בדיקת משרד הכלכלה ברשתות הדיסקאונט: רמי לוי הכי זולה; חצי חינם הכי יקרה

הבדיקה השנתית של המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה מצאה כי הפער ברשתות הדיסקאונט הוא 14% ובכלל רשתות המזון הוא 23% ■ בענף מותחים ביקורת: בכל פעם נבדקים אותם המוצרים, והרשתות יכולות להוזיל את הנבדקים ולייקר אחרים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי
הדר קנה
הדר קנה

סל של 68 מוצרים בסיסיים יעלה לכם 253 שקל יותר (23%) ברשת המזון היקרה ביותר לעומת הזולה ביותר - כך עולה מהבדיקה השנתית שמפרסמים המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה ל-2019. 

על פי הבדיקה, הסל הזול ביותר לדצמבר 2019 היה של רשת רמי לוי והוא הסתכם ב-851 שקל. לעומתו, הסל היקר ביותר נמצא בסופר אלונית (של דור אלון), שבה הוא יעלה 1,104 שקל - פער של 23%. כמו כן, גילתה הבדיקה כי חצי חינם היא היקרה ביותר מבין רשתות הדיסקאונט, עם סל מוצרים בעלות של 973 שקל. פער המחירים בין הרשת הדיסקאונט הזולה (רמי לוי) ליקרה היא 14%, שהם 138 שקל.

רשת שופרסל הציגה ירידה ניכרת במחירים ב-2019 לעומת השנה הקודמת. כך, למשל, שופרסל שלי, שבבדיקה בדצמבר 2018 נמצאה היקרה ביותר, מוקמה בבדיקה הנוכחית מתחת לממוצע (מקום 14 מתוך 22), ונמצאה זולה מרשתות שידועות במחירים הנמוכים שלהן כמו זול ובזול, חצי חינם ושוק מהדרין. הבדיקה הנוכחית מצאה כי בשופרסל שלי הורידו מחירים בכ-11.5% בהשוואה ל-2018. גם מחסני השוק, שופרסל דיל ושופרסל אקסטרה הציגו ירידות מחירים משמעותיות של כ-9%. 

זכי שלום, הבעלים של חצי חינםצילום: אלון רון

ואולם, בענף מותחים ביקורת קשה על הבדיקה, מכיוון שבכל חודש נבדקים אותם המוצרים - מה שמקביל למסירת תשובות לנבחנים מבעוד מועד. רשתות השיווק יכולות להוזיל את המוצרים הנכללים בבדיקה, ולייקר מוצרים מקבילים

סל המוצרים הבסיסי גובש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הכלכלה והתעשייה. הסל כולל מוצרים מהקטגוריות חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, מזון יבש, פרות וירקות, ומוצרי טואלטיקה וניקיון. 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מסר: "פרסום סל המוצרים הבסיסי מדי חודש נועד להגביר את התחרות בקרב רשתות השיווק ביחס למוצרים הנמכרים ביותר לצרכן הישראלי. הנתונים של 2019 מוכיחים כי התחרות משתלמת לצרכן וניכרת ירידת מחירים לא מבוטלת בסל, ובד בבד כוח הקנייה של הצרכן הישראלי עלה. אני קורא לצרכנים להשתמש בכוח שלהם ולבחור את הרשת המשתלמת ביותר עבורם".

שר הכלכלה, אלי כהןצילום: מגד גוזני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker