אלרוב: "האוצר נטפל לרפתנים ופחות ליצרנים ולרשתות השיווק"

(עדכון) היועץ המשפטי הורה לממשלה לא לדון בהצעת משק החלב ביום ראשון - לאחר שמשרדי האוצר והתמ"ת סיכמו הלילה כי המלצות הוועדה יובאו לדיון בממשלה ביום ראשון

(עדכון) היועץ המשפטי לממשלה הורה לממשלה לא לדון ביום ראשון הקרוב בהצעת ההחלטה שהעבירו משרדי האוצר והתמ"ת בעניין משק החלב. זאת, כיוון שהנושא נמצא בהליך משפטי שטרם הושלם.

בעקבות עתירת הרפתנים לבג"ץ, הורה בית המשפט לוועדה בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, לערוך שימוע לרפתנים ולהגיש מסקנותיו לבג"ץ עד מארס 2012. כיוון שהליך זה לא הושלם, תימנע הממשלה מהדיון בנושא בישיבתה הקרובה.

קודם לכן, דווח כי הרפתנים ומשרד החקלאות פועלים לטרפד את הדיון הצפוי, כפי שסוכם הלילה בין משרדי האוצר והתמ"ת. במשרד החקלאות לחצו על משרד ראש הממשלה לבטל את הדיון בנושא. לחלופין, מנסים מקורבים לרפתנים להוציא מהפרק חלקים מההמלצות, בהן פתיחה ליבוא אבקת חלב ורפורמה ברפתות.

הממשלה תתבקש לאשר לשר התמ"ת לקבוע תקנות שיחייבו קמעונאי להציג בצורה בולטת לצרכן מוצרים בפיקוח מחירים. הצעת חקיקה פרטית ברוח זו נדחתה השבוע בממשלה ועוררה ביקורת ציבורית.

איציק אלרובצילום: ניר קידר

כמו כן, תתבקש הממשלה לאשר את פתיחת השוק ליבוא אבקת חלב, לאחר שיבוא גבינות הותר על ידי שר האוצר. תיקבע מכסת יבוא שנתית של אבקת חלב, לפחות 4,000 טונות מ-2015. מחלבות קטנות יקבלו עדיפות ביבוא.

הוסרה המגבלה שהוטלה בהמלצות ועדת החלב על יבוא של חברות גדולות. כך, חברה כמו תנובה, בעלת מונופול בגבינה צהובה, תוכל לקבל מיכסת יבוא של גבינה צהובה במכס מופחת. יבוא אבקת חלב וגבינות יהיה נושא לדיון שיקיים משרד התמ"ת עם שותפות סחר במטרה לקדם יצוא חקלאי למדינות מהן יתבצע היבוא.

שרי האוצר והחקלאות יקבעו רשימה של מוצרים רגישים לגביהם יקבלו דו"ח רווחיות רבעוני ממחלבות וקמעונאים. עם זאת, לא נקבע כי במצב של רווחיות מופרזת הם יכנסו לפיקוח מחירים. רפתנים יעבירו דו"חות כספיים למשרד החקלאות אם יבקש. שרי התמ"ת והחקלאות יעודדו תחרות בין מחלבות, בין השאר, באמצעות הטבות להקמת מחלבה נוספת מתקציב משרד התמ"ת.

הרפורמה המוצעת ברפתות כוללת הכנסת תחרות בשוק המתנהל על פי מיכסות ומחירים קבועים. מדיניות חלוקת המיכסות לרפתות תתקיים עד 2016. בינתיים, מ-2012 יותר יצור ללא מיכסות במחיר שייקבע בשוק החופשי. מחיר החלב למחלבות (מחיר המטרה) שנקבע כיום לפי ממוצע עלויות יצור בכלל הרפתות, בהן הלא יעילות, ייקבע ב-2012 על פי ממוצע עלויות יצור של 90% מהרפתות היעילות. ב-2013 לפי 80% מהרפתות היעילות וב-2014 לפי 70% מהן. ההורדה צפויה לחסוך למשק 65 מליון שקל בשנה כבר ב-2012 לפי חישוב של הורדת מחיר המטרה בחמש אגורות לליטר לפחות.

מ-2013 תפחת ממדיניות המיכסות כמות חלב שלא תיוצר (40-30 מיליון ליטר בשנה) ולמעשה יגדל הנתח התחרותי בשוק החלב. תתאפשר מכירת רפתות עם מיכסות יצור עדכניות. תבוטל ההבחנה בין רפתות משפחתיות לשיתופיות. משרד האוצר יסבסד מחלבות קטנות ב-2.7 שקלים לליטר והתשלום שלהן למועצת החלב יפחת בשקל אחד. הפטור לענף החקלאות מחוק ההגבלים ישאר. רשות ההגבלים דיווחה על בדיקת התחרות בענף החלב במכוני תערובת, מחלבות וקמעונאים.

התמורה ליצרני הלב ממכירת חלב גולמי למחלבות ירדה בחצי השנה האחרונה ב-5.5 אגורות. הירידה מבטאת ירידה מקבילה במחירי המזון לבעלי חיים בשוק הסחורות העולמי. התמורה לחלב הגולמי שמשלמות המחלבות ליצרנים היא כיום 2.09 שקלים לליטר לעומת 2.15 שקלים לליטר בתחילת השנה.

ביטול המכסים יפגע קשה מאוד ביצרני החלב מפני ש-32% מהחלב ברפתות מיועד לייצור גבינות קשות. הצעד הזה, כך לטענת מועצת החלב וארגון מגדלי בקר, יביא לסגירת כ-450 רפתות, המהוות 50% מהרפתות בישראל. הרפתות במשק המשפחתי (במושבים) שורדות בקושי וחלקן מייצר חלב מתחת לקו האיזון. ארגוני החקלאים מזהירים מפני סגירת רפתות ופגיעה במושבי הגליל והנגב, בהם הוצאות היצור גבוהות יותר בשל המרחק ממרכז הארץ, ייסגרו במושבים. מרבית הרפתות בחלק מהמושבים הן הפרנסה העיקרית של חברי המושב.

"האוצר נטפל יותר לרפתנים ופחות ליצרנים ולרשתות השיווק"

איציק אלרוב, מייסד תנועת מחאת מחאת הקוטג', אמר היום כי "הורדת מחירים צריכה להתבצע על ידי בדיקה וטיפול הכל הכשלים בשרשרת המזון. אנו מצפים להחלטות שיביאו להפחתת יוקר המחיה ללא פגיעה בתעשיה היצרנית ובחקלאות. הדבר הצורם הוא שהאוצר נטפל יותר אל הרפתנים והרבה פחות אל היצרנים ורשתות השיווק, שכידוע הן אלה שגוזרות את הקופן הגדול על גבו של הצרכן. אנו מקוים שלא אג'נדה ומניעים זרים הם אלה שמניעים את אנשי האוצר. היצרנים הגדולים והרשתות חומקות מתחת לרדאר ולא נענשות".

יעקב לבי, מתנועת ישראל יקרה לנו, מסר: "כרגיל רואים פגיעה רק בצרכנים ובחלשים ואין פגיעה במונופולים, ביצרנים הגדולים והרשתות הגדולות שימשיכו להתנהל עם רווחים עצומים על גבם של הצרכנים. אם לא נראה הצעות יותר משמעותיות שישנו מהיסוד את המצב שבו רשתות השיווק והמחלבות מרויחות כל כך הרבה כסף על מוצרי בסיס לא נראה שינוי. כל מה שאנחנו רואים עכשיו זה קוסמטיקה ותו לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker