מתווה לוקר לענף החלב יוצא לדרך: משרד האוצר היקצה 80 מ' ש'

היום אישרה ועדת שרים את שינוי החקיקה שהציע שר החקלאות, יאיר שמיר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום את שינוי חוק החלב על פי נוסח שהציע שר החקלאות, יאיר שמיר. מחר צפןוי משרד האוצר לאשר העברת 80 מליון שקלים שיתניעו את הרפורמה במשק החלב שגיבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. בשבוע שעבר מינה שמיר ועדת מעקב להסכם התייעלות משק החלב.

על פי המתווה, יגיע גודל הרפת למינימום של 70 פרות חולבות, בהיקף כושר ייצור שנתי שלא יפחת מ-700 אלף ליטר. תהליך ההתייעלות הוגדר בין השנים 2016-2013. מחר תדון ועדת החריגים של החשב הכללי במשרד האוצר על הקצאת 80 מיליון שקל ליישום המתווה, זאת לאחר ששר החקלאות, יאיר שמיר ושר האוצר, יאיר לפיד חתמו בשבוע שעבר על כתב המינוי של ועדת המעקב שהקמתה נדחתה בממשלה הקודמת.

שר החקלאות יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

בראש הוועדה שמינה שמיר עומדת ד"ר תניב רופא, סגנית בכירה למנהל הרשות לתכנון במשרד החקלאות ומשמשת גם יו"ר מועצת החלב. תפקיד הוועדה הוא לעקוב אחר יישום מתווה לוקר ובמידת הצורך להמליץ לשרי החקלאות והאוצר על הצעדים הדרושים לעדכון התוכנית.

המהלך התאפשר לאחר ששר החקלאות, יאיר שמיר הקים את ועדת הערר למתווה לוקר ולאחר שהעביר לאישור ועדת שרים לחקיקה היום את תיקון החקיקה הנדרש בחוק משק החלב. במועצת החלב, ארגון המאגד את יצרני החלב והמחלבות, נרשמו 54 רפתנים שמעוניינים להיכנס למיתווה ולמכור רפתות קטנות. לפיכך מעריכים במועצה, כי המתווה יוכל לצאת לדרך מייד עם אישור העברת הכספים.

מתווה לוקר נועד לקדם רפורמה בענף הרפתות שתשפר יעילות ותוריד את מחיר החלב למחלבות (מחיר המטרה) וכתוצאה מכך את מחיר החלב ומוצריו לצרכנים. בממשלה מעריכים כי ההוזלה לצרכנים תתבטא ב-300 מיליון שקל בשנה. המתווה שגובש בהסכמה בין הממשלה ליצרני החלב ואושר באוקטובר 2012 קובע, כי בעלי רפתות קטנות יוכלו למכור את מכסת החלב שלהם לבעלי רפתות אחרים במושבים. התמורה שיקבלו תחושב לפי מכירת מיכסות יצור חלב. הממשלה תשלם למוכר 2.6 שקלים לכל ליטר חלב והקונה ישלם לו 20 אגורות

בנוסף. מחיר החלב נקבע במערכת מתואמת בין הממשלה ליצרנים ולא בשוק החפשי. המחיר משקף את עלויות היצור ולכן, רפתות קטנות בהן היעילות נמוכה יחסית גורמות לקביעת מחיר גבוה מזה של הרפתות הגדולות.

על פי המתווה, יגיע גודל הרפת לפחות ל-70 פרות חולבות, בהיקף כושר ייצור שנתי שלא יפחת מ-700 אלף ליטר. תהליך ההתייעלות הוגדר בין השנים 2016-2013. הקצאת הכספים התאפשרה לאחר ששר החקלאות, יאיר שמיר הקים בשבוע שעבר את ועדת הערר, שהקמתה נדחתה בממשלה הקודמת. בראש הוועדה עומדת תניב רופא, העומדת בראש הרשות לתכנון במשרד החקלאות ומשמשת גם יו"ר מועצת החלב. תפקיד הוועדה הוא לעקוב אחר ישום מתווה לוקר ובמידת הצורך להמליץ לשרי החקלאות והאוצר על הצעדים הדרושים לעדכון התכנית.

הצעת תיקון החוק שהגיש היום שמיר לממשלה נועדה לתקן את חוק משק החלב מ-2011 כך, שבארבע השנים הקרובות ניתן יהיה ליישם את מתווה לוקר. על פי החלטת ממשלה מאוקטובר 2012, על משרד האוצר לתקצב עבור משרד החקלאות גם אמצעים לשיפור המחקר בנושא הרפתות וההדרכה לרפתנים להגברת יעילות.

שייקה דרורי, מנכ"ל מועצת החלב אמר, כי ישנה רשימה של כ-54 מגדלים שמבקשים לפדות מכסתם על פי מתווה לוקר, והם מציעים למכירה כ-28 מיליון ליטר חלב שמייצרות 280 פרות. על פי תמחור המתווה, מדובר בכ-73 מיליון שקל. "אנחנו ממתינים לכך שהממשלה תעמוד בהתחייבות ותעביר את הכסף", ציין דרורי. "אם התקציב יאושר ביום שני, נתחיל להניע את המהלך. זה מהלך שיביא בהחלט להתייעלות הענף כי מדברים על קטנים שייצאו מהמעגל".

לדבריו, לא תהיה בעיה של קונים כיוון שהמתווה מדורג ובשלב ראשון רפתנים שירכשו את הפרות לא יצטרכו להשקיע בהרחבת הרפתות אלא לשלם 20 אגורות לליטר. "אני לא רואה רפתנים שיסרבו, זה כמו להציע רכב חדש ב-1,000 שקל", אמר דרורי. "בשלב ראשון מדובר בתוספת של 7-4 פרות למגדל, ולכל אחד יש מקום ברפת לעוד כמה פרות. ההשקעה הגדולה תהיה בשנה השלישית לרפורמה, אז יקבלו הרוכשים 40-30 אלף ליטר חלב שיחייבו השקעה בהתרחבות והתייעלות. אנחנו מאמינים, שב-200 מיליון שקל שהוקצו למתווה יימצא גם כסף לסייע לרפתנים להגדיל רפתות על פי קריטריונים שייקבעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker