בלעדי |

מחר: צעדות מחאה נגד יוניליוור בערים הגדולות

ארגוני המחאה: "נחלק פליירים, נגיע עם מגפונים ונציע מוצרים תחליפיים של יצרנים קטנים" ■ מנכ"ל התאחדות התעשיינים: "חרם לא ישפיע - אך יגרום לפיטורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגוני המחאה מסלימים את המאבק ביוניליוור: מחר יצאו ארגוני מחאה לצעדות מחאה נגד יוניליוור בערים הגדולות במרכז - כך נודע ל-TheMarker. מדובר ביוזמה של תנועת "הגורם האנושי" ואנשי מהפכת הקוטג' בראשות איציק אלרוב.

1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |

"מחר בשעות הערב המוקדמות נתחיל בצעדות בערים הגדולות במרכז כמו גבעתיים, תל אביב, רמת גן ,חולון ועוד. נעבור בסניפי סופרמרקטים בכל מקום שאנשים עושים קניות ומתכוננים לחגים, נגיע עם מגפונים, נחלק פליירים ונספר לאנשים מה קורה ומה לקנות ולא לקנות ונציע מוצרים תחליפיים ליוניליוור של יצרנים קטנים. אנחנו עשרות אנשים שנעבור מעיר לעיר. המטרה היא שגם אנשים מהרחוב יצטרפו ויצעדו איתנו לאור הזדהות. כל הפרטים מצויים בעמוד הפייסבוק שלנו", אומר אסף קוזובסקי מה'גורם האנושי'.

יוניליוור תייקר מאות מוצרים, רובם בשיעור של 3.5%-6%, החל מ-10 באוקטובר. כך למשל, מחיר בלובנד ומזולה יתייקר בשיעור של 6%, מרקי קנור ב-5%, קורנפלקס תלמה וכריות ב-3%, דגני בוקר לילדים שוגי, עוגי, קוקומן ופיצי יתייקרו ב-6%, תה ליפטון - 5%, חטיפים מלוחים (כיפלי, פרפר) - 5%, בייגל בייגל וקרקרים - 6%, חומרי ניקוי כמו סיף ניקוי רצפה או ג'ל ניקוי אסלות - 6%, מרכך כביסה בדין - 6%, סבונים של דאב - 6%, מוצרי פינוק - 3%.

השבוע שלחו תנועות המחאה מכתב זועם למנכ"ל יוניליוור העולמית, פאול פאולמן, המתריע מפני משבר אמון חמור בין החברה לבין הצרכנים ודורש ממנו לבטל את עליות המחירים עליהן הודיעה החברה. אתמול שלחה תנועת "ישראל יקרה לנו" מכתב להנהלת שופרסל בדרישה להוריד באופן מיידי את מוצרי יוניליוור-תלמה מהמדפים ולעצור את המשך רכישת מוצרי יוניליוור-תלמה - עד אשר חברת יוניליוור תבטל את המחירון החדש ששלחה לרשתות השיווק התחילת השבוע.

"מי שאחראי להתייקרויות זו הממשלה ולא התעשייה"

מנכ"ל התאחדות התעשיינים סבור שהזעם הציבורי המופנה ליוניליוור, שהודיעה על העלאות מחירים, מופנה ליעד הלא נכון. "עושה רושם, שהציבור לא למד דבר בשנה האחרונה. הזעם הציבורי לא צריך להיות מופנה ליצרן הישראלי, גם אם יש לו שם בריטי, אלא למי שאחראי על התייקרות התשומות,קרי, הממשלה", אמר חייק.

לדבריו, בדו"חות ועדת קדמי נקבע חד משמעית כי שיעורי הרווחיות של התעשייה הישראלית דומים למקבילותיה בעולם ושהתעשייה לא העלתה את שיעורי הרווחיות בשנים האחרונות. הדו"ח אף מיפה את הגורמים האמיתיים להתייקרויות ולפערי המחירים בין ישראל לעולם: התייקרויות בחומרי הגלם ובתשומות, חלקן בשליטת הממשלה (כמו מים וארנונה), פערי שער חליפין ושיעור המע"מ הגבוה על מוצרי המזון בהשוואה לעולם.

אמיר חייקצילום: אייל טואג

"ממשלת ישראל ממשיכה לייקר את התשומות, העלתה את המע"מ - אולם התקשורת והציבור ממשיכים להתנפל על התעשייה. זה פשוט לא נתפס", הוסיף. לדבריו, בישראל בשנה האחרונה התייקרו המים ב-15% וצפויים להתייקר בעוד 15% בתחילת שנה הבאה, הארנונה התייקרה ב-3% וצפויה לרשום התייקרות דומה בשנה הבאה, החשמל התייקר ב-25%, הדלקים ב-20% וכל זאת לצד התייקרות חומרי הגלם כמובן. בסביבה כזו אין שום אפשרות שלא לייקר את המחירים.

"חברת יוניליוור שמבקשת להעלות מחירים בגלל התייקרות התשומות מעסיקה באופן ישיר כ - 2,500 עובדים בחמישה מפעלים בארץ ועוד אלפי עובדים במעגלים המשניים. רק לאחרונה פתחה החברה מפעל חדש בצפת בעלות של 70 מליון שקל וצפויה להוסיף למעגל העבודה עוד כ-100 עובדים. מה יקרה לעובדים או למפעלים כאשר חברת יוניליוור תגלה שלא כדאי לה לייצר בישראל יותר בגלל שאינה יכולה לעדכן את מחירי מוצריה בהתאם להתייקרויות הייצור?" אמר חייק.

חייק הגיב גם לדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום ואמר, כי קביעת מבקר המדינה לפיה מחירי המזון התייקרו ב- 10% בשנים 2005-2011 בלי לבדוק את התייקרויות התשומות פופוליסטית ועלולה לגרום להמשך ההסתה נגד התעשייה הישראלית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker