משרד החקלאות: מוצרי החלב, הביצים והעוף יתייקרו עד 17%

לפי התחזית, התייקרות של מוצרי חלב עד 13%; עוף עד 14%; ביצים עד 17% צפויה עד סוף השנה ■ התחזית נשענת על הערכות כי סחורות חקלאיות ימשיכו להתייקר בחודשים הקרובים ב-25%-50% ■ ישראל יקרה לנו: "על השרים לחדול מלטפח את יוקר המחייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תחזית הקרובה לאפוקליפטית, של עליית מחירי המזון הטרי מהחי, הציגה היום (ד') החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות. התחזית נשענת על תחשיב הבוחן תרחישים שונים של התייקרות הגרעינים לייצור תערובות מזון לבעלי חיים והשפעתה של התייקרות זו על עלויות ייצור המזון ליצרן ועל מחירי המוצרים לצרכן.

התחשיב מתבסס על הערכת אנליסטים כי הסחורות החקלאיות ימשיכו להתייקר גם בחודשים הקרובים, והעלייה הכללית של מחירי הסחורות עד סוף השנה תסתכם ב-25%-50%.

קניות בסופר. גם הימנעות מרכישה בגלל המע"מ - היא עלות של המסצילום: ניר קידר

התרחיש הדרמטי ביותר, הנשען על עליית מחירי הסחורות החקלאיות (הגרעינים), על בסיס המחיר הנוכחי של האופציות למחירי הסחורות בסוף השנה, צופה התייקרות של 13% במחירי החלב ומוצריו, של 17% במחירי הביצים, 14% במחירי הפטם (מוצרי עוף) ושל 13% במחירי מוצרי הודו. תחזית זו נגזרת מצפי לעלייה של 50% במחירי הסחורות החקלאיות עד סוף השנה וממשקלם של הגרעינים בעלויות יצור המזון. מהתחשיב עולה כי משקל מחירי הגרעינים במחירי החלב ומוצריו מגיע ל-70%, בביצים ל-85%, בפטם ל-85% ובהודו ל-85%.

בהנחה שעליית מחירי הסחורות תתמתן, גם הצפי להתייקרות המזון מהחי מתון יותר. בעלייה כללית של 25% במחירי הסחורות, החלב ומוצריו יתייקרו עד סוף השנה ב-6%, הביצים ב-8%, הפטם ב-7% והודו ב-6%.

ארגון המחאה "ישראל יקרה לנו" הוציא תגובה להודעת משרד החקלאות על העלאת המחירים הצפויה וכתב כי "ישראל יקרה לנו דורשת משרת החקלאות, אורית נוקד, ומשר המסחר והתעשייה, שלום שמחון, לחדול מלטפח את יוקר המחייה באמצעות הצהרות ואישורים להעלאות מחירים נוספות.

"לא די בכך שהממשלה העלתה את המע"מ (העלאה אפקטיבית של 6% בשיעור המס מ-15% ל-16%), ונתנה בכך אישור בשתיקה לרשתות השיווק להוציא מהבוידעם את אקדחי המחירים - הרי שכעת מצטרף משרד החקלאות למתקפה שמנהל משרד התמ"ת על האזרח הישראלי הכורע תחת נטל המחירים".

עוד נכתב בהודעה כי "שני המשרדים הללו משתמשים בתרוץ הפופוליסטי של 'עליית מחירי הסחורות' בעולם, כאשר הם מאשרים או מפרסמים עליות של מחירי המוצרים שבפיקוח - תחילה לחם ולאחר מכן חלב, עוף וביצים". עוד נטען בהודעה כי "למרבה הצער, לכל המעורבים בדבר יש אינטרס להעלות מחירים".

משרד החקלאות: עד אחרי החגים לא צפויה עליית מחירי מוצרי המזון מהחי שמחיריהם מפוקחים:

מחירי מוצרי החלב שמחירם מפוקח לא צפויים להתייקר עד לאחר החגים, כך נמסר ממשרד החקלאות. מוצרי החלב שבפיקוח, המסווגים גם כמוצרי יסוד, הם חלב ניגר בשקיות ובקרטונים (1% ו-3%), לבן כגון אשל וגיל, שמנת וחמאה. גם מחירן של 98% מהביצים הנמכרות ברשתות השיווק, בחנויות המזון ובשווקים מפוקח ומחירן לא יעלה עד לאחר החגים. הביצים שבפיקוח נמכרות במחיר ממוצע של 12.5 שקל לתבנית קרטון בת 12 ביצים. ביצים "מיוחדות", כגון "ביצי חופש", "ביצים אורגניות" וביצים המוטלות בלולים המכונים "לולי מעוף" ולולים אחרים בהם התרנגולות מטילות את הביצים ישר על הרפד ברצפת הלול ולא בתאי הטלה. מחירן של הביצים המיוחדות הללו כפול בדרך כלל ממחירן של הביצים המפוקחות ומגיע ל-23 שקלים לתבנית בת 12 ביצים.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה: "הסיבות למשבר הן אמנם חיצוניות, אך לא זו בלבד שהממשלה לא מקלה על נפגעי ההתייקרויות, היא אף מחמירה את מצבן. במקום להקל על העניים ועל מעמד הביניים, שכוח הקנייה שלהם הולך ונחלש, נתניהו ושטייניץ מחריפים את המצב על ידי גזירות כלכליות והעלאת מע"מ. השניים מסתתרים מאחורי הגורמים החיצוניים העולמיים אשר מביאים לעליית המחירים ומתנערים מאחריות למתרחש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד