בגלל עליית תעריפי העגינה: מנו ספנות מעבירה את עגינת החורף ליוון

המהלך בא בעקבות עליית תעריפי העגינה בישראל בשיעור של יותר מ-300% במסגרת רפורמה באגרות הנמלים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת מנו ספנות שוקלת להעתיק במהלך עונת החורף את עגינת האוניות ועבודות השדרוג והטיפולים הנדרשים להן לנמל ביוון. המהלך בא בעקבות עליית תעריפי העגינה בשיעור של יותר מ-300% במסגרת הרפורמה באגרות הנמלים שנכנסה לתוקף באוקטובר 2010. לטענת החברה, עלות העבודות על אוניות הנוסעים במהלך עונת החורף נאמדים בסכום של כ-15 מיליון שקל.

בחודש דצמבר הייתה אמורה מנו ספנות להעמיד את שתי האוניות שבבעלותה בנמל חיפה לצורך עגינה, תחזוקה וטיפולים, כפי שעשתה מדי שנה.

עלויות העגינה בנמל חיפה בתקופת החורף

"יש דברים שיש להם אלטרנטיבה. הנוסעים שלי ישראלים, אז אני חייב להגיע לישראל בקיץ, אבל בעמידת חורף ההבדל הכספי בין עגינה בחיפה לעומת עגינה בקפריסין או יוון עומד על מאות אלפי שקלים" אומר משה מנו, בעלים ומנכ"ל 'מנו ספנות', "בשנה שעברה אומנם נשארנו בנמל חיפה בחורף, אבל השנה אנחנו לא מוכנים לחזור. ביוון לא יגבו מאיתנו בגין העגינה, רק בשביל שנעשה את העבודות בעיר שלהם". לדבריו אם לא האוניות לא יעגנו בנמל חיפה תהיה פגיעה כלכלית באותם בתי מלאכה, קבלנים טכניים, ספקים ונתוני שירות באזור חיפה והצפון אשר עד היום עשו את העבודה ופרויקטים אלו.

עוד מוסיף מנו כי "מדובר בפגיעה בעסקים רבים בחיפה והאזור, התלויים בפרנסה זו. אך לצערי שלא כמו בישראל במדינות אחרות כדוגמת יוון וקפריסין מבינים את ההשפעה של עגינת ספינות בחורף על שוק העבודה באזור שלהם ואפשרויות הפרנסה הנפתחות בפני התושבים המקומיים, ועל כן עלויות העגינה בהן סמליות ונמוכות פי שלושה ויותר מישראל. אותם נמלים פונים אלינו ומחזרים אחרינו שנבוא לעגון אליהם, ורק בישראל ובחיפה חושבים בדיוק להפך, דורשים מחירים חסרי תקדים וחסרי פרופורציות במקום לנסות ולשמר את לקוחות הנמל. מדובר במצב אבסורדי שאינו יכול להימשך עוד ועל הנמלים, משרד התחבורה ומשרד האוצר לפעול באופן מיידי בכדי לתקן את העיוות".

מנמל חיפה נמסר כי "נמל חיפה שמח תמיד להעניק את שירותיו לאוניות של חברת מנו ספנות, ובכלל זה שירותי עגינת חורף, כפי שהיה בחורף האחרון, בו במהלך סערה נדירה בעוצמתה סייעו אנשי מחלקת הים למנו ספנות, אני לא יודע אם הם יקבלו שירות כזה במקום אחר. התעריפים הם תעריפים שנקבעו על ידי משרד האוצר ומשרד התחבורה. הורדנו את המחירים בתקופת הקיץ למנו ספנות ככל שיכולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker