רואה החשבון יורם אברמזון יבצע מיפוי רווחיות קמעונים עבור ועדת המחירים

הוועדה בוחנת רווחיות ספקים ורשתות בכ-20 מוצרים מפוקחים בסך 3.7 מיליארד שקל מכירות בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת המחירים הבינמשרדית בראשות משרד האוצר שכרה את שירותיו של רואה החשבון יורם אברמזון לבחינת רווחיות הקמעונאים במוצרי המזון המפוקחים, בהם מוצרי חלב, לחם, ביצים ומלח. הועדה בוחנת את הרווחיות לאורך שרשרת היצור של המוצרים, במטרה לאתר את הסיבות לעליות המחירים, כחלק ממדיניות שר האוצר, יאיר לפיד, לפעול להורדת מחירי מזון. כיום נמצאים בפיקוח 20 מוצרי מזון שהיקף מכירותיהם השנתי עומד על כ-3.7 מיליארד שקל.

בדיקות שנעשו עד כה התמקדו בחקלאים, מחלבות ועלויות שיווק ביצים. מחלסות ומאפיות טוענות, כי הקמעונים מחוללים את עליות המחירים הגדולות ביותר, אולם קמעונים טוענים לרווחיות נמוכה מזו של המחלבות. על פי חלק מההערכות, הרווחיות הנמוכה יחסית של הקמעונאים נובעת מחוסר יעילות בפתיחת סניפים רבים.

צילום: דן קינן

עוד בוחנת ועדת המחירים את נוסחת סוארי לקביעת ההכרה ברווחיות מונופול מפוקח. בדיקה זו צפויה להסתיים בקרוב. ממשרד האוצר נמסר כי תוצאות הבחינה של המרווח הקמעונאי יאפשרו לוועדת המחירים לאתר כשלים ביחסים המסחריים בכל שרשרת הערך של המוצרים בפיקוח, ובמיוחד במקטע השיווק, ולהפעיל את הכלים שבסמכותה על מנת להמליץ לשרים לנקוט בצעדים ההכרחיים לתיקון הכשלים, לצורך שמירה על רמת מחירים הוגנת עבור הצרכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker