"חיפשתי אהבה באפליקציה ועכשיו אני מלמד מתמטיקה בישראל"

פרויקט MITF מושך מדי שנה כ-90 צעירים יהודים דוברי אנגלית שמגיעים לישראל כדי ללמד בהתנדבות בבתי ספר ■ חלקם לא מסתפקים בכך ובוחרים להקים מיזמים חברתיים שיחוללו שינוי חיובי בקהילה אליה הגיעו

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוויה ישראלית
"זו אחת ההתאמות היחידות שיצאו לי מהאפליקציה הזו, אז זרמתי עם זה והגעתי ללמד אנגלית ומתמטיקה בישראל וממש התאהבתי במדינה"צילום: בנג'מין כהן

כשבנג'מין כהן, 31, מוירג'יניה נכנס לפני כשנה לאפליקציית ההיכרויות ליהודים JSwipe הוא בכלל ביקש למצוא אהבה, אך רצה הגורל והוא מצא את עצמו מסמן "אהבתי" בהחלקה ימינה דווקא על פרסומת של תוכנית מסע להתנדבות בהוראה בישראל. "הקטע הכיפי בפרסומות שהן תמיד עושות לך לייק בחזרה, ומן הסתם היתה לנו התאמה", הוא מספר בצחוק, "זו אחת ההתאמות היחידות שיצאו לי מהאפליקציה הזו, אז זרמתי עם זה והגעתי ללמד אנגלית ומתמטיקה בישראל וממש התאהבתי במדינה".

כהן נמצא בישראל כבר כמה חודשים, ומלמד בהתנדבות תלמידים בגילים שונים בבית הספר רוממה בחיפה במסגרת תכנית MITF (Masa Israel Teaching Fellows). לתוכנית כ-90 משתתפים בשנה שמתנדבים כמורים וכעוזרי הוראה בלימודי האנגלית בבתי הספר השונים בישראל. את התכנית מפעילה חברת התיירות החוויה הישראלית במימון מלא (3 מיליון שקלים בשנה) של פרוייקט מסע - ארגון גג משותף של הסוכנות היהודית וממשלת ישראל, שמאגד תחתיו את כלל התכניות החינוכיות ארוכות הטווח של ביקורי יהודים מהתפוצות בישראל.

אבל לכהן לא הספיקו הלימודים השגרתיים בכיתות הלימוד ואת האהבה שלו למתמטיקה הוא רצה להעביר הלאה. לשם כך נרשם לתוכנית האצה שמפעילה החוויה הישראלית עבור משתתפי MITF המעוניינים להטמיע את חותמם בקהילה שבה הם פועלים, ולחשוב ולשתף ביוזמות למעורבות חברתית בקהילות המארחות אותן.

כהן, כמובן, החליט להגיש הצעה הקשורה באהבתו מילדות - המתמטיקה - וניגש לתוכנית עם הרעיון להקים גן חידות מתמטיות בחצר בית הספר שבו לימד. כך נושא, שילדים רבים לא מתחברים אליו, יזכה להנגשה באמצעות משחקים. "באמצעות המשחקים הם יוכלו לתרגל נושאים שונים, כמו למשל את לוח הכפל או שברים, במהלך ההפסקה. זה לא מיועד להחליף את השיעור עם המורה בכיתה, אבל השאיפה היא לגרום להם להסתכל על הנושא  כמשהו כיפי - לערבב בין כיף למתמטיקה. אני רואה איך הילדים מתלהבים כשאני מלמד אותם מתמטיקה עם משחקי קלפים, אז ברור לי שהם יתלהבו מכל מיני מודלים ומשחקי לוח אחרים שאבנה ואתלה על הקירות בחצר" אומר כהן.

עבור הקמת הגן קיבל כהן ממסע 3,500 שקל, סכום שיכסה את עלויות ההקמה של הפרויקט. "אם אצטרך עוד אפנה למוזיאון המדע, משרד החינוך או עמותות בתחום החינוך ואני גם מוכן לשלם מכיסי" אמר כהן. "אני חושב על עלייה, להישאר בישראל גם אחרי יולי אז תקופת ההתנדבות תסתיים. אני רוצה להפיץ את הבשורה לכל ארגון חינוכי שמעוניין ברעיונות ללימוד מתמטיקה, שיכירו אותנו ואולי גם יעזרו" הוסיף.

הרעיון שגיבש כהן התחרה בעשרות הצעות שביקשו להשפיע לטובה על הקהילה ושהתחרו בינהן על 30 אלף שקל שחולקו בתוכנית ההאצה. "בחרנו את המיזמים הכי מוצלחים. אלה שהשפעתם על הקהילה תהיה הגדולה ביותר, ושהמתנדבים בשנים הבאות יוכלו להמשיך גם אחרי שיוזמי התכנית יעזבו" אמר מאור לוטן, מנהל תכנית MITF.

מיחסי ציבור להצלת מזון

מאי הוואר-סימונס, 28, מאקוואדור, הגיעה ל-MITF מניו יורק שם עבדה ביחסי ציבור. "הגעתי לישראל בפעם הראשונה לפני שבע שנים עם תגלית לסיור של כמה ימים, ומאז תמיד רציתי לחזור. כששמעתי על התוכנית של מסע הייתי בין עבודות, והבנתי שזה עכשיו או לעולם לא, אז הלכתי על זה".

חוויה ישראלית
מאי הוייר סימונדס. המקרר החברתי יאפשר לאנשים שידם אינה משגת לקבל ירקות ופירות שייתרמו על ידי בתי עסק צילום: מאי הוייר סימונדס

הוואר-סימונס מתנדבת כמורה לאנגלית בבית ספר נאות פרס, אך היא גם פעילה למניעה של זריקת מזון ומתנדבת במסעדת רובין פוד בחיפה, שמגישה מזון לנזקקים. במיזם שלה - שזכה אף הוא במענק מהתוכנית - היא מבקשת להציב מקרר חברתי קהילתי בחיפה, בדומה למיזם זהה הקיים בתל אביב ובבאר שבע שיזם עומר רונן. המקרר החברתי יאפשר לאנשים שידם אינה משגת לקבל ירקות ופירות שייתרמו על ידי בתי עסק מקומיים, וגם ימנע בזבוז של מזון.

"אני מקווה שזה יעבוד בחיפה כמו שזה עובד בתל אביב. עוד שבועיים אנחנו צפויים לקבל את המקרר ואז נתחיל לפרסם את זה ברשתות החברתיות ובכל דרך אחרת" אומרת הוואר-סימונס, "עסקים שיתרמו ירקות ופירות שגם ככה הם מתכוונים לזרוק, יקבלו מדבקה שמעידה על התרומה שלהם כדי לעודד את הציבור להגיע דוקא אליהם כי העסק הזה תורם לקהילה".

אולגה
אולגה שוקורובה צילום: אולגה שוקורובה

אולגה שוקורובה, 23, נולדה באוקראינה אך גדלה בארה"ב, החליטה גם היא לעסוק בתחום המזון במיזם שהגתה במסגרת תוכנית ההאצה. בדומה לאחרים, גם שוקורובה הגיעה לתכנית מסע אחרי שהתאהבה בישראל במהלך סיור של תגלית. אחרי שסיימה את תואר ראשון בפסיכולוגיה החליטה שלא לחפש עבודה בתחום, אלא להגיע להתנדב בישראל בהוראה. "אני מלמדת בבית ספר יסודי בקרית אליעזר בחיפה ושמתי לב שלא מעט ילדים לא מביאים ארוחת צהריים מהבית. הם יכולים לא לאכול דבר עד השעה 14:30, וברור לי שזה משפיע על רמת הריכוז שלהם בכיתה ועל ההישגים הלימודיים שלהם".

המיזם של שוקורובה מחבר בין בית הספר למסעדות ובתי קפה בעיר, כדי לארגן כריכים ל-40 ילדים שמגיעים ללא ארוחה לבית הספר. "כבר גייסנו לעזרתנו מאפייה שתספק לנו לחם ומאפים, ננסה ליצור קשר עם גם עם חומוסייה, אולי נצליח למצוא גם מסעדה שתעזור לנו עם גבינות. ננסה שזה יהיה כמה שיותר בריא", מספרת שוקורובה, "מעבר לכך אנחנו מתכננים לשתול יחד עם הילדים גינה קהילתית בחצר בית הספר ונשתמש בירקות ובפירות שהם עצמם עזרו לגדל, זה גם יעצים אותם וגם יספק להם מזון איכותי".

עמוס חרמון, מנכ''ל חברת החוויה הישראלית, אמר כי "MITF מחברת באופן בלתי אמצעי בין צעירים דוברי אנגלית לבין תלמידים ישראלים. בפרק זמן קצר ביותר הם מתקרבים והופכים לחלק בלתי נפרד מהקהילה שסביבם וההוכחה לכך היא תוכנית ההאצה שמאפשרת לאותם צעירים לממש את חזונם לשיפור הסביבה המיידית שלהם בתקופה שבה הם מבלים בישראל. אני קורא למשרד החינוך להכפיל ולשלש את התקצוב לתוכנית. תוצאותיה לא יסולאו בפז''. החוויה הישראלית היא חברת התיירות החינוכית הגדולה בישראל המביאה מדי שנה כ-35 אלף צעירים יהודים למגוון תוכניות חינוכיות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker