שטראוס מורידה מחירים; יוזמי מחאת הקוטג': "ההוזלה לא מספקת"

(עדכון) בעקבות לחץ אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, הודיעה היום שטראוס על הוזלתם של 36 מוצרים ב-10%-5% ■ יוזמי מחאת הקוטג' ותנועת "ישראל יקרה לנו" בתגובה: "שטראוס לא תיפטר מהמחאה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

(עדכון) גם שטראוס נכנעת למחאה החברתית: היום הודיעה החברה על הוזלה של 5%-10% במחיריהם של 36 מוצרים, בהם חומוס אחלה, קפה טורקי ושוקולד פרה. המהלך של שטראוס הגיע לאחר שבשבוע שעבר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א פתחה עמוד בפייסבוק תחת הכותרת "שטראוס לא שלי" ובו טענה כי נמשך המאבק ביוקר המחיה בכלל ושטראוס בפרט. בעמוד הפייסבוק הוצגו מחירים של מוצרי שטראוס בהשוואה למחירים בעולם. מאגודת הסטודנטים נמסר בשבוע שעבר כי שטראוס פנתה אליהם לתגובה ומסרה שתגיב בתוך כמה ימים.

חומוס אחלה של שטראוס

לפני כחודש וחצי שלחו אגודת הסטודנטים בתל אביב, יוזמי מחאת הקוטג' ותנועת "ישראל יקרה לנו" מכתב לשטראוס, יוניליוור ואסם בדרישה שיורידו את מחיריהם. אסם ויונילוור מיהרו להוריד את המחירים של חלק מהמוצרים אך שטראוס התמהמהה עם ההודעה עד עתה.

גורם בכיר באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א אמר ל-TheMarker כי אגודת הסטודנטים העבירה לשטראוס רשימת מוצרים עם הוזלות משמעותיות יותר המגלמות הנחה של עשרות אחוזים אך שטראוס החליטה לצאת במהלך חד צדדי המגלם הוזלות קטנות יותר.

איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג', אמר בתגובה להודעת החברה כי  "בשנים האחרונות חברת שטראוס העלתה מחירים על רבים ממוצריה בעשרות אחוזים, כך שהוזלה נקודתית של מספר מוצרים מצומצם בוודאי אינה מספקת, למרות שכל חיסכון לכיסו של האזרח הוא רצוי. מחאת הקוטג' העלתה את דרישת הציבור להוזלה רוחבית של 30% על סל הצריכה. כל עוד זה לא קורה הציבור ימשיך להיאבק ולצמצם את קניית המותגים של חברות אלו.  אנו מצפים מהממשלה המתכנסת היום לדיון בוועדת טרכטנברג, לגלות אחריות ולדאוג לפירוק מונופולים בשוק הצריכה בכלל ובמזון בפרט - דבר שיוביל להוזלת מחירים לצרכן".

המוצרים שמוזילה שטראוס

תנועת "ישראל יקרה לנו" , מיוזמי מחאת הקוטג', לא מסתפקת בהוזלת המחירים של שטראוס הודיעה עליה ומסרה ל-TheMarker כי "המחאה עדיין בדרך לשטראוס. שטראוס עשתה צעד מזערי וחושבת שבכך תיפטר מהמחאה אבל לא נאפשר לה זאת. קונצרן שטראוס-עלית הינו מונופול מוכרז ועל פי דו"ח קדמי שולטת שליטה מונופולסטית במספר פלחים בשוק המזון הישראלי. גם כעת לאחר ההורדות המזעריות - רבים ממוצרי קונצרן שטראוס גרופ עולים בעשרות אחוזים על מוצרים דומים הנמכרים בחו"ל.
אם כפי שהבטיחה עופרה שטראוס אכן רוצה להראות שהפנימה את המחאה בקיץ - עליה להורות על הוזלות של עשרות אחוזים במוצרי החברה.

"לא יתכן שהמילקי שמאז המחאה בקיץ נמכר במבצע 4 ב-10 שקלים יוזל לכאורה וכעת ימכר ב-2.85 שקל ליחידה כאשר מוצרים דומים בחו"ל נמכרים מתחת ל שני שקלים. אנו מברכים לפחות על כך ששטראוס מבינה שהדאגה לעובדים יכולה להיות חלק ממהלך של הורדת מחירים - אולם אנו מצפים ששטראוס תתחיל להשקיע יותר בישראל ותגדיל את התעסוקה בארץ במקום להעביר את רווחיה להשקעות בחו"ל כפי שנקטה החברה בשנים האחרונות. למעשה מודה חברת שטראוס כי המחירים שבהם מכרה במשך שנים היו מוגזמים"

"לא רק מוזילים מחירים - מסתכלים לעובדים בעיניים"

במקביל, הודיעה היום שטראוס על צמצום מרבית עובדי חברות כוח האדם וקליטתם כעובדי שטראוס, הקפאת שכר בכירים בשנה הקרובה, תוספת תגמול לעובדים בעלי רמות השכר הנמוכות בחברה.

ציון בלס, מנכ"ל שטראוס ישראל, אמר היום: "זה מהלך שתכנונו החל בקיץ עם תחילת המחאה. הבנו שלא מספיק לתת הוזלות לצרכנים, צריך גם להסתכל על 6,000 העובדים שלנו בישראל. בחנו את כל תכניות העבודה שלנו, ואנו נערכים על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות למול המציאות הכלכלית החדשה . הודענו היום על הוזלה נוספת במחיר מוצרי החברה במגוון קטגוריות הפעילות שלנו בכדי לתרום תרומה נוספת להוזלת סל מוצרי המזון זאת בנוסף להוזלות במחיר הקוטג', הגבינה הלבנה והמילקי שכבר בוצעו".

"בנוסף, אנו יוצאים בשורה של פעולות פנים ארגוניות ביניהן צמצום מרבית עובדי חברות כוח האדם וקליטתם כעובדי שטראוס, הקפאת שכר בכירים, מתן תוספת תגמול לעובדים ברמות ההכנסה הנמוכות בחברה מתן 100 מלגות לילדי עובדים ועוד.

לצד כל אלה  ועל מנת שיהיה שינוי מהותי ואמיתי לכל אזרח בישראל, אנו ממשיכים לקרוא למציאת פתרון כולל ארוך טווח, אשר יחייב הסתכלות מעמיקה ושינוי של כל גורמי השרשרת בשוק המזון".

אורי רשטיק, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, אמר בתגובה: "אנו שמחים כי המחאה החברתית, שבהובלתה לקחנו חלק בקיץ, הובילה את שטראוס לבצע צעדים פנים ארגוניים של קליטת עובדי חברות כוח האדם ושיפור תנאי ההעסקה של העובדים. הצעדים הללו הינם צעדים תקדימיים אשר מראים כי אפשר לבצע הוזלות מחירים ולהיטיב עם העובדים.

"לפני כחודשיים שלחה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב מכתב לשלוש חברות וביניהן שטראוס. הוזלות המוצרים עליהן הודיעה החברה הן צעד חשוב ואבן דרך, ואנו מצפים ואף נמשיך ונפעל לכך שמגמה זו תמשך. חשוב לציין שהמהלך שביצעה שטראוס הוא אך טיפה בים, דבר המוכיח כי יש עוד עשייה רבה לבצע לשם הורדת יוקר המחיה. אנו קוראים לחברות אחרות לבצע מהלכים חברתיים רחבים שיכללו מעבר להעסקה ישירה, שיפור תנאי ההעסקה של העובדים והוזלות מוצרים. נפעל בכל האמצעים ומול כל הגורמים במשק על מנת להוריד את יוקר המחייה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker