שיחות על שיתוף פעולה תעופתי בין אירופה, ישראל ומדינות ערביות

נדחו השיחות בין נציבות האיחוד האירופי לישראל על הסכם חדש שיפתח את השמים לתחרות מלאה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

השיחות בין נציבות האיחוד האירופי וישראל על הסכם תעופה חדש לפתיחת השמים לתחרות מלאה, שהיו אמורות להתקיים החודש, נדחו לאמצע ינואר 2012. עם זאת, מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), גיורא רום, מקיים השבוע שיחות בבריסל על שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין ישראל לאיחוד האירופי ומדינות ערביות באזור - כך נודע היום (ה) ל-TheMarker.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "רום עוסק בבריסל בשיתוף פעולה עם האיחוד האירופי בנושאי תעופה. בין היתר עוסקות השיחות בהקמת גוף משותף לאיחוד האירופי, ישראל, מרוקו, תוניסיה, ירדן ולבנון, שיעסוק בנושאים משותפים בתחום הרגולציה התעופתית".

סבב השיחות האחרון על הסכם התעופה החדש הושלם לפני כחצי שנה בלא פריצת דרך. בתום אותו סבב, שנמשך יומיים בירושלים, נותרה בעינה המחלוקת באשר להליך וזמן תחילת יישומו של ההסכם החדש.

אירופה דורשת יישום מהיר של הסכם התעופה החדש עם ישראל - עד שנה מיום החתימה, בעוד שישראל מתעקשת על יישום הדרגתי של ההסכם לאחר שיושג - בין שלוש לחמש שנים, במטרה להגן על חברות התעופה הישראליות.

נושא מרכזי נוסף שאין לגביו הסכמה הוא זמני המראה ונחיתה (סלוטים) של חברות תעופה ישראליות בשדות תעופה מרכזיים באירופה, כמו היתרו שבבריטניה או פרנקפורט שבגרמניה. ישראל דורשת לקבל זמני פעילות אטרקטיווים עבור חברות התעופה הישראליות בנמלי האוויר המרכזיים של אירופה. כמו כן ישנן בעיות בהתאמת תקנות התעופה של ישראל לאלה של האיחוד האירופי בתחומים שונים.

ממשרד התחבורה נמסר בעניין זה כי השיחות "נדחו בשל בעיה טכנית של האירופאים, שאין לה כל קשר למשא ומתן עם ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker