ההסדר שלא פורסם: נתניהו מנוע מלטפל בענייני הדסה בשל ניגוד עניינים

כבר שנה שראש הממשלה נתניהו, המשמש גם שר הבריאות, מנוע מלטפל באחד מבתי החולים המרכזיים במדינה ■ הסיבה: יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, עופר גולן, הוא גם היועץ של המרכז הרפואי ■ עמותת הצלחה: "מטריד לגלות שנערכים הסדרים מבלי ידיעת הציבור"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאת עובדים של הדסה
מחאת עובדים של הדסהצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המכהן גם כשר הבריאות, מנוע בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעיסוק ישיר בנושאים הקשורים למרכז הרפואי הדסה בירושלים - כך נקבע בהסדר ניגוד עניינים שנערך לו. ההסדר נערך כבר ביולי 2018, אך לא פורסם עד כה. ההסדר נחשף בעקבות בקשת חופש מידע של עמותת "הצלחה".

המניעה נובעת מכך שיועץ התקשורת של משפחת נתניהו ושל הליכוד, עופר גולן, הוא גם יועץ התקשורת של הדסה - מה שעלול ליצור ניגוד עניינים בקבלת החלטות הנוגעות למוסד. בהסדר נקבע גם שנתניהו מנוע מלעסוק בנושאים הקשורים בחברה הפרטית מדטריקס, העוסקת בטלרפואה, שגולן משמש גם היועץ שלה. סמכויותיו בנושא יימסרו לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

גולן הוא יועץ התקשורת של הדסה מאז 2015, ויועץ משפחת נתניהו החל באוקטובר 2017. הוא החליף בתפקיד את ניר חפץ, שכיום משמש עד מדינה בתיקי נתניהו. גולן גם ניהל את קמפיין הליכוד בבחירות 2015 ו-2019.

עופר גולןצילום: דניאל בר און

בנובמבר 2017, התפטר שר הבריאות דאז יעקב ליצמן מתפקידו, על רקע משבר חילול השבת בעבודות הרכבת. הוא חזר לממשלה חודש וחצי מאוחר יותר, אך הפעם כסגן שר הבריאות, לאחר שנחקק עבורו חוק מיוחד. בעקבות כך מונה נתניהו לשר הבריאות, שליצמן מכהן תחתיו. בכך, נוצר פוטנציאל ניגוד עניינים בין עיסוקיו של יועצו של נתניהו, גולן, בתחום הבריאות לבין העובדה שמעסיקו הישיר הוא שר הבריאות.

מנדלבליט פנה בעקבות כך לנתניהו, שהודיע לו כי הוא "מוכן לקחת על עצמו את המגבלות המתבקשות בסיטואציה". מנדלבליט קובע בחוות הדעת כי לאור הסבריו של גולן על השירות שהוא נותן, על נתניהו "להימנע מלטפל בכל עניין הנוגע באופן ספציפי לאחד מלקוחותיו. הדברים נכונים ביחס לתפקידך כראש הממשלה, והן ביחס למשרד הבריאות".

כך היה גם עם ניר חפץ

הסדר ניגוד העניינים הוא במידה רבה המשכו של ההסדר שנערך בנסיבות דומות לניר חפץ. ב-2015 פורסם על ידי העיתונאי רביב דרוקר ו-TheMarker כי במקביל להיותו יועצו הקרוב של נתניהו, חפץ עובד גם כיועץ בתשלום לארגונים מתחום הבריאות - בהם אסותא, ואיגוד חברות תיירות המרפא. ארגונים אלה מושפעים משמעותית מרגולציה ומדיניות ממשלתית. בעקבות כך הנחה בסוף 2015 היועמ"ש דאז, יהודה וינשטיין, את נתניהו להימנע מכל עיסוק שקשור ללקוחותיו של חפץ.

בנימין נתניהוצילום: מארק ישראל סלם

המרכז הרפואי הדסה - כולל את בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים - מושפע מאוד גם הוא מהרגולטור. הדסה הוא אחד משישה מרכזי על רפואיים, ומוגדר כבית חולים ציבורי. הוא נמצא בבעלות של ארגון נשות הדסה ונתמך על ידי המדינה מאז 2014.

בחוות הדעת שלו מציין מנדלבליט כי "ברור שבמסגרת תפקידך כשר הבריאות אתה עשוי להידרש לעניינים הנוגעים לבית החולים". כדוגמה לנושאים כאלה מזכיר מנדלבליט את מתן הרישיון לבית החולים ולמכשירים הפועלים בו, בקרה על פעילותו השוטפת של המרכז, ובדיקת תלונות בעניינו. בנוסף, לפי החוק אחראי שר הבריאות (עם שר האוצר) גם על מנגנון תקצוב בתי החולים הציבוריים (לפי חוק הקאפ, שקובע רצפה ותקרה לצריכה) ואחראי גם על נושא התמיכות הקריטי. לפיכך, קובע מנדלבליט, נאסר על נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים במישרין בהדסה.

בשנים האחרונות נדרשו משרדי הבריאות והממשלה לטפל במשברים גדולים שנוגעים להדסה - ובראשם הקריסה הפיננסית של בית החולים, שבעקבותיה נחתם עמו ביוני 2014 הסכם הבראה שבמסגרתו התחייבה המדינה להעביר לו נכסים וכספים בסך 1.3 מיליארד שקל, כנגד התייעלות והתחייבויות שונות. המשבר היה ממושך וקשה ולווה בקריאות רבות להתערבותו האישית של נתניהו. הסכם ההבראה אמור להסתיים בסוף 2020. גם במשבר במחלקה ההמטו־אונקולוגית בהדסה ב-2017, שבו התפטרו רופאי המחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים, נדרש נתניהו להתערב באופן אישי.

אלעד מןצילום: תומר אפלבאום

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, מותח ביקורת על העובדה שהסדר ניגוד העניינים לא הוצג לציבור עד כה: "מטריד לגלות כי קיימים הסדרי ניגוד עניינים שנערכים לשרים ולראשי ממשלה מבלי שהציבור מודע להם ולתוכנם", אומר מן. "ההסדר מכיל מידע בעל חשיבות ציבורית ונכון היה לשקפו בזמן אמת".

בנוסף אומר מן כי "מדובר בהסדר חלקי וחסר, שהיה מקום להשלימו בכל הנוגע לנושאים נוספים בהם יש חשש לניגוד עניינים של נתניהו בתחום הבריאות". בכך מתכוון מן, בין היתר, לעובדה שטרם נערך הסדר ניגוד עניינים הנוגע לקשריו של נתניהו עם בן דודו נתן מיליקובסקי, שנתן לנתניהו 300 אלף דולר. הסדר זה נבחן בחודשים האחרונים במשרד המשפטים, על רקע העובדה שמיליקובסקי הוא בעל מניות של שתי חברות המפתחות מוצרים רפואיים. מן מוסיף כי לנתניהו עלול להיות פוטנציאל ניגוד עניינים כשר בריאות בטיפול בנושא הפקולטה לרפואה באריאל, שהתורמים הגדולים לה הם בני הזוג המקורבים לנתניהו, מרים ושלדון אדלסון.

ממשרד המשפטים נמסר: "הסדר ניגוד העניינים המדובר נמסר זה מכבר במענה לבקשות חופש מידע שונות. אשר לטענות בעניין קשריו של רה״מ עם מר מיליקובסקי, הרי שהדבר מטופל כמקובל על ידי גורמי הייעוץ המשפטי לממשלה. לגבי הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, לא התעורר צורך בהסדרת הנושא, וככל שהדבר יתעורר - הוא יטופל כמקובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה