לאחר התפוצצות המשא ומתן: האחיות החלו הבוקר בשביתה

האחיות שובתות מ-7:00 ויעבדו במתכונת חירום בבתי החולים, קופות החולים וטיפות חלב

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 בית חולים העמק
בית חולים העמקצילום: רמי שלוש
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

האחיות פתחו הבוקר (שלישי) ב-7:00 בשביתה והן עובדות במתכונת חירום בבתי החולים, קופות החולים וטיפות החלב, לאחר שפגישת המשא ומתן בין הסתדרות האחים והאחיות למנכ"ל משרד הבריאות התפוצצה.

בבתי החולים ישבתו האחיות במרפאות, מכונים ואשפוז יום. חדרי הניתוח ומחלקות אונקולוגיה, פיריון, דיאליזה ועוד - יעבדו במתכונת חירום. במחלקות טיפול נמרץ יעבוד צוות סיעודי מצומצם, לא יבוצעו ניתוחים מחוץ לשעות העבודה (ססיות), במחלקות פגים, יונקים וחדרי לידה. בכל בית חולים תוקם ועדת חריגים.

בקופות החולים האחיות יפעלו במתכונת חירום ויינתנו שירותי סיעוד בתחומים: טיפולי בית, אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולי סרטן ויחידות דיאליזה. בכל מחוז תוקם ועדת חריגים. טיפות חלב יושבתו, ובכל עיר תפעל תחנה אחת בלבד למענה לפגים ונשים הרות בסיכון.

בעוד סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, שולחים סימני הרגעה וקוראים לאחיות לשוב לשולחן המשא ומתן, הוציא הבוקר הרולד בר, מנהל תחום שכר ויחסי עבודה במשרד הבריאות, מכתב למנהלי המרכזים הרפואיים הממשלתיים ובו הוא מנחה אותם לנכות אוטומטית שכר ממשכורותיהן של אחיות שהשתתפו בעיצומים. רק אחות שתצהיר כי "שברה שביתה" ולא השתתפה בעיצומים, והדבר ייבדק לגביה באופן אישי – תוכל לקבל את מלוא שכרה. מדובר בניכוי של 20% משכרן של אחיות מנהלות, וכ-5% משכרן של אחיות מן השורה. זאת עקב העיצומים שעליהם הכריזה הסתדרות האחיות לפני מספר שבועות, ובמסגרתם לא יבוצעו פעולות הקשורות לאקרדיטציה ולמבחני רישוי שונים.

בתגובה הודיעה יו״ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן, כי הצעד ה"בריוני", להגדרתה, ייענה בהחרפת המאבק: "אם יילקח שקל אחד משכר האחיות זה יוביל רק להקצנה של המאבק״, אמרה. "משרד הבריאות, שמשפיל את אזרחי ישראל יום יום במסדרונות התי החולים ובתורים של חודשים בקופות החולים ובטיפות החלב, מבקש לעשוק את האחיות ולהפוך אותן לעובדות בכפייה".

במשרדי הבריאות והאוצר טרם הגישו בקשה לצו מניעה להפסקת השביתה, והם צפויים לעשות זאת בהמשך היום.

"עמוד השדרה של המערכת"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס בדבריו בכנס מדדי האיכות של משרד הבריאות לשביתת האחיות: "האחיות הן עמוד השדרה של העבודה במערכת הבריאות ואנחנו מודעים לעבודה הקשה ושוחקת שלהן במציאות של עומסים שהולכת ועולה. עם זאת, אנחנו חושבים שניתן וצריך לפתור את סכסוך העבודה הזה בדרכי שלום בלי להגיע לשביתה. בפגישה שקיימנו אמש הצענו הצעות רבות אתמול שיכולות להתחיל תהליך עבודה שייצור שיפור ממשי בעבודת האחיות, אך לצערנו אנחנו נאלצים להגיע לבית הדין לעבודה כדי לנסות לפתור שם את הסכסוך - לא על גב המטופלים".

בר סימן טוב אמר כי הוא מקוה שבמשא ומתן הקואליציוני הקרוב ישוחזר ה"כמעט הישג" מהפעם האחרונה, שבמסגרתו היה קרוב משרד הבריאות לקבל תוספת תקציבית של מיליארדי שקלים, כולל הגדלת התוספת השנתית לסל הבריאות בעוד 250 מיליון שקל (בסה"כ כ-750 מיליון שקל תוספת בשנה); תוספת של מיליארדים שיופנו לצעדים שונים להפחתת עומסים במערכת הבריאות והכנתה להזדקנות האוכלוסייה; וגם העלאת מס הבריאות בכחצי אחוז כדי לממן חלק מהמטרות החשובות האלה.

"אנו מסתכלים קדימה ומתכננים לשחזר את ההישג שכמעט הגענו אליו לפני הבחירות הנוכחיות. היינו קרובים להסכם מצוין עם משרד האוצר - תוספת משמעותית של משאבים שיגיעו למשרד הבריאות. נצטרך לשחזר את העבודה הזאת כולם יחד אחרי הבחירות הקרובות".

באשר לנושא מבדקי האקרדיטציה שהציתו את סכסוך העבודה האחרון, לאחר שלטענת האחיות העיסוק בביורוקרטיה הרבה סביב המבדקים מונעת מהן לטפל בחולים במציאות של תת-תקינה, אמר בר סימן טוב כי "אנחנו אומרים כן לאקרדיטציה. אין אף מדינה מערבית מתקדמת שמרשה לעצמה לוותר על האקרדיטציה. יש שיח שיש לו מקום על מהי הדרך הנכונה לבצע את האקרדיטציה, ואנחנו מוכנים לקיים את השיח הזה, אבל בשום אופן לא נוותר על האקרדיטציה".

לדבריו, "המהלך הזה יצר שיפור אדיר בבתי החולים, ועם כל ההבנה לתחושת הנטל והעומס – כך עובדות כיום מערכות בריאות בעולם. זה מונע טעויות שהיו מתגלגלות לפגיעה בחיי אדם, ואנו עומדים על כך שהתהליך הזה יימשך עם נכונות אמיתית לבדוק את עצמנו ומהן ההתאמות שצריכים לעשות בתהליך הזה".

ממשרד הבריאות נמסר: "נציגי המדינה נפגשו אתמול עם הסתדרות האחיות במטרה למנוע את הפגיעה הצפויה במטופלים כתוצאה מהשביתה. בישיבה עלו הצעות רבות וקונסטרוקטיביות על מנת למנוע את השביתה. לצערנו המגעים לא הגיעו להסכמה".

הרקע לשביתה הוא טענת האחיות כי בשנים האחרונות נוספו להן מטלות שונות - ובהן מבדקי אקרדיטציה (איכות) - בניגוד לתקן וללא תוספת כוח אדם ושכר. האחיות דורשות תוספת של כ-1,500 תקני אחיות - דרישה שעלותה כ-450 מיליון שקל (300 אלף שקל לכל תקן), או לחילופים ויתור על מטלות אדמיניסטרטיביות.

הסתדרות האחיות הכריזה על סכסוך עבודה במאי. בתחילת יוני הודיעה על צעדים ארגוניים שבמסגרתם הורתה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, לאחים ולאחיות בקהילה ובבתי החולים שלא לבצע פעילויות שכוללות בין השאר מבדקי אקרדיטציה, ישיבות, הדרכות ופרויקטים מחלקתיים - ובמקומן להשקיע זמן רב יותר בפגישה עם מטופלים.

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן מסרה: "משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות מחוץ לרישיון החוקי שמשרד הבריאות עצמו העניק".

לדבריה, "האחים והאחיות בישראל זועקים את זעקתם של אזרחי ישראל השוכבים מושפלים במסדרונות בתת תנאים, הורים וילדים הממתינים נואשות לתורים בלתי נגמרים ותינוקות שלא מקבלים חיסונים בזמן. לא עוד וועדות לא עוד מריחות שלא נתנו כלום לאורך השנים. האחיות לא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, למטלות בקהילה ובריאות הציבור, לנהלים ובקרות ללא תוספת כח אדם וללא תוספת שכר בהתאם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון