"הרגולציה הכבדה במשק החלב לא מאפשרת מלחמת מחירים"

מרב בארי, הכלכלנית הראשית של רשות ההגבלים העסקיים לשעבר: מכסות היצור וההסדרה בחוק משק החלב לא מאפשרת גמישות

רם עוזרי

"בניתוח תחרותי של משק החלב לא ניתן להתעלם מתפקידה של הרגולציה", אומרת מרב בארי, לשעבר הכלכלנית הראשית של רשות ההגבלים העסקיים: "ההתערבות הממשלתית וההסדרה הרגולטורית הכבדה של משק החלב, תורמים לריסון התחרות ובמידה רבה הם ההופכים אותו מועד להתכנס לשיווי משקל אוליגולפולי בו המחירים גבוהים יותר ממחירי שיווי משקל תחרותי".

במשך 4 שנים כיהנה בארי בתפקיד הכלכלנית הראשית וכמשנה לממונה ברשות, ועשתה שורת תפקידים בה במשך עשור. בארי פרשה לפני כ-3 שנים, אחרי שפגשה במסגרת עבודתה כמעט כל שוק במשק הישראלי. בכלל זה את שוק המחלבות.

"שווקים שמתכנסים לשיווי משקל אוליגופולי הם שווקים בהם הריכוזיות גבוהה, יש מעט מתחרים וקיימים חסמי כניסה גבוהים למוצרים מתחרים - כמו חסמי יבוא. מאפיין נוסף שתורם לשיווי משקל מרוסן הוא כשהתחרות בין החברות מתקיימת בכמה שווקים במקביל", מסבירה בארי. "בשיווי משקל כזה, כל חברה נזהרת שלא להיכנס לשווקים בהם למתחרותיה יש יתרון. כל אחד מהצדדים יודע שהצד השני יכול להעניש אותו ולפתוח מלחמת מחירים במקומות שהכי יכאבו לו. זה יוצר ריסון הדדי, תחרות נמוכה ומחירים גבוהים יותר לצרכן".

בנוגע לתמונה התחרותית בשוק החלב, בארי סבורה כי מלבד מבנה השוק הבסיסי והאיסור על יבוא, יש לקחת בחשבון גם את הרגולציה תחתיה נתון הענף. לטענתה, מידת המעורבות של המדינה ברגולציה על שוק המחלבות והשווקים הקשורים כל כך גדולה, שקשה להאשים את החברות בכך שהן לא מתחרות: "מלחמת מחירים משמעותה הצפת השוק. לכן, כשאנחנו מצפים מחברה שתכנס למלחמת מחירים עם המתחרות שלה, צריך לוודא לפני כן שיש לה אפשרות להגדיל את הייצור בטווח הקצר. הדבר לא בדיוק אפשרי כשמדובר על שוק חלב שמנוהל לפי מכסות".

ואכן, שוק החלב נתון לרגולציה כבדה לא רק ביחס למחיר המטרה שמציבה מועצת החלב. המועצה, הפועלת תחת משרד החקלאות, קובעת גם מכסות של חלב. מכסות החלב של כל מחלבה קבועות מראש כך שאין להן אפשרות להציף את השוק או לחדור לשווקים חדשים מבלי לרכוש מכסות חדשות. לטענתה, מכסות היצור וההסדרה בחוק משק החלב לא מאפשרת גמישות.

המחלבות נופלות למשבצת של קבוצת ריכוז

מרב בארי

שיווי משקל לא תחרותי בשוק אוליגופולי לא מחייב תיאום בין החברות. מספיק שהן נזהרות כדי שהמחירים יהיו גבוהים מהמחירים התחרותיים. מצבים כאלה הם בדיוק מטרתה של הצעת חוק קבוצות ריכוז, שעברה בשבוע שעבר את ועדת הכלכלה של הכנסת. אם יעבור החוק בקריאה שניה ושלישית, הממונה על ההגבלים העסקיים יוכל להכריז על קבוצת חברות מצומצמת בענף מסוים שבו התחרות דלה כקבוצת ריכוז. ההכרזה תאפשר לו להורות על צעדים בענף כמו הסרת חסמי מעבר וחסמי כניסה, או להורות לחברות הקבוצה למכור אחזקות בחברות בנות באותו ענף.

"עוד לפני שמכריזים על החברות כקבוצת ריכוז", אומרת בארי, "המדינה יכולה להגביר את התחרות בשוק קודם כל באמצעות פתיחתו ליבוא. בנוסף, יש לראות כיצד ניתן להוריד את חסמי הכניסה למחלבות חדשות ולהוריד את חסמי ההתרחבות למחלבות קטנות. יש לבחון הצורך בניהול מכסות ולהגמיש את הרגולציה במידת האפשר. כמו כן, צריך לצמצם את הפטור הקיים בחוק ההגבלים העסקיים לתחום השיווק המשותף של תוצרת חקלאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker