חותכים בעלויות: בתי מלון מתאגדים לקבוצות רכישה מול ספקים

17 בתי מלון הצטרפו לחברת TBN הרשת לעסקים, שהקים מנכ"ל רשת פתאל לשעבר גדי פריבר ■ המטרה: ליצור כוח קנייה גדול ומקצועי מול ספקים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

קבוצות הרכישה מגיעות גם לענף המלונאות: כ-17 בתי מלון הצטרפו בחודשים האחרונים לחברת TBN הרשת לעסקים, שמטרתה ליצור כוח קנייה גדול ומקצועי מול הספקים השונים. כך, תוכל הקבוצה להשיג מחירים דומים לאלה שמקבלות רשתות גדולות בישראל, כמו פתאל, דן וישרוטל.

החברה הוקמה על ידי גדי פריבר, מנכ"ל רשת פתאל לשעבר, ושלומי בר און, מומחה לרכש ולוגיסטיקה, במטרה לחסוך בעלויות הרכש של בתי המלון בתחום המזון, המשקאות, הטסקטיל והציוד.

המלונאים ששכרו את שירותי החברה מתקשים בשלב הזה להעריך מה יהיה הקיצוץ בהוצאות הרכש, אך מבטיחים כי החיסכון יבוא לידי ביטוי במחיר הסופי ללקוח. בין בתי המלון השותפים לפעילות נמצאים רשת מלונות אורכידאה של האחים נקש, מלון פארק ירושלים, רמדה ירושלים, רשת זיו הוטל בנתניה, רשת הוליטל באילת ואחרים.

אילתצילום: דניאל בר און

לטענת פריבר, בית מלון בסדר גודל של 250-300 חדרים יוכל להוזיל את הוצאותיו בקטגוריית הבשר בכ-10%, ובתחום הטקסטיל בכ-20%. בתחום המשקאות, ההוזלה יכולה להיות משמעותית יותר, ולהגיע לעד 40%. "ביחד, מדובר בהוזלה של מאות אלפי שקלים בחודש. עסקים בענף האירוח וההסעדה מקבלים הזדמנות לתחרות הוגנת מול הרשתות הגדולות", אומר פריבר.

את העמלה בגין השירותים מקבלת החברה גם מלקוחותיה המלונאים וגם מהספקים. התשלום מהספקים הוא עמלת מחזור, שקשורה בהיקף הפעילות מול הלקוחות. התשלום מהלקוחות הוא בדרך כלל חלק יחסי מהחיסכון שנוצר בעקבות הסכמי ההתקשרות החדשים. החברה צופה מחזור רכש של כ-500 מיליון שקל ב-2012.

לדברי יעקב שערי, מנכ"ל מלון רמדה בירושלים, "כשיצאתי למהלך הזה, עשיתי את זה מתוך הנחה שכאשר מגיעים לספקים כקבוצה גדולה של בתי מלון - ככוח צרכני וקבוצת לחץ על היצרנים - זה ישפיע על המחירים שאני אוכל לתת לצרכן הסופי. כשההוצאות קטנות ואחוזי הרווח גדלים, גם התחרות תגבר, כי נוכל להרשות לעצמנו להוריד מחירים ולהילחם על כל לקוח כדי לקבל עוד עבודה". לדברי שערי, "נכון שכולנו אנשי עסקים ורוצים להרוויח כסף, אבל אם ההוצאות שלנו יקטנו - אין ספק שאני אוריד את המחירים". ההשפעה על המחיר, לדבריו, תבוא לידי ביטוי בתוך חצי שנה.

לדברי דודו בן ענת, מנכ"ל מלון פארק בירושלים ויו"ר התאחדות המלונות בעיר, "בכל מקום שבו מלון יכול לחסוך בעלויות ולקצץ בהוצאות, זה בסופו של דבר יכול להיות מתורגם לטובת הלקוח, כי זה מאפשר לי לשחק עם המחיר למטה. אני עדיין לא יודע להעריך בכמה המחיר לצרכן יירד, אבל זה יקרה".

חיים סלמי, מנכ"ל רשת מלונות הוליטל, מעריך אף הוא כי כוח הקנייה הגדול יכול להוזיל את העלויות: "אם אהיה ריאלי, אני מצפה להורדה של 5%-7% בכל ההוצאות המשתנות שהם יספקו לנו. אין ספק שהמחירים שהם יצליחו להשיג מהספקים יהיו טובים מאלה שאנחנו מקבלים היום, אז למעשה אין לנו מה להפסיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker