מי מייקר את הפירות והירקות? משרד החקלאות ומועצת הצמחים

מפיק מחירון הירקות ירקום טוען כי המחירונים הרשמיים גבוהים מהמחיר הסיטוני בפועל ■ מועצת הצמחים: אנו היחידים שמסתמכים על מידע רחב

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

 "מועצת הצמחים ומשרד החקלאות מעלים את מחירי הפירות והירקות לצרכן, כשהם מפרסמים מחירים הגבוהים בעשרות אחוזים ממחירי העסקות הסיטוניות בפועל" - כך אמר אתמול אמנון קדם, בעלי חברת ניסן מחשבים, שהחלה להפיק מחירון חדש למחירים סיטוניים של ירקות בשם ירקום. קדם הוסיף כי מחירוני מועצת הצמחים ומשרד החקלאות, הסוקרים את העסקות הנערכות בשוק הסיטוני בעל פה, גבוהים ב-15%-40% מהמחיר הסיטוני שנרשם על ידי ירקום.

השוק הסיטוני הוא המרכז שבו נערך מדי יום מסחר של ירקות ופירות בין החקלאים לסיטונאים ‏(המשווקים את התוצרת‏). המחירים הנקבעים בין החקלאים לסיטונאים הם הבסיס למחיר לצרכן, בתוספת עמלת תיווך ‏(הרווח הקמעוני‏). כיום יש שלושה גופים שסוקרים את מחירי העסקות בשוק הסיטוני: משרד החקלאות ומועצת הצמחים שעושים זאת בעל פה, ובחצי השנה האחרונה הצטרף סוקר שלישי, חברת ניסן מחשבים, המספקת תוכנות מחשוב לסיטונאי ירקות, ומאמתת את המידע שמתקבל בעל פה מהסיטונאים עם החשבוניות שהונפקו. המחירונים מתפרסמים מדי יום באתרים של הגופים הרלוונטים.

השוק הסיטוני בצריפין. מחזור שנתי של 1.22 מיליארד שקל )למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: אייל טואג

מאחר שמחירי השוק נקבעים על בסיס מחירי מועצת הצמחים, המחירים מגולגלים בהמשך לצרכנים שמשלמים מחיר גבוה מהנדרש. לדבריו, על פי נתונים שברשותו, המחזור השנתי של הירקות בשוק הסיטוני בצריפין הוא 1.22 מיליארד שקל. המשמעות היא שפערים של עשרות אחוזים עשויים להגיע לתשלום נוסף של עשרות מיליוני שקלים, שמגולגלים בסוף לצרכן.

"נתוני מחירון ירקום נאספים בשוק הסיטוני בצריפין בכל יום בשעות הבוקר המוקדמות ‏(5:00-6:00‏) ומחושבים על פי נתוני העסקות שבוצעו בפועל, במטרה להפיק את המחירון האמין והמדויק ביותר שקיים כיום בישראל", אמר קדם. "אנחנו מיצרים מחירון מרצפת היצור של השוק הסיטוני. אנחנו עוברים מול סיטונאים בצורה ממוחשבת ואוטומטית".

מהשוואה שנערכה בין המחירונים הסיטוניים של ירקות המתפרסמים בישראל מדי יום עולה, מוכיחה כי מחירון "ירקום" הוא לרוב המחירון הנמוך ביותר. המחירונים מתפרסמים זה שנים על ידי מועצת הצמחים ומשרד החקלאות, שני גופים המקורבים לחקלאים. מועצת הצמחים מייצגת אותם ומשרד החקלאות פועל להגן על האינטרסים שלהם בממשלה.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "אתר האינטרנט החדש מבצע תהליך בדיקת מחירים בדומה לבדיקת המשרד באמצעות סוקר. עם זאת בדיקתם נעשית רק בשוק בצריפין, ולא כמו הבדיקה שלנו הנעשית בכל שוקי הסיטונות בארץ. עם זאת, תמיד נשמח ללמוד מכל גוף בנושא".

ממועצת הצמחים נמסר כי מחירון מועצת הצמחים הוא היחיד שמבוסס על מידע רחב מכלל סיטונאי השוק, ולכן מחיריו דומים למחירון הרשמי של משרד החקלאות, הדוגם את המחירים בנפרד. כגוף ציבורי הפועל על פי חוק, אין אנו קובעים את המחירים כי אם סוקרים אותם, באופן הנרחב ביותר, מדי בוקר, ומפרסמים לתועלת גורמי המסחר, השיווק והחקלאים מגדלי הירקות".

"המחירים בפועל נמוכים בעשרות אחוזים מהמחירון"

שוק צומח

מחירי ירקות מבוססים על מחירים סיטוניים שמפרסמים משרד החקלאות ומועצת הצמחים. אלא שנראה, כי מחירונים אלה מבוססים על תישאול בעל פה, שלא ברור עד כמה הוא משקף את המציאות. יתר על כן, פעילים בשוק הסיטוני אומרים כי עסקות רבות נסגרות במחיר שלרוב נמוך מהמחיר במחירון.

גורם המקורב לשוק הסיטוני אמר אתמול כי המחירים הסיטוניים של מועצת הצמחים נקבעים בצורה חובבנית, על סמך תשאול בעל פה של כשבעה סיטונאים מתוך ה–40 שפועלים בצריפין. לדבריו, המחירון של משרד החקלאות נקבע בצורה חובבנית לא פחות, כשהסוקרת של המשרד מגיעה לצריפין סביב 9:00 בבוקר, כשרוב החנויות כבר סגורות.

"הסוקרת של משרד החקלאות מקבלת מידע לפי האינטרסים של הסיטונאי", אמר המקורב. "מכיוון שהמחירון מתפרסם אחרי המסחר, הוא אינו רלוונטי. לגבי המחירון של מועצת הצמחים, כולם יודעים שהוא מוטה כלפי מעלה. כולם יודעים שהמחירים בפועל נמוכים בעשרות אחוזים מהמחירון. מועצת הצמחים מייצגת את האיכרים, שיש להם עניין בהעלאת המחירים", הוסיף המקור.

לדבריו, "סיטונאים גדולים, כמו רשתות שיווק, משחקים משחק כפול: לחקלאים הם לוחצים את המחיר מתחת למחירון, אבל לצרכנים מציגים את מחיר המחירון פלוס הרווח הקמעונאי לכאורה". כך, למעשה, גורמים המחירונים המוטים למעלה לעליות מחירים לצרכנים ומטעים חישובים של הלמ"ס.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "הסוקרת מגיעה לשוק הסיטוני בשעות הבוקר המוקדמות. הסוקרת אינה בודקת מספר מצומצם של סיטונאים, אלא את כולם".

ממועצת הצמחים נמסר כי "סוקר המועצה בוחן מספר גדול של סיטונאים ומשקלל את נתוני המכירות. מחירון המועצה מתפרסם ב–7:00 בבוקר ומשמש בסיס למסחר הסיטונאי. במועצה מודעים לכך שייתכן שהמחירים מוטים משיקולים אינטרסנטים של הסיטונאים, אך היא אינה קובעת מחירים, אלא מבססת את המחירון על נתונים שנמסרים לה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker