להפסיק את סכנת ההדבקה ההמונית בישיבות - עכשיו

הסירוב של הישיבות להפסיק את הלימודים למרות הצעדים המגבילים שמטילה הממשלה, עלול לחתור תחת יעילות הצעדים - ולהוביל להתפרצות נרחבת של נגיף קורונה ■ על הממשלה לנקוט יד קשה נגד הישיבות - כפי שהיא מפגינה כלפי שאר האוכלוסייה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
בחורי ישיבה בירושלים
בחורי ישיבה בירושלים. עולם הישיבות החרדי מזלזל בלימוד "הדף היומי" צילוםצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בשבת בערב שיחררה המשטרה תמונות לא קלות לעיכול של שוטרים עוצרים אדם שהעז להפר בידוד בית. אזרחי ישראל צפו בשידור חי ברשתות החברתיות כיצד אדם, שרק מסתובב ברחוב בניגוד להנחיות, יכול להיחשב לעבריין ואף להיעצר על ידי מספר שוטרים - תוך שהאירוע כולו מצולם ומופץ ברבים.

המטרה בפרסום היתה ברורה: הציבור חייב להפנים כי אנחנו בשעת חירום אמיתית, וכי הוראות הבידוד והריחוק החברתי הן לא בגדר המלצות אלא חובה שהפרתה - משמעותה עבירה פלילית של הפצת מחלה.

חלק מההוראות החדשות שניתנו לציבור בשבוע האחרון הן קשות ביותר - סגירת בתי עסק וענפי כלכלה שלמים, איסור נסיעה של יותר משני אנשים ברכב אחד, דרישה לשמור מרחק של שני מטרים זה מזה ומעל הכל - סגירת בתי ספר וגני ילדים, והכנסתם של ילדים ונוער אנרגטיים לבתים הסגורים לפרק זמן, שמי יודע כמה זמן יימשך. אפילו לחינוך המיוחד, זה שתלמידיו זקוקים כל כך למסגרת הקבועה שלהם, לא ניתן פטור. הנגיף, כך מוסבר ובצדק, לא מבחין בין סוגי תלמידים.

כל ההנחיות האלה מלוות בנאומים תקיפים ובהסבר אחד בסיסי שחוזר על עצמו וניתן לתמצת לשני משפטים. הראשון: אם לא ננקוט את צעדי הריחוק החברתי האלה היום - מחר נהיה כמו איטליה וספרד. השני: בלי שיתוף פעולה וציות אזרחי - לא נצליח לנצח במערכה. לצד ההסברים לא שוכחים את המקלות: מלשינון משרד הבריאות, כתבי אישום שכבר הוגשו נגד מפירי בידוד, ומשטרה שמגיעה לבתי עסק לוודא שהם באמת סגרו.

אלא שיש קבוצה אחת של אנשים שכל הכללים, ההסברים והסנקציות האלה לא נוגעים אליה. עד אתמול (א'), עשרות אלפי תלמידים חרדים למדו כרגיל בישיבות הקטנות והגדולות ובכוללים, בצפיפות רבה ובהתעלמות מוחלטת מהכללים החלים על כל שאר האוכלוסייה. התמונות זרמו לאורך כל היום מרחבי הארץ: בישיבת פוניבץ', תועדו מאות בחורי ישיבה כשהם לומדים שכם אל שכם בהיכל, כך גם באינספור ישיבות וחדרים ברחבי הארץ. הסיבה המרכזית היא החלטת הרבנים חיים קנייבסקי וגרשון אדלשטיין, ממנהיגי הזרם הליטאי־חרדי, כי הלימודים יימשכו כסדרם.

התגובה של הממשלה להפרת ההוראות היתה הידברות ואזהרות. שוטרים אמנם הגיעו לתלמודי תורה, אך בניגוד ליד הקשה שננקטת נגד מפירי צו ההתקהלות בבתי עסק, הסתפקו באזהרות ובניסיונות הידברות ללא אכיפה פלילית. במקביל, במשך הימים האחרונים, וגם אתמול, התקיימו מגעים עם הרבנים, אפילו ראש הממשלה בעצמו דיבר אל לבם וניסה לשכנע אותם להפסיק את הלימודים, אך לשווא. אתמול בערב התבשרנו כי הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין הסכימו למתווה שלפיו לימודי התורה יימשכו, אך בקבוצות של עד עשרה תלמידים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן במסיבת עיתונאיםצילום: אמיל סלמן

מדובר במחדל ממשלתי אדיר. נגיף הקורונה המדבק, נגיד שוב ושוב, לא מבדיל בין אוכלוסיות. הוא פוגע באופן שוויוני בכולם, בלי הבדל דת, גזע, השתייכות פוליטית או דתית. המצב שבו עשרות אלפים ממשיכים להתקהל שכם אל שכם בתוך ישיבות צפופוות, לא רק מסכן את תוצאות צעדי הריחוק החברתי שהממשלה מנהיגה, הוא גם פוגע אנושות בנכס החשוב ביותר שיש לה במאבק בקורונה: תחושת ההוגנות והסולידריות החברתית.

כל התמשכות של המצב הזה מעקרת מתוכן את המלים הגבוהות והמדויקות על כך שהכל תלוי בשיתוף פעולה של הציבור. איך תסבירו לבעל מסעדה שעליו לסגור את העסק ואולי לאבד את מפעל חייו - כשבאותו זמן אזרחים אחרים מצפצפים על אותן הוראות?

אף שקל להיגרר לקרב השחוק בין חרדים לקבוצות אחרות על תפישת עולם ואידיאולוגיה, במקרה הזה מדובר בפיקוח נפש של ממש: במקרה של הדבקה המונית בישיבות - תסריט מאוד סביר ולא מופרך - הם יגיעו לאותה מערכת בריאות מותשת ומדולדלת שהממשלה עושה הכל כדי להגן עליה מזרם של חולים. במקרה כזה, ההדבקה לא תהיה הבעיה הפנימית שלהם אלא הבעיה של כולנו, וגם של הצוותים הרפואיים.

בימים האחרונים, אנחנו מקבלים מסרים של פחד וזעם מצד הצוותים הללו, שיודעים שהם עומדים להיות בשר התותחים של אידיאולוגיה שלא סופרת נגיפים, לפחות לא לפני שהם מתפוצצים לה בפנים. לכן, הממשלה חייבת עוד היום להכריז שאין פשרות עם נגיפים, ואין הנחות לרבנים. זוהי שעת חירום אמיתית, כזאת שלא הייתה כמותה עשרות רבות של שנים, לא זמן למשחקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?