בלעדי

מסמך פנימי של שטראוס: המחיר המומלץ לפסק זמן - 5.2 שקלים

(עדכון) החטיף נמכר בישראל במחיר הגבוה ב-200% מארה"ב ■ שטראוס בתגובה: "המחיר לצרכן נקבע ע"י הקמעוני בלבד" ■ הרשת רוגשת בעקבות צילום של גולש ישראלי, שבו נראה כי מחיר החטיף בניו ג'רזי 74 סנט בלבד

ערן אזרן
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסמך פנימי שהגיע היום לידי TheMarker חושף כי יצרנית המזון שטראוס ממליצה לרשתות השיווק בארץ לגבות מחיר של 5.25 שקלים לחטיף "פסק זמן". זאת, בעוד שהחטיף נמכר במקביל בארה"ב במחיר של 69 סנט ליחידה, כפי שחשף גולש ישראלי המתגורר בארצות הברית בשם יואב רוקח פן ברשת הפייסבוק.

בשטראוס אישרו היום את הנתונים המופיעים במסמך. כמו כן ציינו בתגובה כי "מחיר המוצר של שטראוס לקמעונאי הוא 3.5 שקל לפני הנחות נוספות הניתנות בהתאם להיקפי הרכישות מהחברה. המחיר לצרכן נקבע על ידי הקמעונאי בלבד".

מחירים למשווקים

במלים אחרות, שטראוס מוכרת לרשתות השיווק בישראל חטיף פסק זמן במחיר של 4 שקלים כולל מע"מ (או ע"פ הערכות במחיר של 3.5 שקלים לאחר הנחת כמות) וממליצה להן לגבות מחיר של 5.25 שקלים. הרשתות משווקות את החטיף במחיר שבין 6-6.3 שקלים.

שטראוס אינה מפרסמת נתונים בנוגע לעלויות הייצור והמכירה של פסק זמן, כך שאין לדעת מהו הרווח הנגזר ממחיר של 4 שקלים. בשורה התחתונה, מי שאחראי למחירו הגבוה של "פסק זמן" בארץ הן שטראוס ורשתות השיווק יחדיו.

מחיר סניקרס בחו"ל

בימים האחרונים הרשת געשה בעקבות הצילום שהעלה רוקח-פן, שבו נראה כי מחירו של חטיף השוקולד בניו ג'רזי ארה"ב עומד על 74 סנט בלבד (כולל מסים), לעומת מחיר של 6.29 שקלים ברשת השיווק מגה (באינטרנט) באותו הזמן בדיוק. ברשת שופרסל ישיר, המתחרה של מגה באינטרנט, מחיר פסק זמן זהה עומד על 5.99 שקלים.

הצילום עורר תגובות נזעמות מצד גולשים לנוכח פערי המחירים הבלתי סבירים. בחברה ציינו אמש בתגובה כי המחיר הסופי לצרכן נקבע אך ורק על ידי הקמעונאים ואינו נמצא בשליטתנו. החטיף שנמכר בחנות בניו ג'רזי נמכר במחיר מבצע של 2.70 שקל (כולל מע"מ), עליו החליט הקמעונאי המקומי בשל עודף מלאי ואינו מאפיין את המחירים לצרכן במהלך השנה".

והיום מתברר עוד כי גם באנגליה המחיר הקבוע של פסק זמן הוא זול משמעותית מהמחיר שנמכר בארץ. כפי שניתן לראות מצילום מסך שהעלה אחד הגולשים לרשת של חנות כשרה בבריטניה, שטראוס מוכרת את החטיף במחיר קבוע של 0.65 פאונד - בערך 3.85 שקלים ליחידה.

פסק זמן באנגליהצילום: TheMarker

"שטראוס מנצלת את שליטתה המונופוליסטית"

מישראל יקרה לנו נמסר: "איננו מוכנים עוד להיות הפראיירים של חברת שטראוס. עפרה שטראוס עדיין לא הפנימה את השנוי שחל באזרחי ישראל מאז המחאה בקיץ. שטראוס אינה יכולה להתנער מאחריותה למחיר מותגיה. האזרח הישראלי לא צריך לממן צילום משחקי פרסום באיים אקזוטים בתאילנד – כל מה שאנו מבקשים זה מחיר הוגן".

עוד נאמר מפעילי התנועה כי "לצערנו, מהמחירים נראה ששטראוס ממשיכה לנצל את שליטתה המונופולסטית בתחום השוקולד - זאת למרות שמחירי הקקאו בעולם צנחו ב-59% בשנת 2011 . על שטראוס לפצות את אזרחי ישראל על הפגיעה בתחרותיות בפרשת קדבורי. אזרחי ישראל עדיין סובלים ממחירים גבוהים: שוקולד נמכר בחו"ל במחירים זולים בהרבה מישראל. בקיץ, הבטיחה עפרה שטראוס למחאה 'לבצע בדק בית ולתקן' - אולם אזרחי ישראל עדיין ממתינים. שטראוס - עלית לנו ביוקר".

באותו הקשר, הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים שלומי פריזט, הציג בעבר את מקרה עלית קדבורי, כאשר עלית דחקה מהמדפים את קדבורי ונקנסה בסכום נמוך של 5 מיליון שקל. "לו הייתי מנכ"ל עלית והיו מציעים לי להוריד את קדבורי מהמדפים תמורת 5 מיליון שקל, הייתי שואל איפה רוצים שאחתום".

נמשכת המתקפה בפייסבוק

בהמשך לפרסום אתמול, גם הלילה נמשכה המתקפה החריפה של גולשים כנגד עמוד הפייסבוק של קבוצת שטראוס. במשך שעות נמנעה החברה ממתן תגובה מסודרת ברשת החברתית, למרות שעשרות גולשים הטיחו בה ביקורת קשה על התמונה שבה מוצג פער המחיר בין ישראל לניו ג'רזי. מנהלי דף הפייסבוק לא היטיבו לנהל את המשבר בעמוד הפייסבוק מאז פורסמה הידיעה ב-TheMarker.

בשטראוס נמנעו ממתן תשובות לגולשים ורק חזרו על אותה הודעה לקונית "ערב טוב לכולם, ראשית, אנו רוצים להדגיש שהקשבנו לפניותיכם וקראנו את הדברים שרשמתם בתשומת לב. שטראוס, כיצרנית, אינה אחראית על קביעת המחיר הסופי לצרכן, ומחיר זה אינו נמצא בשליטתה אלא בשליטתו של הקמעוני, בארץ ובעולם.

"מבירור שערכנו בשעות האחרונות, עולה כי החטיף שנמכר בחנות SHOP RITE בניו ג'רזי נמכר במחיר מבצע של 2.70 שקלים (כולל מע"מ), עליו החליט הקמעוני המקומי בשל עודף מלאי. המחיר אינו מאפיין את המחיר המקובל לחטיף זה. כמו שרבים מכם כתבו, גם בארץ ניתן למצוא מבצעים נקודתיים דומים אצל מגוון קמעונים כגון: 3 ב-10 שקלים (3.33 שקלים לבודדת) ברשת "יש", 3 ב-12 שקל (4 שקלים בבודדת) במיני מרקטים וברשת "ניו-פארם", ובשבוע הבא 7 ב-20 שקל (2.85 שקלים לבודדת) ב"זול ושפע". המשך ערב נעים לכולכם".

אבל הגולשים העירו כמה נקודות מעניינות:

ראשית, שאלו האם שטראוס מוכרת לקמעונים בארץ ובחו"ל באותו מחיר את מוצריה? שנית, שרוב הלקוחות לא מעוניינים לרכוש שבעה יחידות של פסקי זמן כדי לקבל מחיר של 2.85 שקלים, כפי ששטראוס מסבירה. הרוב רוצים להסתפק ביחידה אחת של הממתק. שלישית, הגולשים העירו כי מחיר של ממתק טיפוסי בארה"ב מגיע בארה"ב ל-70 סנט (למשל מחיר סניקרס), כך שהטענה של שטראוס שמדובר במבצע של קמעוני בודד בארה"ב – אינה נכונה.

מאז פרסום התמונה של הגולש רוקח פן שצילם את מחיר פסק זמן בניו-ג'רזי, התמונה זכתה למעל ל-2,000 שיתופים ברשת החברתית פייסבוק. בנוסף גולשים החלו במהלך הלילה להעלות תמונות של מוצרים אחרים שזולים יותר בחו"ל מאשר בארה"ב, כשהם משווים אותם למוצרים דומים בישראל. הגולש עמיתי נחשון העיר בדף הפייסבוק של שטראוס לגבי מה הוא מצפה: "שטראוס יכולים לתקן טעויות. כל מה שצריך הוא להגיד טעינו ומעכשיו יהיה פיקוח מחירים. אבל לצערי הם יעשו את זה רק כשיהיה חרם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker