"בגלל המטוסים אי אפשר ללכת ברחוב עם עגלה, צריך ללכת עם אטמי אוזניים"

מחר אמור להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה דיון בנושא שינוי תוכנית תמ"א 3/2/4 לנתב"ג, זאת בעקבות המלצת הוועדה מספטמבר ■ תושבי היישובים שסובבים את נמל התעופה מוחים על ההחלטה הצפויה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוס נוסעים נוחת בנתב"ג

האם איכות החיים של תושבי מושב מזור, בארות יצחק וישובים אחרים הסובבים את נתב"ג עומדת להשתנות לרעה? מחר (ג') אמור להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובניה (הולנת"ע) דיון בנושא שינוי תוכנית תמ"א 3/2/4 לנתב"ג, זאת בעקבות המלצת הוועדה מספטמבר האחרון.

משמעות עדכון התוכנית היא שהנחיתות, שהגיעו עד היום ברובן מכיוון תל אביב ויצרו עומס על המסלול המערבי (מסלול 12), יתחלקו באופן שונה בינו לבין המסלול הצפוני (21) שהיה בשימוש מופחת. במסגרת העדכון החדש המוצע, יעודכנו ההוראות הנוגעות לניהול מערך ההמראות והנחיתות כך שתגבר הפעילות במסלול הצפוני של נתב"ג (מסלול 21), שכיום מאפשר נחיתות רק עד 23:00 ונחיתות של מטוסים בעלי שלושה מנועים או פחות.

לפי המועצה, מדובר בעדכון חיוני לתמ"א שאושרה עוד ב-1997, זאת לאור העלייה בהיקף הפעילות בנתב"ג מ-7 מיליון ל-23 מיליון תנועות נוסעים בשנה, והוא נועד להבטיח את המשך הפעילות השוטפת של נתב"ג. אך ישובי עוטף נתב"ג, ובמיוחד אלו שבמושב מזור ובארות יצחק חוששים שהעדכון יגרום להרעה באיכות חייהם, שגם ככה הוחרפה, ועל כן הם צפויים לדרוש מהוועדה לקבל את עמדת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לפני קבלת ההחלטה.

מאז 2014, עת נפתח מסלול 21 לנחיתות, סובלים תושבי מושב מזור ובארות יצחק מרעש מטוסים שלטענתם הפך את חייהם ל"בלתי נסבלים". התושבים מספרים על מטוסים שנוחתים בתדירות גבוהה, בגובה נמוך, מעל ראשיהם - ומונעים מהם שינה בלילות ובעיות בתפקוד היום-יומי.

לדברי קרן אורבך לוין, תושבת מושב מזור, "אני נוהגת כבר 20 שנה בלי אף תאונה, ולאחרונה עשיתי שתי תאונות דרכים בגלל עייפות. אנחנו רואים את התור לרופא במרפאה שירשום לתושבים כדורי שינה, הילדים לא מתפקדים בבית הספר, אי אפשר ללכת ברחוב עם עגלה, צריך ללכת עם אטמי אוזניים. בדיונים שהיו בולנת"ע נציג משרד להגנת הסביבה הזהיר כי יצטרכו לפנות את הישובים, ואילו הם דנים בנושא הזה בלי לראות איך זה ישפיע על התושבים ומדברים על פינוי של מושב בארץ, שהם רואים אותו כלגיטימי, לטובת עניין כלכלי של גידול טיסות לואוקוסט, מבלי שהם בכלל ביקרו אצלנו במושב. הם חורצים גורלות ממקום מושבם בירושלים".

בכיר ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמר כי "לא משנה לאן תסובבו את התנועה - מישהו יפגע. אין מה לעשות, נתב"ג נמצא בלב האוכלוסיה הצפופה ביותר במדינת ישראל. אלו השמיים שיש לנו ומתוך היריעה הקטנה הזו אנחנו צריכים לפעול. היום כשיש שלושה מסלולים פעילים, אפשר לעשות חלוקה הוגנת יותר של הרעש מעל בתי האב. היום חולון ותל אביב חוטפים הרבה מהרעש על הראש שלהם ומבקשים שנשתמש יותר במסלול 21, כך שההגבלות על 21 אולי עושות חסד עם צד אחד, אבל הצד השני מקבל יותר רעש ואנחנו רוצים חלוקה טובה יותר בין המסלולים. ומה שיקבע זה נהלי הבטיחות".

מרש"ת מוסרים כי השינוי לתוכנית המתאר של נתב"ג, המשמש כשער אוירי ראשי למדינת ישראל, מקודם בהתאם להנחיית מוסדות התכנון. כנהוג בכל הליך תכנוני, כל טענות הישובים ישמעו, ורש״ת תגיב להן במסגרת הראויה לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker