הצעה: חוק המזון יאסור על ספקים להעניק הטבות לרשתות השיווק - מחירי מזון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הצעה: חוק המזון יאסור על ספקים להעניק הטבות לרשתות השיווק

ח"כ ברוורמן יציע בוועדת המזון לאסור על ספקים לתמרץ רשתות לקדם את מוצריהם באמצעים כספיים, כמו השתתפות בעלויות פתיחת סניפים ■ בכיר ברשת שיווק: "זה לא ישנה את המחירים - תמיד יהיו הנחות ולא רלוונטי איך יקראו להן"

5תגובות

 יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, אבישי ברוורמן, מציע לכלול בחוק המזון סעיף האוסר על ספקים לשלם לרשתות כל תשלום שאינו קשור ישירות למחיר המוצר. ההצעה נועדה למנוע תשלומי בונוסים והנחות, כמו השתתפות בהסבת סניף לפורמט חדש, בונוס סוף שנה או תשלום בגין שטח מדף למוצר חדש. לדבריו, המהלך מתואם עם רשות ההגבלים העסקיים.

הנפגעים העיקריים מההצעה צפויים להיות הרשתות, אך גם הספקים הגדולים, שיאבדו חלק מהאמצעים שאיפשרו להם להגדיל מכירות בצורה שלכאורה אינה תחרותית, מכיוון שיצרה פער בין יכולותיהם הפיננסיות לאלה של ספקים קטנים. הבונוס יצר תמריץ אצל הרשת להגדיל את המכירות של מוצרים שבגינם קיבלה אותו.

"אני מתכוון להציע להוסיף להצעת חוק המזון איסור מוחלט על התשלומים של ספקים לרשתות, שאינם קשורים למוצר", אמר ברוורמן. "כל הבונוסים ייאסרו, תשלומים לשטח מדף ותשלומים אחרים שאין בינם למוצר קשר ישיר. נתיר רק הנחות ישירות למוצר, ואז הכל יהיה שקוף לצרכנים. זה יאפשר ליצרנים קטנים להתחיל להתחרות. הציבור יראה מה המחיר ולא יעמיסו דברים אחרים על המוצר. לאחר התוספת לחוק, התחרות תהיה רק על מחיר המוצר".

המשא ומתן על תנאים מסחריים בין רשתות השיווק והספקים לא נפסק בדיון על מחיר המחירון הקמעוני של המוצר. מעבר להנחה שהספק נותן לרשת בהתאם לגודלה וכוחה, יש אינספור הנחות ובונוסים, כשהגדולים בהם הם בונוס סוף שנה, הנחת פתיחת סניף, הנחת שינוי שם, הנחת פרסום, הנחת סדרנות עצמית והנחת השקת מוצר. ספקים טענו שתמריצים שהרשתות מחייבות אותם לשלם להם, כחלק מההסכם המסחרי ביניהם, גורמים להם לגלגל עלויות אלה על הצרכן. בנוסף, טוענים ספקים קטנים כי המצב מקשה עליהם להתחרות בגדולים.

חגי פריד

הנוסח הסופי של הסעיף עדיין לא נקבע סופית ולא ברור אם יהיה כללי או פרטני. עם זאת, זו רוח ההצעה של ברוורמן: ספק גדול לא יתקשר עם קמעונאי בהסכם הכולל הנחות יעדים (השגת יעד מכירות וכו'), במישרין או בעקיפין. אין באמור לגרוע מתוקפם של הסכמים הכוללים הנחות כמות בלבד, כשהנחה זו נקבעת לכל מוצר בנפרד, ללא התניה וקישור בין המוצרים.

כמו כן, ספק גדול לא יעניק הטבה או גמול לקמעונאי גדול אלא במסגרת הורדת מחיר המוצר עבורו. ספק גדול לא ישלם וקמעונאי לא יקבל כל אחד מהתשלומים הבאים או תשלום דומה: תשלום על שטח מדף, דמי הסבת סניף, תשלום להחדרת מוצר חדש הנקבע לפי יעד מכירות מיוחד, תשלום על חיבור למערכת מחשב, חיובים חד־צדדיים בסוף חודש או עבור החזרות וקנסות ותשלומים על סדרנות.

הצעת ברוורמן מבהירה כי הנחות יעדים כוללות את כל ההסכמות בין ספק גדול לקמעונאי המזכות את הקמעונאי בגמול (לרבות הנחות, בונוסים וכל תשלום אחר) על השגת יעדי מכירה של מוצר, או עבור השגת יעדי מכירה מצרפיים של כמה מוצרים.

ועדת המזון (ועדת קדמי) זיהתה את העלויות הנוספות המגולגלות לצרכן משורת סעיפים שקיימים בין קמעונאים לרשתות, אך טיפלה רק בחלקן. הצעת החוק שהוגשה לממשלה לא עסקה בתשלומי הספקים הגדולים לרשתות. מקורבים לדיוני ועדת המזון אמרו שחלק מהבעיות האלה נפתרו באמצעות סעיפים בחוק המפרטים איסורים בין ספקים לרשתות, או מגבילים פתיחת סניפים משיקולי תחרות גיאוגרפית. לדבריהם, חברי הוועדה קיבלו את עמדת הרשתות שהתנגדו לשינויים בתשלומים, ושטענו כבר אז כי יגבו את הכסף בדרכים אחרות. "היה ברור שאם קמעונאי יכול לקחת כסף הוא ימצא את הדרך לקחת אותו", אמר אחד מחברי הוועדה.

"ההנחות לשופרסל ומגה גדולות יותר"

ברשתות השיווק טוענים גם כעת כי גם במידה שיבטלו את התמריצים הדבר לא יביא לשינוי. לדברי בכיר ברשת שיווק בינונית, "אני בספק ענק אם דבר כזה יעבור בהצבעה בכנסת, אבל גם אם יעבור זה לא ישנה את המחירים והתחרות. בעסקות בין קמעונאי לספק תמיד יהיו הנחות ולא רלוונטי איך יקראו להן. לדוגמה, אם ההנחות והבונוסים שאני מקבל מספקים מיתרגמים להנחה כוללת של 10% מהמחיר אני פשוט אבקש מהספק עוד 10% הנחה ממחיר המוצר". לדבריו, יש היגיון במנגנון התמריצים הנוכחי, גם אם הדבר מקשה על ספקים קטנים.

אמיל סלמן

לדברי רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, אין לו בעיה עקרונית עם ביטול ההנחות והבונוסים, "מכיוון שבכל מקרה שופרסל ומגה מקבלות הנחות גדולות יותר", אך הדבר לא יביא להורדת מחירים. "במקרה שלנו כל ההנחות עוברות לצרכנים. כשפותחים חנות ומקבלים הנחה אז מעבירים אותה לצרכן עם מחירים נמוכים יותר, וכך גם לגבי הנחות אחרות. אם לא נקבל את ההנחות נצטרך לעבוד על רווח גולמי גבוה יותר כדי לכסות את ההוצאות. במקום לדאוג להוריד הוצאות כמו ארנונה מים וחשמל, מציעים שינויים שלא יועילו".

ספק קטן סיפר כי "הרשתות מוכנות להכניס את המוצרים שלנו רק אם אנו מציעים מחיר נמוך מהמותג המוביל, ובאותה נשימה הן דורשות הנחות גדולות בהרבה מאלה שהן מבקשות מספקים גדולים. אם ספק גדול נותן בונוס סוף שנה של 3% מהמכירות, מאתנו מבקשים הנחה של 10% מהמכירות. אומרים 'אתה ספק קטן, אז 10% מהמחזור בכל מקרה מכניס לנו פחות כסף מ–1% מהמחזור של תנובה או שטראוס'".

לדברי איל עופר מתנועת ישראל יקרה לנו, התומכת במהלך, "היצרן הגדול משתמש בכוחו מול הרשת והיא משתמשת בכוחה מול הספק הקטן. אנחנו רוצים לאפשר ליצרן הקטן להתחרות, בתקווה שזה ייצור דינמיקה של הורדת מחירים".

"הרשתות גורמות לספקים להעלות מחירים"

דו"ח הביניים של ועדת המזון קבע כי "בין מקטע האספקה למקטע השיווק מתקיימת שורה של קשרים, הסדרים ונוהגים שעלולים לחזק את מעמד הגורמים הדומיננטיים בענפים שונים ולהפחית תחרות בין הספק או הקמעונאי למתחרים. יש מקרים שבהם רשתות השיווק משתמשות בשלל שיטות כדי להגדיל את פדיונן ומעמדן התחרותי, ובכך גורמות לספקים להעלות מחירים משמעותית מעבר להתייקרות התשומות הריאליות".

הוועדה ציינה, בין השאר, כי מתקיימים מתן אשראי למימון פתיחת סניפים, סיכום של בלעדיות על מבצעים, שימוש בכוח שוק בתחום אחד כדי לדחוק מתחרים בתחום אחר, שינויים למפרע בחוזים בין ספקים לקמעונאים ללא הסכמת הספקים, וכן השתלטות על שטחי מדף ודחיקת מתחרים. היא קבעה כי "במקרים רבים, התוצאה של הסדרים אלה היא פגיעה בצרכן, שכן כדי לממן את הקשרים, נאלצים הספקים להעלות מחירים. סביר שהעלאת מחיר זו תהיה כפולה - הן בשל התייקרות התשומות בעולם והן בשל דרישות הרשתות להסדרים כאלה ואחרים".

"ידן של ענקיות המזון תהיה על העליונה"

איציק אלרוב, ממקימי תנועת "הצרכנים" אמר בתגובה, כי "מענק הבונוסים יוצר בעיה כפולה אשר משפיעה מהותית על יוקר המחיה. הראשונה, במקום שתתקיים תחרות בין מוצרים, תשלום הבונוס יוצר מצב של תחרות בין חברות וכאן ברור שכוחן וידן של ענקיות המזון תהיה על העליונה. הבעיה השנייה היא שהבונוסים מעודדים את רשתות המזון להסכים לעליות מחירים תכופות ולעיתים רבות מיותרות".

יעקב לבי מתנועת הצרכנים ורכז פורום הארגונים החברתיים כלכליים אמר כי "ככל שהחברה שלך קטנה יותר - כך אחוזי הבונוס שאתה נאלץ לשלם גבוהים יותר. העלויות הללו בסופו של תהליך מושתות על ציבור הצרכנים והן מהוות גורם משמעותי בהתייקרויות המחירים". 

תנועת הצרכנים הציעה לוועדת המזון לאסור תשלום בונוסים או כל תשלום אחר מהספק לקמעונאי שאינו עבור המוצר. האיסור כולל הנחה רטרואקטיבית על מחירי מוצרים, הענקת אשראי עבור היקף מכירות, תשלומים עבור פתיחת חנויות/רשתות חדשות, תשלום בעבור שינוי פורמט רשת, תשלום בעבור השתתפות בפרסום, תשלום עבור שטחי מדף או דמי החדרת מוצרים חדשים לשוק.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#