישראל, עם 57% מטיסות הנוסעים הבינלאומית לישראל וממנה החוצה. בדומה לכך, ישראל היא אחד משוקי התעופה החשובים ביותר עבור האיחוד האירופי במזרח התיכון, שוק בעל פוטנציאל גידול חזק. כיום, קיימים נתיבי טיסות נוסעים ישירים בין ישראל ו-16 מדינות חברות באיחוד האירופי (אוסטריה, איטליה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, יוון, לטביה, ספרד, פולין, צרפת, קפריסין, רומניה, והרפובליקה הצ'כית).

ועד עובדי אל על שיגר היום (ה) איתות אזהרה חדש לעבר שר התחבורה, ישראל כץ, בענין אישור הסכם התעופה החדש בין ישראל לאיחוד האירופי.

יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, אמר בתגובה להסכם התעופה החדש בין ישראל לאיחוד האירופי כי "אנו מצפים משר התחבורה, ישראל כץ, שיעמוד בהבטחתו ובטרם חתימה יבחן האם יש בהסכם מספיק הגנות על חברות התעופה הישראליות והעובדים. בכל מקרה אנו שומרים לעצמנו את הזכות לפעול בעתיד בכל דרך שנבחר".

ההסתדרות הכריזה בתחילת החודש לבקשת חברות התעופה הישראליות על סכסוך עבודה בענין הסכם התעופה החדש.

כץ יקיים בשבוע הבא דיון בנושא הסכם התעופה החדש בין ישראל לאיחוד האירופי, בהשתתפות נציגי חברות התעופה, במטרה לשמוע את הערותיהם על נוסח ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker