טעות של פקח טיסה היא שכמעט גרמה להתנגשות בשמי נתב"ג ב-3 לאוקטובר

דו"ח החקירה: "אחריותו הישירה של פקח המגדל לאירוע, התחילה בתכנון גבולי של תזמון ההמראה והנחיתה של שני המטוסים המעורבים; בהערכה שגויה של המרחק בינהם ובמתן הנחיות הפרדה ראשוניות מבלבלות למטוס האוקראיני שנשלח סביב"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

טעות של פקח הטיסה במגדל היא שגרמה לאירוע בטיחות הטיסה החמור, בו כמעט התנגשו בשמי נתב"ג מטוסי נוסעים של חברות התעופה ישראייר ו-AEW מאוקראינה, ב-3 באוקטובר 2011. כך קובע חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז, בדו"ח חקירה שהושלם היום והגיע ל-TheMarker.

על פי ממצאי הדו"ח בשעות הבוקר של יום שני, לאחר שמטוס חברת אל על מדגם בואינג 767 המריא על מסלול 26 בנתב"ג, התיישר מטוס של חברת ישראייר, מדגם ATR עם 75 נוסעים ואנשי צוות על אותו המסלול והמתין.

צילום: בלומברג

באותה עת השלים את גישתו מטוס בואינג 737 אוקראיני של חברת AEW עם 168 נוסעים ואנשי צוות, בראיה לנחיתה לאותו מסלול. פקח המגדל הנחה את מטוס ישראייר לבצע המראה מיידית ואישר למטוס האוקראיני שכבר היה קרוב, להמשיך בנחיתה.

תוך כדי קריאת התמונה האווירית, המשיך הפקח בהוראות לצוות האוקראיני לבצע הקפה נוספת. המטוס התחיל בפניה ימינה ותיקן חזרה לפניה שמאלית, על פי הנחיות חוזרות של הפקח. נוצר מצב אווירי חמור בו המטוס האוקראיני "בהליכה סביב" שהיה מהיר יחסית למטוס ישראייר הממריא, סגר עליו מאחור, בגובה נמוך.

ההפרדה המזערית שנוצרה, קודם שהמטוסים החלו בנתיבי התבדרות, הגיעה לכדי חצי מייל והפרש גובה קטן של 100 רגל בלבד.

"אחריותו הישירה של פקח המגדל לאירוע, התחילה בתכנון גבולי של תזמון ההמראה והנחיתה של שני המטוסים המעורבים; בהערכה שגויה של המרחק בינהם ובמתן הנחיות הפרדה ראשוניות מבלבלות למטוס (האוקראיני) שנשלח סביב", נכתב במסקנות דו"ח החקירה.

"הטעות הקריטית בניהול התעבורה, התבטאה במתן אישור להמשיך את הגישה הסופית לנוחת, הרבה מתחת לטווח ההפרדה, שנקבע לפקחים, ממטוס ממריא. עיקר הטעות הבע מאשליה אופטית והערכה שגויה של מרחק המטוס שבגישה (לנחיתה) ממפתן המסלול, מבלי שזו 'תוקנה' בזמן אמת, באמידת המרחק על פי צג המכ"ם שברשות הפקח", המשיך וקבע חוקר תאונות אוויריות ראשי, במסקנותיו.

עוד נכתב במסקנות הדו"ח כי "הנחיית ההפרדה הראשונית והמבלבלת של פקח המגדל, נבעה מהלחץ הגבוה שנוצר אצלו בבת אחת, עת קלט את הקירבה בין שני המטוסים. יחד עם זאת, הפקח התעשת מיד, נקט במתן הוראות מודגשות, תוך שהרגיע את צוותי שני המטוסים בכך שיש לו קשר ען עם שניהם - קרי, שליטה במצב האוויר".

חוקר תאונות אוויריות ראשי מתריע בדו"ח, כי על רקע תנאי המרחב האווירי של נתב"ג ומאפייני הפעלתו - בגלל פרוייקט שידרוג המסלול פועל כיום נתב"ג במתכונת של מסלול אחד בלבד עליו מתבצעים המראות ונחיתות - "התפתחה נורמה בקרב הפקחים, ברמה זו או אחרת 'לייעל ולזרז' את התנועה האווירית, על מנת להגדיל את קיבולת השדה, במצבי עומס".

„רז מציעה שורה של המלצות בדו"ח ביינהן, לחדש את פורום בטיחות התעופה האזרחית, בראשות שר התחבורה, אחת לשלושה חודשים. "על פי ניסיון העבר, בארץ ובחו"ל, פורום כזה נועד לתיאום של הרשויות לאיתר הבעיות המרכזיות ובעיקר לעדכון ולמעקב אחר ביצוע פעולות התיקון מצד הגורמים האחראיים".

בפורום משתתפים בכירי משרד התחבורה, נציגי רשות התעופה האזרחית (רת"א) רשות שדות התעופה (רש"ת) וחיל האוויר, לצד נציגי חברות התעופה, איגוד הטייסים והפקחים, קלוב התעופה והנהלת נתב"ג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker