ישראל יקרה לנו לשופרסל: "הורידו את מוצרי יוניליוור מהמדף"

יוניליוור הודיעה על עליית מחיר של מאות מוצרים בשיעור של 6-3.5% ■ אנשי תנועת המחאה "ישראל יקרה לנו" שלחה מכתב למנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, להוריד באופן מיידי את מוצרי יוניליוור-תלמה מהמדפים ■ בכיר ברשת שיווק: "חברות המזון יוצאות מנקודת הנחה שזה הזמן הנכון להעלות מחירים, לאור המהלכים של הממשלה עם המע"מ, מחירי הלחם ועליית התשומות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הסערה סביב עליית המחיר עליה הכריזה חברת יוניליוור ממשיכה. אנשי תנועת המחאה "ישראל יקרה לנו" שלחה מכתב למנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, להוריד באופן מיידי את מוצרי יוניליוור-תלמה מהמדפים ולעצור את המשך רכישת מוצרים אלה - עד אשר חברת יוניליוור תבטל את המחירון החדש ששלחה לרשתות השיווק התחילת השבוע. יוניליוור הודיעה על עליית מחיר של מאות מוצרים, רובם בשיעור של 6-3.5%, החל מהעשירי לאוקטובר.

כך למשל, מחיר בלובנד ומזולה יתייקר בשיעור של 6%, מרקי קנור ב-5%, קורנפלקס תלמה וכריות ב-3%, דגני בוקר לילדים שוגי, עוגי, קוקומן ופיצי יתייקרו ב 6%, תה ליפטון ב-5%, חטיפים מלוחים (כיפלי, פרפר) ב-5%, בייגל בייגל וקרקרים ב-6%, חומרי ניקוי כמו סיף ניקוי רצפה או ג'ל ניקוי אסלות ב-6%, מרכך כביסה בדין ב-, סבונים של דאב ב-6%, מוצרי פינוק יתייקרו ב-3%.

איציק אברכהןצילום: סיון פרג'

"בראיונות שנתת לפני שבוע לכלי התקשורת הצהרת כי 'מי שלא מתייחס למסרים של המחאה, מנותק מהצרכן', וכי 'שופרסל לא תוביל עליית מחירים'. בין המילים הללו לבין תגובתך הרפה בנוגע למחירונים החדשים שהפיצה חברת יוניליור-תלמה  קיים פרדוכס וצצות תהיות. האם מדובר ב"בלון ניסוי" או שמא "שיטת העז"? האם בסופו של תהליך אמור הציבור לנשום לרווחה כי שופרסל, כרשת השיווק הגדולה ביותר, לא תפעל על פי דבריך שלך, ותסרב לשתף פעולה עם עליית מחירים המנותקת מן המציאות ובוודאי ממצב הכיס של מרבית אזרחי ישראל", כתב יו"ר התנועה.

"ישראל יקרה לנו ואזרחי ישראל מצפים ממך כי תודיע באופן ברור ששופרסל לא תאשר עליית מחירים כלשהי של מוצרי חברת יוניליוור-תלמה... ציבור אזרחי ישראל יקבל בהבנה צעד זה. רוב מוצרי חברת יוניליוור הם מוצרים שהציבור יכול להסתדר תקופה מסוימת בלעדיהם וללמוד למצוא תחליפים. אנו מצפים מחברתך למצוא אפיקים אלטרנטיבים כגון יבוא מקביל ובכך לאפשר לציבור הקונים הישראלי לרכוש תחליפים כחול לבן, בפרט בתחום דגני הבוקר. יש יצרנים מקומיים אשר ישמחו להזדמנות זו, אם חברתך תאפשר להם חשיפה על מדף הסופר".

התנועה מתייחסת לעליית מחירי הלחם בפיקוח על ידי משרד התמ"ת וכותבת כי "אנו בהחלט מודעים לכך שאת פריצת סכר המחירים ביצעה ממשלת ישראל בכך שאישרה, לאחרונה וללא הצדקה,  את העלאת מחירי הלחם בפיקוח. קרא את שפתותינו: עם הממשלה אנו נבוא חשבון בבחירות, אבל נגד יצרנים או רשתות שיווק אשר יעלו מחירים - אנו מצביעים כל שבוע עם הארנק".

"שופרסל יכולה להחליט שהיא לא מעלה מחירים. הספק לא מחייב אותך במחיר לצרכן אלא נותן לך מחיר מומלץ ומחייב אותך במחיר הקניה ממנו ואתה יכול להחליט אם לגלגל את ההתייקרות על הצרכן או לספוג את חלק מההתייקרות בעצמך. עם זאת, מאחר שרואים בדיווחים שהרווחיות התפעולית של היצרנים גבוהה ושל הרשתות מעטה מאוד, אז אין לרשתות עוד מקום לספוג ואין לרשת ברירה אלא להעלות מחירים לצרכן", אומר בכיר באחת הרשתות.

לדבריו, "כול הרשתות יעלו מחירים. עם זאת, ננהל משא ומתן קשוח ככל האפשר מול יוניליוור תוך בדיקת כל האלטרנטיבות החלופיות. לחלק גדול של המוצרים שלהם יש מתחרים ואם המתחרים לא יעלו מחירים אנחו ניתן להם עדיפות בשטחי המדף.אני מקווה שזה ידרבן אותם לחשוב שוב".

הבכיר מציין כי "התחושה מהשיחות שלו עם חברות המזון היא שבעליית המחיר הקרובה הן יעלו את המחיר יותר מכפי שהן אכן צריכות. "חברות המזון יוצאות מנקודת הנחה שזה הזמן הנכון להעלות מחירים לאור המהלכים של הממשלה עם המע"מ, מחירי הלחם ועליית התשומות. הם גם יודעים שעליית המחירים הקרובה תספוג ביקורת נוקבת מהציבור ושאחריה הם לא יוכלו להעלות מחירים במשך זמן רב, כך שהם ינסו למקסם את עליית המחירים הנוכחית, גם מעבר למה שהם באמת צריכים".

"אני לא הולך להוריד את המוצרים של יוניליוור מהמדף ואני מעריך שגם שופרסל לא תנהג כך. ננהל משא ומתן אבל בסוף היום המחיר של רוב המוצרים יעלה. סביר להניח שנראה עוד חברות מעלות מחירים בקרוב והם כבר נתנו לנו התראות בעל פה ", אומר בכיר נוסף ברשת שיווק גדולה.

אתמול שלחו תנועת 'הצרכנים' של אנשי מחאת הקוטג' ותנועת ה'גורם האנושי' מכתב זועם למנכ"ל יוניליוור העולמית, מר פאול פאולמן, המתריע מפני משבר אמון חמור בין החברה לבין הצרכנים ודורש ממנו לבטל את עליות המחירים עליהן הודיעה החברה.

לדברי רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, המחירים בכל מקרה לא יעלו בעשירי לאוקטובר כמו שיוניליוור נקבו במחירונים החדשים. "אני מבטיח שבכל מקרה עד סוף אוקטובר המחירים לא יעלו. מה שיקרה בפועל זה שיוניליוור אומרים שיש מחירון חדש ואז אתה מנהל משא ומתן ומקבל מהם חודש עד שהעלייה תיכנס לתוקף. בנוסף, שבועיים לפני כן קונים מלאים כדי למכור במחיר ישן".

משופרסל נמסר: "פנייתה של ישראל יקרה לנו התקבלה במשרדי שופרסל".

בשיחה עם TheMarker סיפר יוסי שליו, סמנכ"ל הסחר של טיב טעם, כי ההנהלה עדיין לא קיבלה באופן רשמי בקשה לעדכון מחירים מיונילוור או כל ספק אחר. "למרות הדיבור המתמיד על כך בתקשורת, בפגישה עם החברה לפני שלושה שבועות שאלנו אותם האם תהיה התייקרות מחירים והם מצידם לא הכחישו אך גם לא העבירו לנו עד עכשיו מחירון חדש. אמנם חלק מאותו מחירון כבר הודלף לתקשורת אך זה ברור לחלוטין כי אנחנו לא ננהל את שיחות המשא ומתן דרך התקשורת אלא נתייחס לכך אם וכאשר נקבל הודעה רשמית מיוניליוור".

שליו מוסיף כי "ידוע כבר שישנן עוד חברות שגיששו על האפשרות להעלות מחירים, ואני מבחינתי אנסה לדחות את זה לכיוון של תחילת השנה האזרחית ולא לאחר החגים אך לצערי אני לא יכול לקבוע לאף אחד אחר חוץ מלרשת אותה אני מייצג".

בהתייחס למצב הכללי ולתחושה בארץ, מספר שליו כי התקופה אכן קשה ולא פשוטה ואין שום ספק שעליית מחירים איננה רצויה אך גם לא תלויה בהכרח ברשתות המזון. "בסופו של דבר צריך להבין שאנחנו הלקוחות של הספקים, ואם ספק יחליט שהוא מעלה את המחיר נשמיע את ההתנגדות וננהל משא ומתן אך לא בטוח שהם יסכימו לקבל זאת. חשוב להבין שאני לא יכול לכפות את דעתי עליו והוא לעומת זאת כן יכול לכפות אותה עלי. מערך הכוחות ברור, כל ספק יכול להחליט שהוא לא מוכר לנו סחורה יותר בטענה שזה לא משתלם לו. ניתן להגיע להסכמות ופשרות והדברים לא חייבים להיות קיצוניים".

גורם בכיר בענף המזון טוען שאחת האפשרויות של ספקיות המזון להתמודד עם העלאת המחירים באנרגיה, דלק, שכר עבודה ועוד בתקופה האחרונה היא פשוט להחליט לוותר על מוצר או סדרה מסוימת שברור שלא תוכל להיות רווחית שוב, במידה ומחירה יאלץ לעלות. "חברות מסוימות ככל הנראה נוקטות במהלך זה ויכול להיות שהתוצאה לכך תהיה פחות היצע ללקוחות שיקבלו מדף מוצרים מצומצם יותר, וזה חבל כי לקוחות שאוהבים מוצר מסוים לא ירצו לראות אותו נעלם פתאום".

שליו טוען שבעקבות עליית המחירים רשתות הקמעונאות שלא יסכימו למחיר החדש יאלצו לוותר על מכירת המוצר למרות שהמתחרות עדיין יציעו אותו. "אם לוקחים את הדוגמה של שופרסל עם הורדת הטונה מהמדפים מאחר והם לא קיבלו את שינוי המחיר, ניתן לחשוב שזו בעצם עמידה על המשמר עבור הלקוח אך בשורה התחתונה כיום הלקוחות של הרשת שמעוניינים לקנות את אותה הטונה לא מקבלים אפשרות בחירה וצריכים להסתפק במוצר או שניים שיש על המדף וגם זה לא בהכרח לטובתם מאחר ואין להם אפשרות אמיתית לבחור".

שליו מספר גם כי בעקבות המצב הקמעונאים מצטמצמים כיום ברווחיות הגולמית מאחר וברוח התקופה אין להם ברירה אלא לספוג עליות מחיר רבות. "אם שכר המינימום עולה זה ברור שסחר העובדה עולה, כך גם בדלק שעלה ב-10% בחצי שנה האחרונה, עלויות האנרגיה עולות, שער הדולר המשתנה ועוד. הרבה פעמים אנחנו לא משנים את המחיר ואף סופגים עלויות מסוימות בהן המחיר עלה ב-12% ואנחנו מעלים רק 2-3% והלקוחות בכלל לא מודעים שחסכנו מהם את הקפיצה המשמעותית".

גישה ברורה שקיימת בענף כרגע היא שבמידה ושופרסל תסכים ותתיישר למחירון החדש כך גם רשתות קטנות יותר יוכלו לאשר את המחירון החדש ובכך להעלות את המחירים גם אצלן. אמנם המחירים עדיין יהיו שונים בין רשת לרשת בהתאם לתחרות אך מה שברור הוא שכולן יעלו קודם כל את המחירים ורק משם יתחילו בתחרויות ובהרכבת המחירון לרשת ולסניפים.

שליו מסכים ששופרסל היא הגורם המוביל בשוק ושאכן מרבית הרשתות מתסכלות לראות מה היא תעשה. "אם הם יאשרו זה בוודאי יקל על שאר הרשתות להעלות את המחירים. זה כמובן יבשר רעות לצרכנים אך זו תהיה הסיטואציה הקיימת ומאחר והיא הרשת הכי גדולה ומאוגדת הספקים גם יפנו אליה קודם בכדי לראות מה תהיה התגובה. ברגע שבשופרסל יסכימו לחלק או לכל המחירים אז גם לספק המייצר, שמרבית מוצריו הולכים מראש לשופרסל, יהיה קל בהרבה לא להיכנע לרשת קטנה יותר ובכך להפסיק לספק סחורה לגורם שלא יסכים להעלאת המחירים ולהקשות יותר על הרשתות האחרות.

בכיר אחר מאחת מרשתות הדיסקאונט הקטנות דווקא טען כי גישתם שונה ושאין בכוונתם להתיישר לפי רשת כזו או אחרת. "עם כל הכבוד לשופרסל אנחנו לא מנהלים את התוכנית העסקית שלנו לפי השינויים ברשתות האחרות. אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיו ההשלכות מההצהרות של יוניליוור אך נתייחס לזה בהתאם ברגע שהם ישוחחו עמנו בנושא. בדיוק באותה הגישה ננקוט גם מול כל ספק אחר ורק לאחר ניתוח המצב נשקול כיצד להגיב לכך מבחינת הרשת ומחיריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker