מנהל שיבא המליץ על "קואליציה ציונית" - החרדים מאיימים בחרם

במאמר שפירסם המליץ פרופ' זאב רוטשטיין לראש הממשלה להקים קואליציה עם מפלגות המרכז ו"המפלגות החדשות". אנשי יהדות התורה פירשו את הדברים כניסיון להדיח את סגן שר הבריאות והגיבו במתקפה בעיתונות החרדית ■ רוטשטיין: זו מדיניות פסולה של סתימת פיות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> עימות חזיתי בין מנהל שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, למפלגת יהדות התורה עלול להידרדר לחרם על בית החולים: אנשי יהדות התורה, ובעיקר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, זועמים על מאמר שפירסם רוטשטיין בתחילת השבוע ב"ידיעות אחרונות", שבו רמז כי על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקים ממשלה ללא חרדים.

מנהל בית החולים שיב"א, זאב רוטשטייןצילום: אמיל סלמן

"19 המנדטים שקיבל יאיר לפיד ומפלגתו החדשה יש עתיד, כמו גם 12 המנדטים שקיבלו נפתלי בנט ומפלגתו החדשה-ישנה הבית היהודי, נותנים מקום לתקווה שמשהו בכל זאת עשוי להשתנות פה", כתב רוטשטיין. "אם נתניהו ישכיל להתגבר על לחצים, פחדים וחשיבה חלודה אודות שותפים טבעיים ואינטרסים צולבים, עליו להקים קואליציה ציונית ופטריוטית הכוללת גם את המרכז ובו המפלגות החדשות שקמו על פי החלטת הבוחר. יחד עם לפיד, בנט, ציפי לבני ושאול מופז יוכל נתניהו להיות חתום על שינוי משמעותי שהציבור בישראל מייחל לו".

הדברים של רוטשטיין הקפיצו את אנשי יהדות התורה, שפירשו אותם כניסיון להדיח את ליצמן מתפקיד השר הממונה והגיבו במתקפה משולבת בעיתונות החרדית: "הצביעות בהתגלמותה: מצד אחד פונה בית החולים שיבא לציבור החרדי ומבקש ממנו לבוא וליהנות משירותיו באגפי ומחלקות בית החולים (...) בשל ההכנסות הגבוהות לבית החולים בשל כך, ומצד שני קורא מנכ"ל בית החולים לראש הממשלה לזנוח את שותפותיו הטבעיות, הסיעות החרדיות, ולהקים ‘קואליציה ציונית'", נכתב במאמרים שפורסמו בהבלטה ביתד נאמן ובהמודיע, שני העיתונים המפלגתיים המשתייכים ליהדות התורה.

עוד נכתב כי זו "התערבות פסולה וצבועה בנושאים ערכיים ופוליטיים" מצד רוטשטיין ש"שכח את תפקידו", וכי "אישי ציבור מחו על התערבות בוטה זו, שבה מנהל בית חולים מביע דעתו נגד שותפות פוליטית עם סיעות מסוימות, דבר הניכר היטב בין שורות מאמרו".

הדברים נכתבו על רקע היחסים העכורים בין ליצמן לרוטשטיין בעקבות פרשיות שונות ובהן ביקורת חריפה שמתח רוטשטיין על ליצמן בתקופת שביתת הרופאים וההחלטה לפטר את רוטשטיין מתפקידו הנוסף כיו"ר ועדת הניידות. כמו כן, בין השניים היו התנגשויות נוספות על רקע אישי. האיומים בחרם על בית החולים שיבא לא נכתבו במפורש בעיתונות החרדית, אך נאמרו בשיחות עם עיתונאים.

האם אכן יממשו החרדים את איומם להחרים את בית החולים? לדברי גורם המקורב לליצמן, זה בהחלט תסריט אפשרי: "יש לכך סיכוי, אם לא תבוא הבהרה או התנצלות מצדו. בציבור החרדי יש מושג של עסקני רפואה, כמו הרב פירר והרב פישר. בסופו של דבר הטלפונים הקריטיים מגיעים מהם והם מאוד מושפעים מהלך הרוח. אם הם יבינו שהמקום הזה, תל השומר, הוא בלתי רצוי - תהיה המלצה להעדיף מקום אחר על בית החולים הזה. אני לא רואה חרם גורף של רבנים, אבל המלצה להעדפה של מקומות אחרים".

רוטשטיין אמר בתגובה כי "ההמלצה שלי במאמר מדברת על ‘שינוי בריא' וכוללת רשימת נושאים רחבה. בהחלט קראתי להרחבת הקואליציה והתייחסתי לשתי המפלגות החדשות המסמנות על-פי תפישתי, את הכמיהה לשינוי החברתי. כמובן שלא קראתי להחרמה של דתיים או חרדים, הדגש במאמר שלי הוא על קואליציה ציונית ופטריוטית הכוללת 'גם' (במקור) את המרכז והמפלגות החדשות שקמו על-פי החלטת הבוחר.

"אציין כי מעולם לא היתה לי התבטאות או פעולה אנטי-דתית או אנטי-חרדית, להיפך, גדלתי בבני ברק ואני חי עם אוכלוסייה זו כל חיי ומכבד אותה מאוד. בתוקף תפקידי אני דואג לבריאותה ולצרכיה ברגישות הנדרשת.

"יש מי שמנסה וללבות אש נגד זכותי להתבטא. מדיניות פסולה זו של סתימת פיות חייבת להיעלם ממדינתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker