יוקר המחיה

ב-7 שנים הפירות בישראל התייקרו ב-60%

לפי מכון המחקר של הכנסת, באיחוד האירופי הפירות התייקרו ב-17% בלבד; את טבלת שיא פערי התיווך הובילה הדלעת עם 400%

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

מחירי הפירות בישראל התייקרו ב-60% בשבע השנים האחרונות, כך עולה מנתונים שפירסם מכון המחקר של הכנסת על התייקרות מחירי הירקות והפירות ב-2011-2005. במדינות האיחוד האירופי ההתייקרות הממוצעת היתה 17%. מחירי הירקות, על פי הסקר, התייקרו בישראל ב-29% בעוד שבאיחוד ב-20%.

את טבלת שיאי פער השיווק והתיווך במחירי הפירות והירקות הובילה בשבוע שעבר הדלעת, שנמכרה ברשתות ב-10 שקלים לק"ג בממוצע, בעוד שהמגדל קיבל 2 שקלים, פער של 400%.

צילום: עופר וקנין

הבטטה נמכרה בפער תיווך של 265%, שעועית ירוקה ב-225% ופרי האנונה נמכר בפער של 180%. תופעת פערי התיווך והשיווק האסטרונומיים שגובים המשווקים בישראל אינה מאפיינת את חודשי הסתיו בלבד, שאפשר לטעון כי הם מתאפיינים במחסור עונתי של ירקות טריים בשווקים, בעוד שעונת הפירות כבר בהליכי סיום. בחודשי הקיץ היו הפערים דומים וביוני, למשל, נמכרו בננות בפער של 400%.

נשיא התאחדות האיכרים דב אמיתי אמר בתגובה לסקר מכון המחקר של הכנסת כי הצרכן הישראלי משלם מחיר יקר, אולי היקר ביותר בעולם, בשל פערי התיווך שגובים ממנו המשווקים. אמיתי ציין כי דו"ח מיוחד שפירסם מבקר המדינה במאי 2012, מצביע על תחום הירקות והפירות כאחד התחומים החשובים ביותר בסל המזון הבסיסי לצרכן, סל שהכין משרד הבריאות ושנועד למלא את הצורך המינימלי של מה שתיאר המבקר כ"צריכה הוגנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker