ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות אישרה: התייקרות של 4.5 אגורות לביצה

(עדכון) הבוקר חידשו יצרני הביצים את אספקת הביצים שווקים ורשתות השיווק בעקבות הסכמת האוצר להוסיף ליצרנים 4 אגורות לביצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(עדכון)   ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות החליטה בצהריים כי יש להעלות את מחיר הביצים ב-4.5 אגורות לביצה. הוועדה התכנסה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הינחה את היועצים המשפטים במשרדי החקלאות והאוצר לכנס את ועדת המחירים לדיון בנושא עדכון מחירי הביצים שבפיקוח.

ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר בחנה את התייקרות התשומות וקבעה כי יש להעלות את המחיר ב-4.5 אגורות לביצה. עתה צפויה ההמלצה לעבור לאישור שרי החקלאות והאוצר, שצפויים לחתום עליה ביממה הקרובה.

שר האוצר הבהיר בעבר, כי לא יאשר את יקור הביצים עתה. כיוון שווינשטיין לא הורה לייקר את הביצים, אלא רק לכנס את הועדה, לא ברור כיצד ינהג עתה שטייניץ.

שביתת הביצים הסתיימה

השבתת אספקת הביצים לשווקים ולרשתות השיווק הסתיימה. הבוקר חידשו יצרני הביצים את אספקת הביצים שווקים ורשתות השיווק לאחר ששר האוצר הסכים לחתום עם שרת החקלאות אורית נוקד על הסכם לתוספת 4 אגורות לביצה ליצרנים. בעקבות מתן התוספת לצרכנים, יתייקרו הביצים לצרכנים ב-5% כמתחייב מהגידול בהוצאות המשווקים ובכלל זה הגידול בהוצאה לרכישת הביצים מהיצרנים.

מחיריהן של כ-98% מהביצים הנמכרות בשווקים וברשתות השיווק מפוקחים, בעוד שמחירי הביצים המכונות "ביצי חופש", "ביצים אורגניות", "ביצי מעוף" ועוד אינן מפוקחות מחיריהם גבוהים בכ-100% ממחירי הביצים שבפיקוח. את מחירי הביצים שבפיקוח קובעת ועדת מחירים ממשלתית בראשות נציג משרד האוצר.

הלולנים תבעו לעדכן את התמורה שהם מקבלים ממכירת ביצים ב-4 אגורות לביצה, עדכון שמתחייב לטענתם מהתייקרות מחירי התערובות להזנת עופות, שהתייקרו בחודשיים האחרונים ב-30%. התמורה ליצרנים מעודכנת מדי רבעון כמתחייב מנוסחת העדכון ("הטייס האוטומטי") שנקבעה על ידי כלכלני המשרדים הכלכליים.

אף שמדובר בנוסחת עדכון אוטומטי, יישומו בפועל כרוך בחתימת שרי האוצר והחקלאות וללא חתימתם העדכון לא מבוצע בפועל. בידי שר האוצר לעכב את העדכון הזה משיקולים שונים, בהם שיקולי מדד במטרה למנוע את עלייתו, כמו גם שיקולים פוליטיים, לפיהם יש למנוע התייקרות מוצרי יסוד לפני בחירות לכנסת.

ביצים בסופרמרקטצילום: דן קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker