מייל אחרי המוות: הכירו את השירותים המקוונים לניהול עיזבון

מהי מדיניות ספקיות האינטרנט בנוגע לקניין הווירטואלי של אדם שנפטר ■ מה לעשות במה שהשאיר אחריו המנוח ברשת ואפילו שירותים מקוונים לטיפול בעיזבון הדיגיטלי של עצמכם - כולל משלוח ופרסום הודעות בשמכם אחרי המוות

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

כבר עכשיו יש לכולנו, בני כל הגילאים, נכסים וירטואלים שיישארו אחרינו במקרה של מוות: דיגיטליים (תמונות ומסמכים למשל) ומקוונים (תוכן תיבת הדוא"ל או תכולת חשבון הפייסבוק). "במקרה של הנכסים המקוונים, מעורב בהם גם גורם שלישי: הספקית. יש לה כוח למחוק לצמיתות או להעביר לאחרים את המידע שלנו אחרי שאנחנו כבר לא בסביבה", אומרת ורד שביט - ששכלה את אחיה טל לפני כשנה וחצי – ומאז לקחה על עצמה את ההתמודדות עם העיזבון הדיגיטלי שלו, עוד מימי עבודתו כעורך מגזין "מוטו".

כאשר שביט פנתה לטפל במורשתו של אחיה, הבינה כי השאלה מה עושים לאחר שמשתמש מת ולא השאיר הוראות לטיפול בנכסיו הדיגיטלים הופכת לקריטית יותר ויותר. "האם לאפשר להורים גישה לחשבון הפייסבוק של בנם שהתאבד? האם מגיע לאחד מבני הזוג לקבל גישה לתיבת הדוא"ל של השני אחרי שמת? להבדיל מנכסים חומריים, אין עדיין מספיק תקדימים או ידע שיעזרו לספקיות - ולנו - להכריע במצבים אלה. בינתיים, כל ספקית שירות קובעת מדיניות משל עצמה", סיפרה שביט.

צילום: דרימסטיים

לספקיות הבינלאומיות תשובה מסודרת למקרי מות משתמש. גוגל, פייסבוק וטוויטר מפרסמות ברשת את המדיניות הברורה שלהן. הספקיות הישראליות, לעומת זאת, מפגרות מאחור: אף אחת מהן לא מפרסמת ברשת את המדיניות שלה בנוגע למוות של משתמשים, או אפילו איך ולמי לפנות במקרה כזה.

שביט החליטה לפנות אל הספקיות הישראליות בעצמה כדי לעשות סדר בדברים. היא בחרה שלא לפנות דרך דוברים ויחצ"נים אלא באמצעי קשר הפתוחים לציבור: טפסי צור קשר ומוקדי שירות הלקוחות. זהות המשיב, כמו גם תוכן התשובה, העידה לשיטתה על מוכנות הספקית לטיפול בנושא.

צילום: שירי ישועה ל"אבק דיגיטלי"

שביט סיפרה כי המדיניות משתנה מספקית לספקית, אך לכולן חיסרון זהה: אף אחת לא מפרטת אותה בפני המשתמשים (למי יועברו פרטי המשתמש? באלו תנאים?) ואף אחת מהן לא מקלה על המשפחות ומפרסמת את הדרכים בהן יש ליצור איתה קשר במקרה כזה. היו ספקיות בהן נדמה היה שהמידע לא היה זמין גם לאנשי החברה. במקרה של ספקית אחת, עבר חודש לפני שקיבלה תשובה לשאלה ובאחרת אמרו שמעולם לא נתקלו בשאלה כזו. לעיתים התשובה הגיעה מהדרג הבכיר ולעיתים מאיש קשר כל כך זוטר, שנאסר עליו להזדהות בשמו המלא.

גם ספקיות בעלות מדיניות מסודרת, לא בהכרח השקיעו בה מחשבה מספקת: בספקית אחת (בזק בינלאומי) יספקו לכם גישה לדוא"ל של משתמש תמורת ארבע הספרות האחרונות של אמצעי התשלום ומספר תעודת זהות בלבד ואחרות בוחרות בקיצוניות השנייה ודורשות צו בית משפט.

ספקית אחרת (וואלה!) מציגה דווקא מדיניות סדורה וברורה, אך תיבת דוא"ל שלא נעשה בה שימוש במשך שלושה חודשים נסגרת. אולם בפועל, עלול לחלוף פרק זמן ממושך יותר עד שבני משפחה שאיבדו אדם יקר יפנו אליה בנושא.

לקפה TheMarker אפשר להודיע על פטירה של משתמש בטלפון, אך פרטים אישיים, כולל שם משתמש וסיסמה, יימסרו רק בצו בית משפט.

לתפוז תוכלו לפנות באמצעות דף יצירת הקשר באתר, אבל יש טעם לפנות רק אם יש לכם גישה לדוא"ל ממנו נרשם הנפטר לאתר. אם אין כזה, תוכלו לקבל סיסמה או גישה לפרופיל רק בהוראת בית משפט, או אם יש עילה משפטית לפנייה.

ל-012 Smile אין טעם לפנות, כיוון שהמדיניות שלה היא אישור גישה לדוא"ל רק בצו בית משפט. פנו ישירות לעורך הדין שלכם.

לנענע10 יש תיבת דואר מבוססת הוטמייל של מיקרוסופט, אבל לפחות לפי התשובה האחרונה של נענע10 - יש לפנות אליהם במייל, אך לא בלי צו בית משפט.

לישרא-בלוג (מבית נענע10) אפשר לפנות במייל אך אין לו מדיניות רשמית ועקבית. היא משתנה ממקרה למקרה ותלויה גם בבקשת המשפחה: לפעמים ישרא-בלוג תסגור את הבלוג ולפעמים תאפשר לבני המשפחה גישה אליו.

וואלה! מאפשרת לבני המשפחה לקבל את הסיסמה של תיבת הדוא"ל של הנפטר בהליך מסודר: יש לפנות אל מחלקת התמיכה, בדוא"ל או בטופס "כתבו לנו" באתר ולפרט את שם המבקש, הקשר בינו לבין בעל תיבת הדוא"ל, שם בעל תיבת הדואר ושם המשתמש שלו. בהמשך יש לשלוח העתק של תעודה רשמית המעידה על הקשר בין הפונה ובין הנפטר, העתק תעודת פטירה של בעל תיבת הדוא"ל והצהרה חתומה על ידי עורך דין (על גבי פורמט שתספק לכם וואלה! כשתגיעו לשלב הזה).

במידה שבעל תיבת הדוא"ל קטין, יש לשלוח גם הסכמה בכתב של שני הוריו ו/או שני האפוטרופוסים החוקיים של הקטין לכך שהסיסמה תינתן וצילומי תעודות הזהות ואיתם ספחים של שני הורי ו/או אפוטרופוסי הקטין.

כדאי לפנות בהקדם, כיוון שתיבת דוא"ל שלא נעשה בה שימוש במשך שלושה חודשים עשויה להיסגר.

ל-013 Netvision אפשר לפנות בטלפון, בדוא"ל או בטופס פניית לקוח באתר – ולקבל מיידית את הסיסמאות לכל השירותים אליהם היה מנוי הנפטר, כולל דוא"ל וגיבוי ענן. יש להציג תעודת פטירה, מספר תעודת זהות וארבע ספרות אחרונות של אמצעי התשלום - בתנאי שלנפטר היה מנוי פרטי. אם היה לו מנוי עסקי, יכול לפנות רק בעל העסק או איש הקשר הרשום בנטוויז'ן מטעם העסק, ויש לספק גם מספר ח.פ.

לבזק בינלאומי אפשר לפנות בטלפון, בצ'ט עם נציג שירות או בטופס "צרו קשר" באתר. תצטרכו למסור רק מספר תעודת זהות וארבע ספרות אחרונות של אמצעי התשלום כדי לקבל את סיסמת הדוא"ל. באופן אירוני, כדי לקבל זיכוי על מנוי הגלישה תצטרכו להוסיף לנתונים האלו גם תעודת פטירה.

כך תדאגו לעיזבון הדיגיטלי של עצמכם

לדברי שביט, "אתם לא חייבים להיות תלויים במדיניות הספקית שלכם. אם אתם מעדיפים שהמידע המקוון שלכם יילך יחד איתכם, או להיפך - אם ברצונכם לחסוך מיקיריכם התרוצצויות בין עורכי דין רק כדי לקבל סיסמה ושם משתמש - אתם מוזמנים לקבוע מדיניות משל עצמכם:

1. זהו את הנכסים הדיגיטליים והמקוונים שלכם. כן, גם חשבון הפייסבוק שלכם הוא נכס - וכך גם תיבת הדוא"ל שלכם, שירות התמונות שלכם, וכל מקום אחר ברשת שבו השארתם חלק מכם.

2. החליטו מהי המדיניות שלכם לגביהם. ייתכן שלא יפריע לכם להעביר את תיבת הדואר שלכם הלאה - אבל חשבון הפייסבוק שלכם צריך ללכת איתכם. ייתכן שההיפך הוא הנכון.

3. השאירו הנחיות ברורות. אפשר להשאיר פירוט של חשבונות באתרים שונים, שמות משתמש וסיסמאות - והנחיות מה לעשות איתם. את הנתונים האלו אפשר להוסיף לצוואה, אבל אפשר גם להיעזר בשירותיהן של אחת מהחברות המציעות פתרונות מקוונים יעילים לניהול העיזבון הדיגיטלי שלכם. חלק מהשירותים חינמיים, וחלקם אף דוברי עברית. שירותים אחרים ישלחו בשמכם הודעות אחרי מותכם לנמענים שתקבעו מראש. חיים חפר, למשל, השתמש בשירותי אחת מהחברות המוזכרות כאן כדי להשאיר מסר אחרון", הסבירה.

ממצאיה של שביט מופיעים בבלוג "אבק דיגיטלי: מוות בעידן הדיגיטלי וחיים (ברשת) אחרי המוות" (בעברית ובאנגלית), המתעדכן בכל ההתפתחויות הרלוונטיות לתחום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"