משרד החקלאות יוזם חוק שיחשוף את פערי התיווך האמיתיים בין היצרן לצרכן

ועדת הכלכלה קוראת לשרת החקלאות להקים ועדה לבחינת מחירי הפירות והירקות; 60% מהירקות והפירות נמכרים ברשתות השיווק

צבי זרחיה
עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכלכלה קוראת לשרת החקלאות, אורית נוקד, להקים ועדה מקצועית שתבחן את עליית מחירי הפירות והירקות בתקופה הקרובה במתכונת דומה ל"ועדת קדמי" שבחנה את התייקרות מוצרי המזון.

בדיון שקיימה היום הוועדה בעניין אמר יו"ר הועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), כי ״מחירי מוצרי היסוד הבסיסיים, ביניהם פירות וירקות, עלו משמעותית בשנים האחרונות כתוצאה מפערי תיווך בין החקלאים לסוחרים - תופעה שאיננה בריאה לכיסו ובריאותו של הציבור".

שאמה-הכהן שיזם את הדיון אמר כי ״פערי תיווך קיימים בתחומים צרכניים רבים בהם שירותים פיננסיים, דלקים, מזון ועוד. יוקר המחייה מעסיק את הציבור ויש כאלה שהזינוק במחירים הוא קריטי עבורם והם קורסים. ישנה חוליה בשרשרת הגידול, בין החקלאים לסיטונאים לרשתות השיווק, המנצלת כשל שוק ויש לעצור את התופעה. זה אבסורד שמדינת ישראל, שקמה על בסיס החקלאות ופורצת דרך למדינות רבות בעולם לשכלול וייעול החקלאות, דווקא היא אלופת העולם ביוקר מחירי הפירות והירקות".

שרת החקלאות, אורית נוקד, אמרה בדיון כי משרד החקלאות יוזם חוק שיחייב את רשתות השיווק לפרסם את פער התיווך (ההפרש בין התמורה ליצרן למחיר לצרכן) של הפירות והירקות ברשתות השיווק. פער התיווך כולל שני מרכיבים: פער התיווך של הסיטונאי ופער התיווך של הקמעונאי. חלק מרשתות השיווק מקבלות את התוצרת החקלאית ישירות מהיצרנים כך שהן גובות מהצרכן גם את פער התיווך הסיטונאי וגם את הפער הקמעונאי.

נוקד אמרה כי "כמו שהעלייה במחיר מוצרי החלב לא נגרמה בגלל הרפתנים כך גם העלייה במחירי הפירות והירקות לא נגרמה בגלל החקלאים. הפער במחיר לרשתות השיווק לבין המחיר לצרכן עמד בשנה האחרונה על כ-50%".

יו"ר השוק הסיטונאי, ד"ר רענן כהן, אמר כי "אפשר לחסוך 3-2 מיליארד שקל בפערי התיווך בין החקלאי לצרכן. היום פער התיווך עומד על יותר מ-200% מהמחיר לחקלאי". כהן אף ציין את הבעייתיות בכך ש-60% מהפירות והירקות נמכרים ברשתות השיווק.

יו"ר הלובי החקלאי ח"כ שי חרמש (קדימה) אמר כי בגלל חיי המדף הקצרים של המוצר, החקלאים לא יכולים להתמודד מול כוחות הריכוזיות בשוק. "הבעיה המרכזית היא שנתח השוק המרכזי נמצא בידי שתי קבוצות מרכזיות ואותן רשתות אף יכולות למכור את אותו מוצר במחיר שונה מחנות לחנות".

מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, אמר כי מדד תנאי הסחר של החקלאים (הפער בין התמורה שהם מקבלים לתשומות שהם משקיעים) יורד בקצב של 2.5% בשנה. הוא הסביר זאת בעליית מחירי המים, החשמל והוצאות נוספות ששוחקות את הרווח של החקלאים.

הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים העסקיים, ד"ר שלומי פריזט, אמר כי לא נכון להגביל גורם שמבצע מכירות במחיר נמוך. "יושב מולי הפרופ' לשיווק, רמי לוי, שמכר עוף בשקל ולא היינו רוצים למנוע דבר כזה, אבל כשמונופול מוכר מוצר במחיר הפסד כדי להוציא מתחרה מהשוק אז אנחנו מתערבים", אמר ד"ר פריזט.

רמי לוי, המנכ"ל והבעלים של רשת שיווק השקמה, טען כי החקלאים לא נפגעים מהמחירים הנמוכים ברשתות והמטרה היא רק להיטיב עם הצרכן. "אם נמכור בזול החקלאי ימכור יותר".

רפרנטית חקלאות באגף התקציבים באוצר, מעיין נשר, התייחסה לדרישת נוקד לבטל את מס המעסיקים ואמרה כי "המטרה היא לא להכניס 165 מיליון שקל לקופת המדינה אלא לתמרץ העסקת ישראלים. ההשלכות של המס הן פחות מאחוז מהמחיר לצרכן והכסף מועבר חזרה לחקלאים בצורות שונות".

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker