מכון ירושלים: מחיר השמן התייקר ביותר מ-40% מאז 2006

מחיר השמן עלה ב-42% משנת 2006 ■ שמן הזית לבדו עלה ב-8% מ-2007 ל-2010 והינו יקר פי 2-3 מאירופה וארה"ב

איריס מרגוליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על פי מחקר חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים המתפרסם היום (ד'), מ-2006 חלה עלייה של יותר מ-40% במחיר השמן לכל סוגיו, כאשר בשמן הזית חלה עלייה של 8% מ-2007 ל-2010.

צילום: TheMarker

עוד עולה מהמחקר כי המחיר הממוצע של שמן זית בארץ עומד על כ-38 שקל ל-750 מ"ל. זאת כאשר במדינות אירופה כמו בריטניה המחיר הינו כמחצית (כ-23 שקל) עבור כמות גדולה יותר של 1 ליטר. כמו כן, המחיר גבוה פי 3 מספרד ויוון הנחשבות ליצרניות שמן גדולות. הפער בין מוצרי השמן השונים בארץ לעומת חו"ל מגיע עד למאות אחוזים.

קרן הראל-הררי, מחברת המחקר, טוענת כי שורת כשלים ובעיות החלו בענף שמן הזית. לדבריה, "בעבר כבר הונפקו תוויות איכות לשמן זית כתית, בלי מנגנון ביקורת מסודר. לאחר מכן התגלה שמועצת הזיתים, שהיתה אמונה על הנושא, הנפיקה 'חותמת איכות' לשמן זית פחות איכותי משמן הזית הכתית, ונמנעה מלפרסם את ההבדלים בין השמנים. מבקר המדינה כבר דן בבעיות כגון אלה. גם היום יש חשש להטעיית הציבור ולזיופים כאשר על פי נתוני משרד הבריאות 16 חברות מכרו שמן זית שלא עמד בתקן הישראלי. בהתאם לכך, פרסמה הרבנות הראשית בחנוכה אזהרה משמנים שנמהלו עם שמן נוסף".

השוואת מחירי מוצרי שמן בישראל, ארה"ב ובריטניה

הראל-הררי מסבירה את מחירו ה"מנופח" של שמן הזית בארץ, בהסתמך על מסמכים משפטיים של עתירת חברת זיתא. היא מציינת שהממשלה גורמת לכך שהמחיר בארץ גבוה פי 2-3 מארה"ב ואירופה:

1. המחיר המומלץ" לפיו נוהגים למכור המגדלים את תפוקת זיתי השמן ליצרני שמן זית בישראל נע בטווח של 18 עד 21 שקל לק"ג שמן זית - מחיר הנחשב גבוה בהשוואה בינלאומית

השוואת מחירי שמן זית בשנים 2007 ו-2010

2. אמנם המדינה קובעת מכסות יבוא פטורות ממכס (ב-1,200 טון חומר גלם בשנה), אך אלה מותנות ברכישה של שמן זית מייצור מקומי, צעד המשאיר את המחיר ברמתו הגבוהה.

3. כמו כן, קיימות מכסות נוספות ("וולונטריות") במכס מופחת (בכמות של עד 2,000 טונות באריזות העולות על 750 ק"ג) אך נראה כי אין נהלים קבועים בדבר אופן חלוקת המכסות ומועדן.

קרן הראל-הררי טוענת כי: "המחירים הגבוהים הם תוצאה ישירה של מדיניות מוטעית של הממשלה. לעומת מדינות אחרות המעודדות יבוא, נראה כי בישראל מערימים קשיים. המכסות הפטורות ממכס נותנות העדפה ליצרנים המקומיים, ומתנות את הייבוא בקנייה מקבילה של חומרי גלם מקומיים, דבר המפחית מההטבה הגדולה של המכסה. זאת בניגוד למגמה העולמית בה מדינות מגדילות את כמויות הייבוא של שמן הזית".

כך, בתקופה שבין אוקטובר 2010 ליולי 2011, חל גידול ביבוא שמן הזית של מדינות האיחוד האירופי ב-12% כאשר באוקטובר 2010 עד אוגוסט 2011 - סך היבוא של ברזיל גדל ב-23%, של קנדה ב-7% ושל ארה"ב ב-9%. לגידול החד שחל בייבוא של ארה"ב בעשור האחרון.

המכון ממליץ על צמצום וביטול המכסים על שמן המיובא ארצה, לכל הפחות על הכמויות המהוות השלמה של הפער בין הביקוש המקומי לכמות חומר הגלם תוצרת הארץ. בנוסף, המכון ממליץ על הגדלת הכמויות המיובאות ארצה, בדומה לנעשה בארה"ב בשני העשורים האחרונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker