עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מחיר המטרה של החלב יעלה אך טרם הוחלט באיזה שיעור. הדיון של ועדת היישום במשרד החקלאות בנושא עליית מחיר המטרה של החלב (המחיר שמשלמות מהחלבות לרפתנים עבור החלב הגולמי. עד"מ) הסתיים היום ללא החלטה, לאחר שהנוכחים בדיון לא הצליחו לגבש החלטה לגבי שיעור העלייה. לדברי מקורב, קיימים מספר תרחישים - מעלייה של שיעורים בודדים נמוכים ועד התייקרות של 7%.

המשמעות לצרכן היא שהמחלבות השונות, בהן תנובה שטראוס וטרה, עשויות להודיע כי בעקבות עליית המחיר שהן משלמות על חלב גולמי, הן נאלצות לייקר מחירים לצרכנים. מחירם של המוצרים המפוקחים לא צפוי להעלות זה בשלב זה, אך מחירם כן צפוי להתעדכן בתוך מספר חודשים.

"לפי הנוסחאות המחיר אמור לעלות אבל עכשיו המאבק הוא האם פוליטית ניתן עכשיו להעלות מחירים ובכמה. שר החקלאות ושר האוצר, שיחתמו על הצו, לא רוצים להיראות כמי שגורמים ליוקר המחיה. זה כל הסיפור עכשיו. השרים צריכים להחליט בכמה הם מאשרים להעלות את המחיר", אומר בכיר במשרד החקלאות.

מוצרי חלב בסופרמרקט
מוצרי חלב בסופרמרקטצילום: חגי פריד

בענף יש הטוענים כי מחיר המטרה ממילא מנופח ו"יש הרבה רפתנים שעושים הרבה כסף על מחיר המטרה הזה".

דו"ח צוות המשנה לבדיקת משק החלב של ועדת קדמי קבע כי ישנן בעיות מבניות בכל הנושא של קביעת מחיר המטרה. כך נכתב למשל ש"אופן עריכת הסקר וקביעת המחיר מהווים תמריץ לניפוח עלויות הרפתות המשתתפות בסקר. מעורבותה של מועצת החלב ונציגי המגדלים בעריכה ופיקוח על הסקר ועל עדכון המחיר מטים את המחיר למעלה לטובת היצרנים".

עוד קבע הדו"ח כי "המדדים אליהם מוצמד מחיר המטרה הינם רבים מאוד והועדה לא זיהתה בכך כל צורך אמיתי. חלק מהמדדים אינם מדדי למ"ס בלתי תלויים אלא מבוססים על מחירונים המפורסמים ומעודכנים באמצעות החקלאים. נוהל העדכון, המעוגן בתקנות מכח חוק החלב, אינו מאפשר מעקב שקוף ובהיר אחרי עדכון המחיר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker