הפחתות המכס מתגלגלות לצרכן? במשרד האוצר לא משוכנעים בכך

משרד האוצר: בעקבות הפחתות המכס על בשר וגבינות חלה ירידת מחירים - ואילו ההפחתות שנעשו ב-2013-2012 עקב המלצות ועדת טרכטנברג לא הקלו משמעותית על יוקר המחיה ■ הפחתות המכס שיזם שר האוצר כחלון הובילו לירידה של 8.4% בהכנסות המדינה ממכס ב-2018

אבי וקסמן
אבי וקסמן
גבינות מיובאות
גבינות מיובאות צילום: ארז בן ארויה
אבי וקסמן
אבי וקסמן

האם הפחתות המכס שיזמה הממשלה בשנים האחרונות מתגלגלות לצרכן, ומביאות לירידת מחירים בפועל? במשרד האוצר אומרים כי התשובה אינה חד-משמעית, ומשתנה בין קטגוריות שונות של מוצרים.

לפי פרק המכסים מדו"ח הכנסות מדינה, שפירסם היום (רביעי) אגף הכלכלן הראשי, "התקווה היתה שעידוד התחרות מיבוא ימנף את הפחתת המכסים, ותושג הפחתה ביוקר המחיה אף מעבר להשפעה הישירה של הפחתת המכסים על המחירים". למרות זאת, הפחתות המכס על מוצרי צריכה ותעשייה שאין ייצור מקומי שלהם שנעשתה ב-2013-2012 בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, לא הביאו עמן השפעה משמעותית על יוקר המחיה, לפי בדיקת משרד האוצר. ייתכן שתרמה לכך העובדה כי פעימות נוספות של הפחתות אלה בוטלו, לאחר שלא נמצא להן מקור מימון.

המכס בנתב"ג
המכס בנתב"גצילום: עופר וקנין

בשוק הבשר הטרי, החל ב-2013 הופחת שיעור המכס ונפתחו מכסות ליבוא פטור ממכס. במקרה זה, ירידת המחירים לצרכן היתה מורגשת יותר, לפי בדיקה שערך בעבר משרד האוצר. גם בשוק הביגוד ירדו המחירים ב-2018, לאחר הפחתת המכסים שיזם שר האוצר, משה כחלון, ב-2018-2017 - "אם כי יש לציין כי מדד ההלבשה ומוצרי הטקסטיל היה מצוי בירידה גם בשנים הקודמות", מודים באוצר.

באשר לגבינות הצהובות והלבנות, שגם בהן בוצעו הפחתות מכס (ב-2012-2011) ופתיחה של מכסות ליבוא פטור, נראה שהמחירים ירדו, "אם כי לא ברור שהפחתת המכסים והעלייה בהיקף המכסות הפטורות התגלגלו במלואן לצרכן", כותבים במשרד האוצר. בכל מקרה, ב-2018-2010  יבוא הגבינה הצהובה עלה משמעותית - מכ-1,500 לכ-8,200 טונה בשנה.

חבילות במכס בנמל אשדוד
מכס בנמל אשדודצילום: דודו בכר

הפחתות המכס שיזם כחלון הובילו לירידה של 8.4% (במונחים ריאליים) בהכנסות המדינה ממכס ב-2018, ל-2.8 מיליארד שקל. הפחתות אלה, על מוצרים כמו נעליים, בגדים ומוצרי חשמל לבית, כרוכות להפסד הכנסות של כ-800 מיליון שקל בשנה, ועוד כ-700 מיליון שקל במס קנייה.

בניכוי השינויים בשיעורי המכס שנעשו בשנים האחרונות, כלל ההכנסות ממכס דווקא זינקו ב-2018 ב-16.8% - בעוד יבוא הסחורות גדל ב-9.8% בלבד. "הגידול המהיר יותר בהכנסות ממכס לעומת הגידול ביבוא נובע משינוי בתמהיל היבוא לטובת מוצרים עתירי מכס, כגון כלי רכב וחקלאות", מסבירים במשרד האוצר. "בניכוי סעיפים אלה, שיעור השינוי בהכנסות ממכס היה 6.7%".

משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

גביית המכס היא ריכוזית למדי: 1.1 מיליארד שקל מתוך 2.8 מיליארד שקל שנגבו ב-2018 (כ-40%) התקבלו מ-20 פריטי מכס בודדים, ובהם אוטובוסים, ארבע קטגוריות של מכוניות נוסעים ושמונה פריטים של מוצרי חקלאות (פילה אמנון, כבשים, תפוחים, תפוחי אדמה, שום, שימורי טונה, דג דניס ושמן זית). שום, פילה אמנון ותפוחי אדמה הם מוצרים שמתקיים יבוא משמעותי שלהם למרות המכס הגבוה מאוד - מכס אפקטיבי של 162% על שום, 76% על פילה אמנון קפוא, 69% על תפוחי אדמה. לעומת זאת, כמחצית מכלל הכנסות המדינה ממכס מתקבלות מפריטים שהמכס האפקטיבי עליהם עד 6%, ו-76% מההכנסות ממכס - מפריטים שעליהם חל מכס אפקטיבי בשיעור של עד 12%.

שיעור המכס האפקטיבי על כלל היבוא ב-2018 היה כ-1%, וכ-4% על מוצרי חקלאות. מתוך כלל הכנסות המדינה ממכס ב-2018, 809 מיליון שקל התקבלו ממוצרי חקלאות (ומהם 237 מיליון שקל מדגים וסרטנים) ו-607 מיליון שקל מכלי רכב וחלקיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker