"ישראל יקרה לנו" לגילה: לא להאריך את סדרנות הספקים ברשתות

לדברי ראשי התנועה, סידור מדפים על ידי סדרני רשתות יאפשר ליותר יצרנים קטנים להתחרות בגדולים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תנועת המחאה "ישראל יקרה לנו" שיגרה בשבוע שעבר מכתב לממונה על ההגבלים, דייויד גילה, בו קראה לו שלא להאריך את הצו המוסכם, המאפשר ליצרני מזון להמשיך לסדר מוצרים על המדפים ברשתות. בין ראשי התנועה נכללים אייל עופר ובני גרוברמן.

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים קבע בשנת 2005 כי הסדרי הסדרנות בין הספקים הגדולים לרשתות השיווק עלולים להיחשב כהסדרים כובלים, נוכח החשש כי אלה יפגעו בתחרות מול הספקים הקטנים, שאינם מפעילים סדרנים ברשתות. מאז מאריך בית הדין להגבלים עסקיים את האישור שניתן להסדר הכובל הזה.

"הפטור, אשר תוקפו יפוג בחודש פברואר הקרוב, איפשר את נוכחותם של סדרני יצרניות המזון הגדולות ברשתות השיווק ואת שליטתן של היצרניות הגדולות על שטחי המדף - דבר שהביא לפגיעה קשה בתחרות ולעליית מחירי המזון אותם נאלץ הצרכן הישראלי לשלם", צויין במכתב.

בהופעתה השבוע בפני ועדת קדמי דרשה התנועה להוציא את סדרני החברות משטחי הרשתות. לטענתה,נוכחותם איפשרה ליצרניות הגדולות להשתלט על שטחי מדף שהיו יכולים לשמש את הספקים הקטנים,להגביר את התחרות ולהוזילמחירים.

"פעילות אנטי תחרותית זה מתרחשת לעיתים במחשכים, ללא ידיעתם של הצרכנים ושל היצרנים הקטנים. היצרניות הגדולות משלמות לסדרנים עבור המצאותם ליד שטחי המדף, בכל סניף של רשתות השווק. היתרון של נוכחות בכל נקודת מכירה מטה את שולחן המשחק לטובת היצרן הגדול. עצם המצאותם של סדרני היצרנים הגדולים בתוך רשת השיווק ליד שטחי המדף – הוא לבהבעייה: נוכחותם שם יוצרת את ההזדמנות לפעילות בלתי תחרותית אשר אינה שקופה לכל. האזרח רואה רק את התוצאה: מחירי מזון גבוהים וצמצום הבחירה", נכתב לגילה.

צילום: דודו בכר

בפנייה הביעו ראשי התנועה תקווה, כי עם ביטול ההסדר הכובל יוכל הצרכן הישראלי לראות על המדף את מוצריהם של מגוון יצרנים קטנים, איכותיים וזולים. לדבריהם, התחרות שתוצב מול המונופולים הגדולים תביא בהכרח להוזלת עלויות המזון לאזרח הישראלי- עלויות שכיום הן מהגבוהות בעולם.

"ישראל יקרה לנו מפצירה בך וברשות ההגבלים העסקיים להמשיך ולהעמיק בבדיקתכם את המתרחש בענף המזון בכלל, וברשתות השיווק הגדולות בפרט: כיצד יתכן שמאות יצרני מזון קטנים כלל אינם מגיעים למדפים של שתי הרשתות הגדולות, שופרסל וריבוע כחול (מגה), המחזיקות יחדיו במעל 40% מהשוק המבורקד - דבר הנוגד את חוקי ההגיון וההסתברות? הגדלת התחרות ומתן הזדמנות ליצרנים הקטנים והאיכותיים, לא זו בלבד שתוזיל את מחירי המזון בישראל, אלא תאפשר צמיחה של המשק על ידי הגדלת התעסוקה בעסקים קטנים שהם מנוע צמיחה חשוב".

בהתייחסות לטענה, לפיה הרשתות, יאלצו לגלגל על הצרכן את הוצאת סימון המחירים אמרו בתנועה, כי עלות הסימון מגולגלת גם כיום על הצרכן, ואין סיבה שהמחיר ישתנה אם את העלות שגובים היום יצרנים יגבו בהמשך הרשתות.. בנוסף, סדרן מטעם הרשת יסדר את כל מדפי היצרנים, לכן העלויות אף יירדו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker