פערי תיווך של מאות אחוזים על ירקות ופירות: "הרשתות הגדולות עושות עלינו סיבוב"

מחירי הפירות בישראל התייקרו בשנים 2005-2011 ב-60% - לעומת עלייה ממוצעת של 17% באיחוד האירופי; גם מחיר הירקות בישראל התייקר באותה עת ב-29% לעומת 20% במדינות האיחוד - והמגמה רק גוברת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סל הקניות הבסיסי למשפחה ישראלית יכלול לפחות שלושה סוגי ירקות ולרוב גם כמה פירות, כאשר כבר שנים קיימת הדעה הרווחת כי מדובר על מחירים גבוהים שמקפיצים את עלות הסל. בניגוד למדינות אירופה, שם רוכשים הצרכנים את הפירות והירקות ביחידים, בישראל מדובר על כמויות הנמדדות בק"ג וקהל צרכנים מורגל להכניס לתפריטו מוצרים אלה על בסיס קבוע.

האפשרויות להוזלת הפירות והירקות לרוב קשורות למלחמות מחירים בין רשתות באזורים תחרותיים, אז אפשר למצוא מחירים כמו עגבניות ומלפפונים בשקל, אך מבצעים אלה נגמרים במהרה והמחירים מזנקים שוב למעלה.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

נתניהו לא מבין שהילדים החרדים הם העתיד של כולנו

בפעם השלישית: כישלון לענבל אור

במועצה לצרכנות טוענים כי על פי מחקר שהוצג בכנסת בדצמבר 2012, ניכר כי מחירי הפירות בישראל התייקרו בין השנים 2005-2011 ב-60% לעומת עלייה ממוצעת של 17% במדינות האיחוד האירופי. גם מחיר הירקות בישראל התייקר באותה תקופה ב-29% לעומת התייקרות של 20% במדינות האיחוד האירופי. לפי המועצה, בשנה האחרונה מגמה זו רק המשיכה וגדלה והמחירים המשיכו לעלות.

אחת הסיבות העיקריות למחירים הגבוהים נובעת מפערי התיווך בין המחיר בו רוכשות רשתות השיווק מהחקלאי לעומת המחיר שהן משווקות בסופו של דבר לצרכן. חקלאים רבים טוענים לא פעם כי מחיר המכירה שלהם לרשתות כלל איננו מכסה את העלויות בזמן שהרשתות גוזרות קופון ומוכרות את הסחורה לצרכן במחירים גבוהים שהחקלאים יכולים רק לדמיין.

בשיתוף פעולה שנערך בין המועצה לצרכנות להתאחדות האיכרים, נערכה בדיקת שטח שבאה לבדוק עד כמה גבוהים אותם פערי התיווך עליהם מדווחים החקלאים. בבדיקה דיווחו החקלאים על המחירים שקיבלו עבור תוצרתם באמצעות התאחדות החקלאים, בתאריכים 27-29 באוקטובר. במקביל, בתאריכים אלה בדקו סיירי המועצה לצרכנות את מחירי הפירות והירקות ב-168 סניפים של רשתות השיווק ברחבי הארץ.

בבדיקה נמצא כי פערי המחירים בין המחיר אותו מוכר החקלאי לרשתות לבין המחיר אותו הן מגלגלות לצרכן עומדים עלל מאות אחוזים. כך למשל נמצא שפערי התיווך לאשכוליות מגיעים ל-151%, ומחירה הממוצע ברשתות עומד על 6.45 שקל בזמן שהחקלאי מקבל עבורה רק 2.60 שקל. גם באבוקדו פערי המחירים גבוהים ומגיעים ל-125%, כאשר החקלאי מקבל עבורו 4 שקלים, אך המחיר הממוצע ברשתות מגיע ל-9 שקלים.

עוד עולה מהבדיקה כי פערי התיווך הגבוהים ביותר מופיעים אצל הרשתות הגדולות בישראל - שופרסל ומגה - שגובות מאות אחוזים יותר על פירות וירקות בהשוואה למחירים אותם הן משלמות על הסחורה. פערי התיווך הנמוכים ביותר שנמצאו בבדיקה היו ברשת רמי לוי שיווק השקמה והסתכמו בעשרות אחוזים ולא במאות, בניגוד למתחרות.

ברשתות הקטנות ויקטורי, מחסני השוק ויינות ביתן פערי המחירים שנמצאו היו גבוהים, למרות תדמית הדיסקאונט שרשתות אלה מנסות לנכס לעצמן. הפער הגבוה ביותר נמצא במחסני השוק עבור אשכולית - שם היא עלתה בממוצע 250% יותר ממחיר החקלאי.

מתוך פערים אלה צריכות הרשתות כמובן לשנע את הסחורה ולכסות את עלויות התפעול, אך במועצה לצרכנות ובהתאחדות האיכרים טוענים כי הפערים גבוהים מדי. דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, הסביר כי "החקלאים מקבלים מהסוחרים מחירים מאוד נמוכים והצרכנים משלמים מחירים מופרזים. הרשתות הגדולות עושות עלינו סיבוב - הן מספרות לכל העולם שזה עולה להן ביותר, ומצד שני, כשאתה קורא את הדו"חות הכספיים שלהן, אתה רואה שגם אחרון המשווקים קונה בשני שקלים ומוכר בשבעה. פערי התיווך מגיעים ל- 250%-300%, כשבאירופה אמנות וולונטריות של חלק מהרשתות קובעות שהמחיר לצרכן לא יעלה מעבר ל-40% או 50%. נדרשת כאן רגולציה".

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, מסר כי העובדה שיש פערים של מאות אחוזים בין חנויות שונות וסניפים שונים רק מסגירה את פערי השיווק האדירים שאינם סבירים ועל כן גם אינם מוצדקים. "בענף הפירות והירקות יש פערי ענק בין מה שמקבל החקלאי למה שמשלם הצרכן, ופערים אלו הביאו את המועצה לצרכנות ליזום את מהלך הפיקוח. המוצר שהצרכן קונה בחנות הוא אותו המוצר שהחקלאי מכר בפתח המשק, ולכן לא ניתן לומר שיש עלויות נוספות נסתרות להוציא עלויות שינוע ושיווק.

הקפצת המחיר בעשרות רבות ולפעמים מאות אחוזים לעומת המחיר בשער המשק, מעידה על כך שחוליות התיווך בשרשרת השיווק איבדו כל רסן ואין מנוס מפיקוח ממשלתי על הפערים שהם גובים. במקום שהמחירים לצרכנים בלתי סבירים, לא יכול להיות שהשוק הוגן. במקום שכזה נדרשת התערבות ממשלתית. מן המצב הקיים סובלים גם הצרכנים וגם החקלאים. לאחר יישום התיקון ירוויחו גם הצרכנים, אשר ירשו לעצמם לקנות יותר פירות וירקות ולאכול יותר בריא, וגם החקלאים שהביקוש לתוצרתם יעלה פלאים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"