הפחתת מחיר החלב הגולמי |

תנובה מוזילה 30 מוצרים; מחיר הקוטג' הוזל ב-4%

לפני כשבוע ננזפו המחלבות על ידי שר החקלאות, אורי אריאל, על כך שלא הורידו את המחירים - למרות הורדת מחיר המטרה של החלב ב-6.4% ביולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תנובה הודיעה היום (א') לרשתות השיווק על הורדת מחירים ליותר מ-30 מוצרים, לאחר שביום חמישי הודיעה החברה על הוזלת מחיריהם של חלק ממוצרי החלב שלה. לפני כשבוע ננזפו המחלבות על ידי שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, על כך שלא הורידו את המחירים - למרות הורדת מחיר המטרה של החלב (המחיר שמשלמות המחלבות עבור חלב גולמי) ב-6.4% ביולי. בהמשך לכך הודיעו במשרדי האוצר והחקלאות על הוזלת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-4.6%. ממשרד החקלאות נמסר כי הם מצפים מהמחלבות להוריד מחירים בהתאם להחלטה.

כעת הודיעה תנובה למחלבות על הוזלה בשיעור של 4%-7% במרבית המוצרים שהוזלו. לפיכך ירדו, בין השאר, מחיר המחירון של סמל המחאה על מחירי המזון, הקוטג', ב-4%, מ-4.51 שקל לגביע ל-4.33 שקל לגביע; ומחיר גבינת לבנה 9% ירד בשיעור של 6.8%, ממחיר של 3.7 שקלים ל-3.45 שקלים. מדובר בהוזלה נרחבת יותר מזו אשר הודיעה עליה שטראוס ביום חמישי על 15 מוצרים, בשיעור של 2.5%-6.7%.

גם בחברת טרה, שמחזיקה בחברה המרכזית למשקאות, אמרו כי בכוונתם להודיע השבוע לרשתות על הורדת מחירים.

חלב תנובהצילום: דן קינן

בכל המקרים מדובר בהורדת מחיר המכירה לקמעונאים, מכיוון שלפי חוק החזון, למחלבות אסור לקבוע את מחיר המכירה המומלץ לצרכן. השאלה כעת היא אם הרשתות יגלגלו בתגובה לכך את הורדת המחירים אל הצרכנים, ולא ישאירו אותן בכיסיהן.

בעקבות החתימה על הצו והפחתת מחיר החלב הגולמי, פנה השר אריאל בתחילת השבוע שעבר במכתב תקיף למחלבות - ודרש שלצד הוזלת המוצרים שפיקוח, יוזלו מוצרי החלב שאינם מפוקחים. "אני דורש באופן חד-משמעי כי לצד הפחתת המחיר למוצרים שבפיקוח, תביאו לידי ביטוי מובהק את הפחתת מחיר החלב גם על מוצרי החלב שאינם בפיקוח. מדובר בהפחתה שכל מטרתה נועדה להגיע לכיסו של הצרכן - ולא על מנת להעשיר את קופתכן", כתב אריאל.

במכתבו, הוסיף השר אריאל כי "מתוקף תפקידי כשר החקלאות, אני מודיע שבכוונתי להפעיל יחידת פיקוח שתבדוק כי אכן הוזלו המחירים גם במוצרים שאינם בפיקוח. במידה ואמצא כי לא נעשה כן, והרווח מהפחתת מחיר החלב מגולגל לידי החברות - אפעיל את מלוא סמכויותי בכדי לכפות על החברות המשווקות את הוזלת מוצרי החלב שאינם בפיקוח, ואשקול הכנסת מוצרים נוספים לפיקוח".

בנוסף לכך, אריאל פנה לממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בדרישה לבחון מיידית חשש לתיאום מחירים בין המחלבות. זאת, לאור פרסומים וציטוטים מפי "גורמים במחלבות" - שלפיהם, מתכוונות החברות להוריד את מחירי המוצרים המפוקחים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker