אסותא התגאתה שאין לה מחלקת קורונה - במשרד הבריאות זעמו

בבתי החולים הציבוריים ובמשרד הבריאות הביעו תרעומת על הקמפיין של הרשת - שנועד להתניע מחדש את הפעילות - וטענו שהוא "חותר תחת בתי החולים שהתגייסו למשימה לאומית" ■ לאור התגובות, אסותא תיקנה קלות את הפרסומים באתר האינטרנט שלה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
בית חולים
בית חוליםצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות הורה לרשת בתי החולים הפרטיים אסותא לשנות את סיסמאות הקמפיין החדש שלה, שבו היא מתהדרת ש"הכי בטוח להגיע לאסותא", כי "במרכזי אסותא לא פועלות מחלקות קורונה" - וקובע כי הם מנוגדים לכללי האתיקה. הקמפיין נועד להחזיר את המטופלים לבתי החולים הפרטיים של אסותא, שכן במהלך הקורונה הרשת חוותה ירידה חדה בפעילות - לצד שאר המוסדות הרפואיים.

הפרסומים החדשים של הרשת, שמדגישים את העובדה שהרשת אינה כוללת מחלקות קורונה, ולכן היא "הכי בטוחה", הקפיצו את בתי החולים הציבוריים. התמונה המצטיירת היא של מעין "אצבע בעין" מצד הרשת הפרטית - שגם לא השתתפה במאמץ הלאומי הנרחב של הטיפול בקורונה, והמשיכה לפעול כרגיל וכמעט בלי מגבלות, וגם ממנפת את העובדה הזאת כיתרון שיווקי. לאור התגובות, אסותא תיקנה קלות את הפרסומים באתר שלה.

הפרסומת מעוררת המחלוקת של אסותא.

במכתב ששיגר אייל חקו, יו"ר הוועדה למניעת הטעיית הציבור בפרסום במשרד הבריאות, אל מנכ"ל הרשת היוצא, ארי שמיס, הוא הגדיר את המסרים במודעה כ"מסרים שיווקיים שאינם מכבדים את מקצוע הרפואה והעוסקים בו". הוא קרא לרשת "לתקן לאלתר את הפרסומים הנוכחיים ולהתאים את הפרסומים העתידיים להוראות הקוד האתי".

במכתבו של חקו הוא מציין כי "הקמת מחלקות הקורונה בבתי החולים הינה בחזקת צו גיוס לאומי לו נקראו בתי החולים, ואליו התייצבו תחת מצב חירום כמוהו טרם ידעה מערכת הבריאות בישראל. עמידתם במשימה לאומית זו צריכה לשמש מקור לגאווה בהם ולא קרדום לחפור בו תחתם, כפי שמשתמע בפרסום מטעמכם".

עוד הוא מציין כי בקמפיינים של שירותי רפואה "יש להימנע מפרסום בדרך של שלילת כשירות או ניסיון של רופא אחר או מוסד רפואי, ולו ברמיזה. זאת מתוך הבנה שיש צורך לשמר את אמון הציבור במקצועות הרפואה, נותני שירותי הרפואה והגנת הציבור מפני הטעיה בפרסומת".

אסותא, רשת שנמצאת בבעלות מלאה של קופת החולים מכבי שירותי בריאות, היא לא הרשת הפרטית היחידה שמפרסמת את עצמה בימים אלה כדי להתניע מחדש את הפעילות. גם הרצליה מדיקל סנטר, שנמצאת בבעלות חלקית של כללית, יצאה בקמפיין גדול בטלוויזיה ובעיתונים, תחת הסיסמא המתונה בהרבה: "שומרים על ההנחיות, לא דוחים טיפולים רפואיים".

שתי הרשתות, וכן רשתות פרטיות נוספות, דיווחו על ירידה של עשרות אחוזים בפעילות ובהכנסות שלהן במהלך תקופת הקורונה, בעקבות חששות המטופלים מהגעה למוסדות רפואיים, וסגירת חלק מהשירותים באופן יזום על ידי משרד הבריאות. ההכנסות של בתי החולים הציבוריים נפגעו גם הם קשות מהמשבר, לאור ירידה חדה של עשרות אחוזים בפעילות הניתוחית האלקטיבית (הלא דחופה) במהלך הקורונה.

הרשת מסרה בתגובה: "בחודשים האחרונים, ולצד התמודדותה של מערכת הבריאות עם הקורונה, מטופלים רבים הדירו רגליהם מבתי החולים, מחשש להידבקות בנגיף. לאור זאת יצאו בתי חולים רבים בפרסום ששם את הדגש על ההפרדה הקיימת אצלם בין מחלקות הקורונה לבין יתר מחלקות בית החולים. לצד קמפיינים אגרסיביים של בתי חולים אחרים, אסותא מרכזים רפואיים שמרה על פרופיל תקשורתי נמוך והיתה אחד מבתי החולים האחרונים לצאת בפרסום, וגם הוא היה בווליום נמוך.

"ברשת אסותא מרכזים רפואיים לא פעלו מחלקות קורונה, ועל מנת לעודד את הציבור שלא להזניח בעיות רפואיות שעלולות להחמיר עקב אי הטיפול בהן, הפרסום ציין גם עובדה זו. אנו עומדים מאחורי הדברים שבשום אומדן אינם מהווים הטעיה של הציבור והינם נכונים באופן עובדתי. חשוב להבדיל בין בית החולים הציבורי אסותא אשדוד לבין אסותא מרכזים רפואיים, שהינה רשת של בתי חולים פרטיים בפריסה ארצית. מדובר בשני גופים המתנהלים בנפרד, עם הנהלה נפרדת, אפיון פעילות שונה וכמובן גם פרסום מופרד ושונה, המתנהל בכל בית חולים באופן עצמאי ובלתי תלוי בשני.

"יחד עם זאת, ובגלל שלא היה בכוונתנו לגרוע חלילה מכבודם של בתי החולים הציבוריים המתמודדים עם הקורונה, לרבות בית החולים הציבורי אסותא אשדוד, בחרנו לשנות במעט את נוסח הפרסום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?