טיפל בחולה קורונה שהתמוטט, נשלח לבידוד - ושכרו ייחתך בחצי

האוצר מסרב לשמר את שכרם של צוותים רפואיים שנשלחים לבידוד אחרי חשיפה לחולים בעבודתם ■ הם מתריעים: "זו פגיעה מורלית קשה" ■ הלילה חלה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מחלקת הקורונה בבית חולים שיבא תל השומר
מחלקת הקורונה בבית חולים שיבא תל השומרצילום: עופר וקנין
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ד"ר קובי שינה, פנימאי ומנהל המרפאה הגדולה ביותר בבני ברק של שירותי בריאות כללית, טיפל בשבועות האחרונים בעשרות חולים שהתברר בדיעבד שהם חולי קורונה, אך מכיוון שהיה ממוגן היטב - לא נכנס בעצמו לבידוד והמשיך לעבוד כרגיל.

ד"ר קובי שינה

ואולם אירוע אחד בלתי צפוי שקרה במרפאה שלח גם אותו לבידוד. "לצערי, ביום שלישי שעבר עמית לעבודה וחבר טוב שלי, אדם שאחראי על כל האשכול החרדי בקופה, התעלף במרפאה שלי - ונאלצתי לטפל בו בלי מיגון. היום הוא מורדם ומונשם במצב קשה".

הבנת מיד שהוא חולה בקורונה?

קורונה: מחאת צוותי הרפואה צילום: עמותת מרשם

"לא. בהתחלה חשבנו שזה יכול להיות אירוע לבבי, אבל מהר מאוד הבנו שיש לו חום והוא משתעל - וביקשנו מיד שייכנס לבידוד, ולצערי בהמשך מצבו הידרדר. אחרי שהתברר סופית שיש לו קורונה, גם אני נכנסתי לבידוד".

זהו הבידוד השני של שינה בתקופה האחרונה. הראשון היה לאחר שחזר מחו"ל ונכנס לבידוד לפי הוראות משרד הבריאות. אלא שהפעם הבידוד נכפה עליו בשל אירוע שקשור באופן ישיר לעבודתו. כמוהו יש עוד כ-2,200 אנשי צוות רפואי שנמצאים בבידוד. נכון לעכשיו, הם אמורים לפדות ימי מחלה בזמן הבידוד, והמשמעות הכלכלית עבורם היא חיתוך של עשרות אחוזים משכרם, מכיוון שימי המחלה משקפים רק את שכר הבסיס, בעוד ששכר הצוותים הרפואיים מורכב מבסיס ותוספות על עבודה נוספת.

קורונה: מחאת צוותי הרפואה צילום: עמותת מרשם

יו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר זאב פלדמן, סייר בשבועיים האחרונים ב-25 בתי חלוים כלליים, פסיכיאטריים וגריאטריים הממשלתיים, ושוחח עם הצוותים. לדבריו, הבעיה המטרידה ביותר שחזרה על עצמה שוב ושוב בכל שיחה שקיים הייתה נושא הפגיעה בשכר של צוותים שנאלצים לצאת לבידוד בגלל חשיפה לחולה במהלך עבודתם.

"כל חולה קורונה יפגוש כמה אנשי צוות רפואי. אין עוד סקטור או מקצוע שבוודאות יפגוש חולי קורנה ושיסתכן בחשיפה למחלה כמו צוותים רפואיים", הוא אומר. "אם זה קרה לנו מחוץ לבית חולים - ברור שדיננו כדין כל אדם אחר שהיה בחו"ל או נפגש במסיבת פורים עם חולה קורונה. העניין הוא שיש אנשים שנחשפים לקורונה במהלך עבודתם, ונשלחים הבית אחרי חקירה אפידמיולוגית. אנחנו דורשים שתקופת הבידוד תוכר כחלק מהעבודה", הוא אומר.

קורונה: מחאת צוותי הרפואה צילום: עמותת מרשם

פלדמן מוסיף ש"גם רואים שיש היום פחות אנשי צוות בבידוד, כי אנשים למדו להתמגן כמו שצריך, שיטת העבודה השתנתה כך שחולה אחד לא מכניס לבידוד מחלקות שלמות, וגם ציוד המיגון גדל והיום כבר אין כמעט בעיית מיגון לצוותים. לפני שבוע היו סביב 3200 אנשי צוות בבידוד, והיום 2200".

אתם מדברים על העניין הזה כבר לפחות שבועיים. מה אומרים לכם באוצר?

ד"ר זאב פלדמןצילום: מיה פלדמן

"אומרים לנו שיש לזה השלכות רוחב, שזה יותר מדי אנשים, שאיך נדע שהצוותים באמת נחשפו בעבודה. ואני אומר שאנחנו צריכים את זה בשביל המורל של הצוותים. כשאתה הולך לקרב, אתה לא רוצה להתעסק עם הנזק המשני שיקרה לך אם תיפגע - אלא שמישהו יטפל בכל הדאגות האחרות שלך.

בארגון המתמחים מרש"ם דורשים שהמדינה תכיר בבידוד שנכפה על הצוותים כתוצאה מחשיפה לחולים במהלך העבודה כתאונת עבודה. "אנחנו דורשים שהמדינה - ביטוח לאומי, משרד הבריאות או כל גורם אחר רלוונטי - ימצאו את הפתרון שיפסיק את הפגיעה הזאת ברופאים", אמרה יו"ר הארגון, ד"ר ריי ביטון.

קורונה: מחאת צוותי הרפואהצילום: עמותת מרשם

הערב חלה התקדמות מסוימת במגעים עם האוצר: לאחר דרמה לילית בכנסת, שבמהלכה איימו כמה חברי כנסת למנוע את העברת תקציב המדינה - הושגה הסכמה בין ההסתדרות הרפואית, ועדת הכספים והאוצר, לפיה בתוך שבוע יוצג לכנסת מתווה של אי פגיעה בשכר הצוותים הרפואיים, וכלל העובדים בסביבה רפואית בבידוד. עם זאת, הדבר נתון עדיין למשא ומתן בין הצדדים. אחת ההצעות שכבר עלתה ונתקלת בסירוב מצד הרופאים, היא שימי הבידוד ייפדו מימי המחלה שלהם, והמדינה תשלים את ההפרש.

"זה נשמע גרידי, כי יש עכשיו משק שלם שגם את זה אין לו", מתנצל ד"ר שינה. הוא אומר כי ברור לו שהבידוד הראשון שבו היה בעקבות החזרה מחו"ל לא דומה לבידוד השני, שנגרם מחשיפה קרובה לחולה קורונה. "זה כמו תאונת עבודה שבה אמורים לקבל 100% מהשכר של שלושת החודשים האחרונים. נכון שאני לא חולה כרגע, אבל זו פגיעה בעבודה".

ויש לו גם עוד עצה לקובעי המדיניות: "אני אמנם בבידוד, אבל יכול לעבוד מהבית ולתת תשובות טלפוניות ושיחות עם מטופלים. הצוותים הרפואיים שנשארים בעבודה כשאחרים בבידוד נאנקים תחת העומס - ואלה שבבידוד יכולים לעזור להם. אפשר וצריך לנצל יותר את המשאב הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"