מנכ"ל רבוע כחול: "בכוונתנו לעודד את הציבור לצרוך יותר מוצרים בפיקוח"

זאב וורמברנד: קוטג' הוא המוצר האחרון שיוזל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> התחלה של ניצחון במאבק הצרכנים: תנובה ושטראוס יורידו את המחיר שבו הן מוכרות את הקוטג' לרשתות מ-5.2 שקלים ל-4.55 שקלים - מחיר שאמור לאפשר להן למכור קוטג' לצרכנים ב-5.90 שקלים מבלי לפגוע ברווחיהן.

תנובה היתה הראשונה מבין המחלבות להודיע על הורדת המחיר. קבוצת שטראוס הצטרפה כמה שעות לאחר מכן, כשהודיעה כי תמכור את הקוטג' שלה לרשתות במחיר זהה למחיר שבו נקבה מתחרתה תנובה. בשעות הערב הודיעה גם טרה על הוזלת הקוטג' לרשתות ל-4.55 שקלים.

"זיהינו ביומיים האחרונים שהרשתות מוכנות לתת את חלקן בסיפור הזה, אנחנו מזהים שהרפתנים עומדים בפני מהלך וגם הם יתרמו את חלקם, ואנחנו כמבוגר האחראי החלטנו לתת את חלקנו", אמר ל-TheMarker אריק שור, מנכ"ל קבוצת תנובה, על החלטת החברה להוזיל את הקוטג'.

"אנחנו לא יכולים לקבוע את המחיר לצרכן הסופי והורדנו את חלקנו מהותית. נמכור את הקוטג' לרשתות הגדולות בפחות מ-4.55 שקלים", הוסיף שור. "חישבנו מה החלק שצריכות הרשתות להרוויח והגענו למחיר שיכול להיות בריא לאורך זמן. עם זאת, מדובר בהמלצתנו לרשתות. ההמלצה הקודמת שלנו היתה למכור לצרכן ב-6.97 שקלים, ובכל זאת הקוטג' נמכר במקומות רבים ב-7.2-8 שקלים".

תנובה הצהירה עד אתמול כי לא תוריד את מחירי הקוטג' במהלך חד-צדדי, וכי הדבר טעון פתרון משולב שבו ישתתפו גם חברות החלב, הרפתנים, רשתות השיווק והמדינה. "עבדנו ימים כלילות כדי למצוא פתרון כולל להורדת המחיר מאחר שהיה לנו ברור שגורם אחד בלבד לא יכול לעשות את זה לבדו", מסביר שור. "לא רצינו לצאת במהלך חד-צדדי מיידי שלא יתן מענה לאורך זמן. כעת ראינו שיש נכונות".

מדוע תנובה מכרה עד כה את הקוטג' במחיר גבוה יותר אם יכולה להרוויח כסף גם במחיר הנמוך ב-65 אגורות לגביע?

שור: "הבנו שכל השרשרת מוכנה לתת יד. וברגע שהרשתות הורידו את המחירים והרפתנים מוכנים להוריד אז את גם אנחנו נוריד".

על הצהרתה של מנכ"לית איפקס ויו"ר תנובה, זהבית כהן, שאמרה ביום שישי האחרון כי תנובה לא תוריד את מחירי הקוטג', אמר: "זהבית אמרה שלא נוריד מחירים כל עוד נהיה היחידים במהלך, וברגע שיש מחויבות של גורמים אחרים אנחנו שמים יד עמוק בכיס".

זאב וורמבנד, מנכ"ל רבוע כחולצילום: קמחי מוטי

כהן עצמה אמרה אתמול כי "כל היצרנים והרשתות בישראל פותחים היום עידן חדש במערכת היחסים עם הצרכנים. גם אנחנו נקדיש זמן ומשאבים לעידן הזה. הצרכן הישראלי אמר את דברו והוכיח את היכולת שלו לחולל שינוי חסר תקדים במדינה".

לדברי בכיר באחת מרשתות השיווק, לפי נתונים שהגיעו אליו מחברות המחקר הבודקות את שוק המזון, תנובה היתה הנפגעת העיקרית ממחאת הקוטג'.

"המכירות הכמותיות (מספר גביעי הקוטג' שנמכרו) של כלל קטגוריית הקוטג' בחנויות המזון ירדו בשבוע שעבר בכ-15%, כאשר תנובה היתה הנפגעת העיקרית. שטראוס דווקא הראתה עלייה במכירות של כ-5%, אך המכירות של תנובה צנחו בכ-20%", סיפר.

היצרניות מפנות אצבע מאשימה למדינה

שופרסל, רשת המזון הגדולה בישראל, זקפה לעצמה את הקרדיט למהלך של תנובה. בשעות הבוקר הודיעה שופרסל כי היא מורידה את מחירו של גביע קוטג' ל-5.90 שקלים, לאחר שהציעה בימים האחרונים מבצע של שני גביעי קוטג' ב-10 שקלים.

"אנו מברכים על כך שליוזמה שנקטה שופרסל להוריד את מחיר הקוטג' לצרכן הישראלי ל-5.90 שקלים מצטרפת כעת גם תנובה, ספקית הקוטג' הגדולה ביותר בישראל. אנו מקווים כי גם יצרנים נוספים יאמצו את המהלך ויורידו אף הם את המחיר", אמר אפי רוזנהויז, נשיא ומנכ"ל שופרסל. עוד נמסר משופרסל כי "תנובה קיבלה חיזוק גדול ברגע שראתה את מה ששופרסל עושה".

"טוב מאוחר מאשר בכלל לא", אמר אתמול רמי לוי, הבעלים של רשת רמי לוי שיווק השקמה, על הורדת מחירי הקוטג'. "אני מבקש שתנובה ושאר החברות יעשו בדק בית ויורידו מחירים של עוד מוצרים".

יצרני מזון לא קיבלו את החלטת יצרניות מוצרי החלב בהתלהבות. "זה מעט מדי מאוחר מדי", אמר בכיר באחת מחברות המזון הגדולות. "אחרי כל כך הרבה ימים של שתיקה וסרבנות, ואחרי שהם חיכו כל כך הרבה זמן, הם כבר היו צריכים לעשות מהלך הרבה יותר גורף וגדול - לקחת גם גבינה ומעדן ועוד מוצרים ולהוריד את מחירם. זה היה מראה על הפנמה והליכה לקראת הציבור".

גם ברשתות השיווק הביעו תקווה שהקוטג' הוא רק המוצר הראשון מבין מוצרים רבים שהחברות יוזילו. "אנו שמחים על ההחלטה להוריד את מחיר הקוטג', אך זה עדיין לא מספיק. יש להוזיל במיידית גם את הגבינה הלבנה", נמסר מרשת מגה. "קבענו מחיר מטרה של 5.49 שקלים. זהו המחיר ההוגן לצרכן, ליצרנים ולרשתות", אמר זאב וורמברנד, מנכ"ל רבוע כחול, מפעילת רשתות מגה.

אך הקוטג' הוא כנראה המוצר הראשון והאחרון שיוזל בתקופה הקרובה, אף שמוצרים נוספים של תנובה ושטראוס ספגו אש בימים האחרונים עקב מחירם הגבוה, כמו המעדנים והגבינה הצהובה. "המחאה היתה מחאת קוטג'. ברור לנו שהצרכן צריך פתרון רחב ויש ועדה של משרד התמ"ת. כרגע צריך היה לתת פתרון מיידי על הקוטג'. כל מוצר אחר קשור לפתרון אחר שתמצא הוועדה", אמר שור מתנובה.

מנכ"ל שטראוס ישראל, ציון בלס, הפנה אצבע מאשימה למדינה: "לאור העובדה שהרשויות לא פועלות במהירות הנדרשת ליצירת מהלך כולל למען הצרכן ליצירת סל מוצרים בסיסיים במחיר שווה לכל כיס ולאורך זמן, החלטנו להוריד את מחיר המכירה של הקוטג' לקמעונאים ל-4.55 שקלים.

"אנחנו עדיין מצפים משאר הגורמים בשרשרת - ממשלת ישראל, החקלאים והקמעונאים - לתרום גם הם את חלקם להורדת המחיר ולהיענות לקריאתם הצודקת של הצרכנים".

בשופרסל המשיכו לקרוא להכניס לפיקוח סל בסיסי של 20 מוצרים שכל משפחה צריכה כמו מים, תחליף חלב לתינוקות ועוד. "צריך להכניסם לפיקוח, וכל אחד בשרשרת צריך לקחת על בזה חלק - יצרני חומרי הגלם, היצרנים, הקמעונאים והממשלות", נמסר מהרשת.

בשופרסל לא מתרגשים מהתרחבות המחאה בפייסבוק למעדנים וליוגורטים ומוסרים: "אנחנו לא חושבים שמישהו צריך להתעסק במחירו של מעדן יוגורט עם אוכמניות. זה לא מוצר בסיס".

קבוצת רבוע כחול ניצלה את המומנטום והתחילה להציע אתמול מבצעים על מוצרים בפיקוח, שישמשו חלופה עבור הצרכנים למוצרים היקרים יותר בכל קטגוריה. רבוע כחול, מפעילת רשתות מגה, הודיעה כי תוזיל ב-10% את המחירים של סל מוצרי היסוד הנמצאים תחת פיקוח. לדברי הרשת, מדובר בצעד שנועד לעודד קנייה של מוצרים הנמצאים תחת פיקוח ממשלתי.

בין היתר מוזילה הקבוצה לחם, חלב, אשל, שמנת חמוצה, חמאה, גבינה צהובה וביצים. ההוזלה תהיה תקפה ברשתות מגה, מגה בול, מגה בעיר ושפע שוק, ותימשך עד 10 באוגוסט. גם ברשת רמי לוי שיווק השקמה הוחלט להוריד את מחירי המוצרים שנמצאים בפיקוח ב-30% בממוצע.

"יצרני המזון מציעים מוצרים רבים המקבילים למוצרים שבפיקוח, אבל המחירים שלהם גבוהים בעשרות אחוזים", אמר זאב וורמברנד, מנכ"ל קבוצת רבוע כחול. "למרות מחאת הצרכנים הגוברת יצרניות המזון עדיין עיקשות בדעתן לא להוריד את מחירי המזון, ולכן חשוב שהציבור ידע כי ישנה אלטרנטיבה זולה ומשתלמת יותר בכל סל הקניות שלהם. בכוונתנו לעודד את הציבור לצרוך יותר מוצרים בפיקוח, בין היתר גם באמצעות מתן בולטות למוצרים אלה בסניפים".

"גם בלחמים יש פערים משמעותיים"

עוד מסר וורמברנד כי גבינת עמק במשקל זולה בכ-90% מגבינה ארוזה במקרר וחלב 3% בקרטון זול בכ-25% מחלב 3% מועשר בסידן בקרטון. "גם בלחם קיימים פערים משמעותיים בין הלחם האחיד והחלה שנמצאים בפיקוח ללחמים הארוזים שנמנים עם מוצרי הפרמיום", הוסיף וורמברנד.

ממגה נמסר כי על פי נתוני משרד התמ"ת, ההוצאות של משקי בית על מוצרים בפיקוח מהווים כ-11% בממוצע מההוצאה על צריכה של משקי הבית בישראל, וכוללים מוצרי יסוד הנמצאים בכל סל קניות ממוצע. אחת המטרות העיקריות של הפיקוח על מחירי מוצרים היא להגן על עליית מחירים של מוצרי יסוד בסיסיים.

עם זאת, על פי נתוני התמ"ת, לכ-60% מהציבור הישראלי אין מודעות לגבי חלק גדול מהמוצרים שנמצאים תחת פיקוח ממשלתי, כך שהוא לא מנצל את הגנת הפיקוח ממחירים גבוהים, ומשלם עשרות אחוזים יותר על מוצרים מקבילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker