רק הקוטג' לא התייקר

ציבור הצרכנים יכול רק להבין שהממשלה, היצרנים והרשתות לא יגנו עליו

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אתמול נסגר מעגל של יותר משנה של מחאה צרכנית נוקבת. קבוצת המזון הגדולה והחזקה בישראל, הלא היא תנובה, הודיעה כי תייקר את מוצריה ב-3.5% בממוצע. הגבינות הצהובות המלוחות והיוגורטים יתייקרו ב-4.8%, הגבינות הלבנות והשמנת ב-2.5%, ומוצרי סנפרוסט, מעדנות, מאמא עוף, אדום אדום ואוליביה ב-4%-5%. מדובר כביכול בעוד הודעה על עליית מחירים של עוד אחת מחברות המזון: נדמה כי בשבועות האחרונים לא עובר יום מבלי שחברת מוצרי צריכה כזו או אחרת תודיע כי מוצריה יעלו מעתה יותר.

הראשונה היתה יוניליוור, שניצלה את היותה חברה בינלאומית שמותגיה פחות מזוהים עם שמה, והעזה להיות הראשונה שמעלה את המחירים של מותגי תלמה, קנור, דאב, הלמנ'ס, בדין, סיף, בייגל בייגל, ליפטון, מזולה ועוד ב-4% בממוצע. בימים שלאחר מכן נדמה היה כי השקט שב לשרור בתחום המחירים, אך עד מהרה התברר כי היה זה רק השקט שלפני הסערה. בחברות המזון ניסו להעריך כיצד תתקבל הבשורה בקרב ארגוני המחאה והצרכנים, ולאחר שראו שהשד לא כל כך נורא - אין הפגנות מחוץ לביתו של מנכ"ל יוניליוור והמכירות ברשתות לא יורדות - מיהרו להודיע זו אחר זו על עליות מחירים.

סופרמרקט בחיפה. "דלגו על מדפי החטיפים"צילום: חגי פריד

התזמון לא יכול היה להיות טוב יותר עבורן. הימים היו ימי חול המועד, וכאשר הציבור נמצא בחופש והתקשורת עסוקה בכתבות צבע חגיגיות נוח לצאת בהודעות תקשורתיות לא מחמיאות, שעדיף שיזכו לסיקור מינימלי. כך נהגו אסם והחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל), שהראו לנו שמה שהן למדו מהמחאה החברתית של השנה האחרונה זה דווקא להמשיך ולנסות לטאטא דברים מתחת לשטיח במקום להסתכל לצרכן בעיניים ולהיות שקופים - והעלו את המחירים בממוצע ב-4.8% ועד 5.7% בהתאמה. אחרי שגם זה עבר בשלום, מלבד עשרה אנשים שצעדו עם שלטים מחוץ לסופרמרקט בגבעתיים, הכריזו על התייקרויות שלל חברות קטנות ובינוניות - טמפו (4.5%-5.7% במשקאות הקלים, המוגזים והבירות), זוגלובק (4%-5% בכל המוצרים), דיפלומט (5%-10% במוצרי קטשופ, חרדל ומיונז של המותג היינץ, טחינה הנסיך, מוצרי מאיר בייגל, מזון לכלבים בונזו, שיבולת שועל קוואקר ועוד), חוגלה קימברלי שהעלתה את מחירי החיתולים ונייר הטואלט ב-3%-6%, ויטה פרי גליל (שהעלתה את מחירי השימורים בעד 6%), יפאורה תבורי (שהודיעה לרשתות השיווק על עליות מחירים בשיעור ממוצע של כ-5% במותגים תפוזינה, ספרינג, אר.סי קולה, מיץ פז, קריסטל ושוופס), ואפילו המסטיקים אורביט, 5 ואייר ווייס של ריגלי וחטיפי השוקולד M&M's ומארס של סידס שמתייקרים ב-3%-5% בממוצע והוופלים של מנעמים (7%).

לכאורה לא היינו צריכים להתייחס בתשומת לב מיוחדת להודעה של תנובה אתמול. הרי רק שלשום הודיעה גם שטראוס שהיא מעלה את מחירי מוצרי החלב ב-3%-5%. ובכל זאת, אתמול נפל דבר: אותה תנובה, שמחיר הקוטג' שלה סחף את איציק אלרוב ואחריו מדינה שלמה והביא לפרוץ המחאה החברתית ולחרם הצרכנים המוצלח הראשון והיחיד בישראל, לא היססה להודיע שוב על התייקרויות. כן, זו אותה תנובה שידעה להוריד את מחיריה אחרי שהציבור החרים אותה ושהמנכ"ל שלה, אריק שור, אמר רק לפני שנה כי "המחאה על יוקר המחיה בישראל הצליחה. זו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה בישראל". זו גם אותה תנובה שהיו"ר שלה, זהבית כהן, הודיעה על התפטרותה בשיא המחאה. תנובה של אתמול העלתה מחירים, אך גם ניסתה להראות לנו שהפנימה את לקחי המחאה החברתית: היא לא תעלה לעת עתה את מחיר הקוטג', לדבריה בשל התחשבותה ורגישותה. אכן, איזו הבנה נוגעת ללב לרחשי לבו של הציבור הישראלי.

אבל לא היינו צריכים להיות מופתעים: ההכרזה על עליית מחירי המזון התרחשה כבר לפני יותר מחודשיים. אז הודיע משרד החקלאות כי מחירי העוף, הדגים והביצים צפויים לעלות. אחריו מיהר להודיע משרד התמ"ת כי הוא מייקר את מחירי הלחם בפיקוח. לאחר מכן הודה המשרד שבתחילת השנה החליט לבצע בחינה מקיפה של תהליך תמחור הלחם ולא ביצע, אך זה כבר היה מאוחר מדי: מחירי הלחם, גם אלה שלא שבפיקוח, התייקרו. את הקש האחרון הוסיפה ממשלת ישראל בתחילת השבוע, כשאישרה את המלצות ועדת קדמי, שמגנות על יצרני המזון הגדולים ורשתות השיווק הגדולות ומותירות מחוץ למשוואה סעיפים כמו מתן שטח מדף ליצרנים קטנים ופיקוח על רווחיותן של היצרניות הגדולות.

שנה ושלושה חודשים אחרי פרוץ המחאה, מחירי המזון בדרך להיות גבוהים משהיו לפני שפרצה. ציבור הצרכנים יכול רק להבין שהממשלה, היצרנים והרשתות לא יגנו עליו. כל מה שנותר לו זה לנסות להילחם עבור עצמו ומשפחתו, כי כל עלייה או ירידה במחיר מתחילה ונגמרת בבחירה שלנו להכניס מוצר לעגלת הקניות - או להשאירו בחוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום